2011. május 24., 09:372011. május 24., 09:37
De inkább sorolok néhány példát, mert úgy egyértelműbb lesz, mire is gondolok. Ott van például a telefonszolgáltatás – bármelyikről szó lehet –, ami ugyebár úgy működik meghibásodás, gond, probléma esetén, hogy hívni kell a bizonyos zöldszámot, majd jó eséllyel, miután minden népszerű és kevésbé népszerű slágert végighallgatott az ember a vonal végén, beszélhet egy román ajkú diszpécserrel, aki vagy ígéretet tesz arra, hogy orvosolják a problémát, vagy nem. Közben hiába tudja a panaszos, hogy az adott telefontársaságnak helyben is van irodája, diszpécsere, sőt szerelő munkásai is, amíg ők nem kapják „fentről”, a központból az utasítást, addig nem mehetnek el helyben a köpésnyire lakó klienshez kiküszöbölni a hibát.
De mondhatnám azt az esetet is, amikor kedvenc kisvárosomban porig égett egy műhely, mert míg becsengettek ama bizonyos 112-es segélyhívó számra, azonosították magukat, és elmondták, mi a probléma, illetve míg megint a központból riasztották a katasztrófa helyszínétől alig másfél kilométerre lévő helyi tűzoltóságot, eltelt majdnem húsz perc, ami alatt menthetetlenül tönkrement minden. Utóbb pedig pontosan hat órát állt a vasúti közlekedés a Csíkcsicsó–Déda útszakaszon, mert Gyergyószentmiklóson kisiklott egy mozdony. Amúgy hála Istennek, nem keletkezett sem anyagi, sem emberi egészséget sújtó kár, mindössze annyi történt, hogy a mozdony kereke lepattant a vágányról, majd a váltónál megállt az egész szerelvény. A helybéli pályamunkásoknak lett is volna megoldásuk a helyzetre, mint mondták, fél óra alatt orvosolták volna a hibát azzal, hogy egy másik mozdonnyal ellentétes irányba a sínre húzatják a szerelvényt, megjavítják a váltó esetleges hibáját, és mehet tovább az élet, vagyis a közlekedés.
Ám nem így történt, ugyanis éppen hat órát kellett várakozni, hogy a bukaresti „csentrála” létrehozzon egy bizottságot, ami aztán a helyszínre szállt, megállapította, amit a helyiek is megállapítottak, majd javasolta ugyanazt a megoldást, amit a helyi pályamunkások is javasoltak. S ezek után ne jusson eszembe az „arany korszak”, amikor tapsoltak és „hozsannáztak”, hogy az ötéves tervet négy és fél év alatt „teljesítettük”, közben szintén a „csentruból” jövő értékes útmutatás alapján órákat álltunk sorba fél kiló húsért.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!