2009. április 09., 11:292009. április 09., 11:29
Gondolkodás nélkül kiáltotta ki bűnbaknak Romániát. (Persze nem kizárt, hogy az ügyben nem is volt szükség a moldovai hírszerző szervek hosszas munkájára, mivel boldogan kisegítette őket néhány fülessel a baráti KGB-utód FSZB Moszkvából). A chişinăui vádaskodásokkal szemben ugyanakkor kevésbé valószínű, hogy valóban Románia állna a tüntetések mögött. Igaz ugyan, hogy a fiatalok román nemzeti lobogókat lengettek, de ezt inkább belső meggyőződésből, mint külső buzdításra tették. Romániának jelenleg nem érdeke, hogy a gazdasági válság kellős közepén a hátára vegye az Európa egyik legszegényebb országaként számon tartott Moldovát. Ha van valaki, akinek a moldovai helyzet destabilizálódása jól jön, akkor azt nem a Balkán irányában kell keresni, sokkal inkább Észak-Keletre. Moszkva keresve sem találhatott volna jobb alkalmat, hogy ismét borsot törjön a Nyugat, valamint az egykor érdekszférájába tartozó volt kommunista országok orra alá. Erre utal az is, hogy ahelyett, hogy nyugalomra intene, az orosz külügy gerjeszti a Románia-ellenes hangulatot, a moszkvai és a chişinăui retorika elemei pedig kísértetiesen hasonlítanak egymásra. Oroszország számára ugyanis Románia jelenti ez EU „lágy altestét”: a román–moldáv viszony ellentmondásosságát kihasználva sikeresen keltheti azt az érzést, hogy az ország instabilitási tényező, amely továbbra sem tett le a határok megváltoztatásáról, ezáltal pedig súlyos konfliktusokat gerjeszthet. Amellett, hogy így vág vissza Bukarest, és főleg Băsescu elnök elmúlt években főleg energetikai kérdésekben elhangzott oroszellenes kiejelentései miatt, a mostani konfliktus ahhoz is jól jön Moszkva számára, hogy még több katonát állomásoztasson az EU határainak közelében. A Moszkva bábjaként számon tartott transznisztriai kormány teljesen spontán és meglepő módon tegnap már kérte is, hogy Oroszország növelje a szakadár köztársaságban állomásozó „békefenntartók” számát…
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.