Balogh Levente
2023. szeptember 01., 12:30
2023. szeptember 01., 12:30
Időzített bombák ketyegnek Románia településein, a lakóingatlanok közvetlen közelében – erre kellett rádöbbennünk a halálos áldozatokat és több tucatnyi sérültet követelő dél-romániai gáztöltőállomás-robbanás nyomán.
Csupán egy héttel ezelőtt írtunk e felületen arról, hogy a román hatóságok fogadkozásai ellenére a Colectiv-tragédia után nem növelték számottevő mértékben az égési sérültek ellátására szolgáló korházi helyek számát, és egy nappal később máris újabb tragédia bizonyította: a román illetékesek korruptsága, nemtörődömsége miatt továbbra is súlyos veszélyben van a polgárok testi épsége és élete.
A dél-romániai gáztöltőállomáson bekövetkezett tragédia ismét csak tökéletesen illusztrálja, hogyan működik – jobban mondva: hogyan nem működik – ez az ország.
Mint ismeretes, a robbanás egy olyan töltőállomáson következett be, amelynek a különböző rendellenességek miatt már három éve felfüggesztették a működési engedélyét, és környezetvédelmi engedéllyel sem rendelkezett.
Mivel azonban Romániáról van szó, azóta is vígan üzemelt, rendszeresen fejtettek ott át tartálykocsikba autógázt.
Mindez vélhetően nem független attól a ténytől, hogy az egyik tulajdonos Caracal városa szociáldemokrata párti polgármesterének a fia.
Márpedig a politikai hátszél az ilyen esetekben Romániában szinte minden jogszabályt és hatósági rendelkezést felülír.
Hiába nem működhet egy vállakozás, hiába szegi meg jóformán az összes vonatkozó szabályt – ha a működtetésében a térségben befolyásos politikai körök is érdekeltek, akkor működji fog.
A hatósági illetékesek pedig legfeljebb széttárják a karjukat – vagy azért, mert megfélemlítették, még rosszabb esetben pedig azért, mert lefizették őket.
Ebben a konkrét esetben eddig három ember – egy, a közelben lakó házaspár és egy férfi – életét követelte a nemtörődömség és a felelőtlenség, míg sokan – jórészt tűzoltók, rendőrök és csendőrök, akik az első robbanás után bekövetkezett második detonációban sérültek meg – súlyos égési sérülésekkel fekszenek kórházban.
A legsúlyosabb sérültek közült tucatnyian külföldön – mivel a nyolc évvel ezelőtti Colectiv-tragédia óta sem nőtt érdemben az ilyen sérültek ellátását szolgáló kórházi helyek száma.
Az egyedi eseten túlmenően azonban országos vonatkozásai is vannak a tragédiának.
A beszámolók szerint az elhunyt házaspár évek óta rettegett, és a férfi már két éve többször is pamaszt nyújtott be az állomás miatt.
Szakértők is úgy tartják: Románia településein időzített bombaként üzemelnek az autógáz-töltőállomások.
Már csak azért is, mert a vonatkozó jogszabály eleve megengedő: kertes házaktól legalább 20, társasházaktól legalább 40 méterre lehet ilyeneket építeni – elvileg. Ugyanis bizonyos feltételek teljesítése esetén – például fal építésével – 30 százalékkal csökkenhet a távolság.
Gyakorlatilag azonban sok helyen még ezt sem tartják be: a szakértő szerint a helyi politikusokkal, hatóságokkal jóban levő üzletemberek oda építenek gáztöltőállomást, ahova akarnak. Jelen sorok szerzője csak szűkebb pátriájában nem egy olyan állomást látott már, amely foghíjtelken áll, és amelyen a gáztartály nem hogy 20, de jóformán még öt méterre is alig van a legközelebbi lakóháztól.
Vagyis valóban nem túlzás kijelenteni, hogy időzített bombák földjén élünk.
A kormány most persze – szokás szerint, mint a Colectiv-ügyben vagy az előző botrány, a tengerparti drogos gázoló esetében – utólag megpróbál szigort felmutatni, és Marcel Ciolacu miniszterelnök ellenőrzéseket rendelt el az összes gáztöltőállomáson. Azt ígérte: ahol szabálytalanságot tapasztalnak, akár be is záratják a létesítményt.
Persze érthető az igyekezet, hiszen rövid időn belül két, a román állam és a hatóságok működésképtelenségét bizonyító botrány követi egymást, ez pedig a jövő évi választási szuperév előtt ráéghet a jelenleg a miniszterelnöki tisztséget birtokló PSD-re – már csak azért is, mert a crevediai eset körüli rendellenességek ismét csak baigazolják azt az előítéletet, hogy a szociáldemokrata kiskirályok uralta vidékeken a legfőbb politikai rendszer a korrupció. (Nem mintha amúgy a többi párt „felségterületén” ne így lenne).
Minden esetre megállapítható, hogy a román hatóságok ismét csak a már régóta ismert Eső után köpönyeg módszert alkalmazzák, és legalább utólag megpróbálnak határozottságot és szigort mímelni.
Igaz, ha annyi eredményt hoznának a mostani vizsgálatok, hogy azok alapján módosítják a vonatkozó törvényeket, és a szabálytalanul működő, illetve a lakóingatlanokhoz túl közel levő töltőállomások legalább egy részét bezárják, akkor mégiscsak megérné a buzgalom.
A romániai valóságot ismerve – a kampánypénzt és a szavazatokat hozó csókos üzletemberek és helyi kiskirályok érdekeit nemigen akaródzik megsérteni, ha nem muszáj – azonban mégiscsak annak a legnagyobb az esélye, hogy nyolc év múlva ugyanúgy nem vagy alig tapasztalunk majd bármilyen változást, mint a Colectiv-tragédia után.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
szóljon hozzá!