2011. április 07., 10:042011. április 07., 10:04
Olyan bájosak... Nem? Pedig azok, hiszen az ember legalább néhány másodpercig egy rózsaszín ködben leledzhet, azt érezve, hogy utolérte, sőt egyenesen elütötte a szerencse, hiszen lám-lám „A NAGYOK” mennyire gondoskodnak róla. Aztán egyenes arányban azzal, ahogy a rózsaszín köd oszlik, az is derengeni kezd, hogy a gondoskodás csupán arra irányul, nehogy véletlenül megpenészedjen a zsebünkben lapuló kevéske pénz. Hogy jártam a minap, például? Egy kellemes, ismerősnek tűnő női hang felhívott és közölte, hogy 70 százalékos kedvezményben részesített az általa képviselt üzlet.
Mi több, a terméket egy-két napon belül házhoz is szállítják, nekem semmi mást nem kell tennem, csak azt az icike-picike 30 százalékot kifizetnem az áru átvételekor. El nem képzelik, mennyire meghatódtam a páratlan szerencsétől, majdnem könnyeket hullattam, egészen addig, amíg ki nem derült, hogy az aprócska kifizetni való „nem nagy összeg”: kilencszáz lej. Elsőre azt hittem, hogy minden bizonnyal félreértettem valamit, hiszen az, ami parányi összeg, mégsem lehet egyenértékű azzal, amit sokan egy hónap alatt (vagy az alatt sem) keresnek meg. Aztán miután pontosítottak, illedelmesen megköszöntem, hogy pár percig azt hihettem, „hű, mekkora szerencse ért”, és el is feledkeztem az esetről egészen addig, míg a minapi sajtótájékoztatón dezsávűérzésem támadt. Itt ugyanis azt próbálták elmagyarázni az újságíróknak – hárman is –, hogy cégük mekkora erőfeszítéseket tesz azért, hogy megkönnyítse a fogyasztók dolgát.
Például pénzbefogadó automatákat szereltet fel a város különböző részein, hogy a nagyra becsült fogyasztónak el se kelljen mennie az ügyfélszolgálati irodába fizetni a szolgáltatásért. S mindezért a fogyasztónak semmi mást nem kell tennie, csak egy bizonyos banknál számlát nyitnia, ahová aztán hordhatja – akár egy másik bank másik megnyitott számlájáról – zsákban, összegyűrve is a pénzt. Ha netán ez a változat nem tetszene, akkor egy másik bankban éppúgy fizethet a fogyasztó, mint az ügyfélszolgálatnál. Illetve folyamatban van olyan modern, 21. századi lehetőség is, miszerint egyetlen szavunkra a bank teljesen „önműködően” legombolja minden hónapban a számlaértéket, bár ennek megvan a hátránya is, mert ha alacsony küszöböt állapítunk meg, kiderülhet egy idő után, hogy nem is fizettünk. Szóval, értik ugye, miről van szó? Ügyfélszolgálatnál, bankban vagy on-line – teljesen mindegy: CSAK FIZESS! Csak most, csak Ön!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!