Kíváncsi vagyok, ma is tülkölés, óránkénti 15-20 kilométeres „haladás”, majd az emiatt kialakuló több kilométeres dugó teszi-e színesebbé a délelőtti órákat a romániai nagyvárosok körgyűrűin.
2016. szeptember 11., 19:162016. szeptember 11., 19:16
Hiszen a pénzügyminisztérium, engedve a hetek óta tiltakozó és fenyegetőző fuvarozók nyomásának, új szabályokkal rukkolt elő a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás terén, a sürgősségi kormányrendelet-tervezet pedig több ponton is megegyezik a közúti szállítók követeléseivel.
Idézzük fel röviden az elmúlt időszak történéseit. Egy év leforgása alatt két nagy romániai biztosító is csődbe ment, aminek egyik legfőbb oka az volt, hogy ügyfélcsalogatóként alacsonyan tartották a kötvényárakat. Népszerűek is voltak, csakhogy az ő ügyfeleik is okoztak balesetet, a kártérítésre kért összegek viszont már meghaladták a társaságok anyagi lehetőségeit. Csődjük kiválóan illusztrálja, hogy a piac meg tud tisztulni magától, kiveti magából a nem szabályosan játszókat.
A csőd viszont ráijesztett a még játékban lévőkre is, így azok is emeltek a biztosítási kötvényeik árán, akik már korábban is drágábban kínálták. Hogy mennyire volt ez jogos, nem tudjuk megítélni, mindössze annyit látunk, statisztikai adatokkal is alátámasztották, hogy az elmúlt évek során folyamatosan nőtt a kamionosok által okozott balesetek száma, és az ezek után a biztosítóktól követelt kártérítések összege is.
Így a leginkább a fuvarozókra sújtott le az áremelés, van, aki azt mondja, hogy 300-szor kell többet fizetnie, mint egy évvel korábban. Nem is hagyták szó nélkül, előbb csak szóban szólították fel a kormányt, hogy lépjen közbe, és vegye rá a biztosítókat a díjszabások csökkentésére, ám miután erre nem került sor, hétfőnként a forgalmat lassító és rendkívül hangos tiltakozó akciók révén próbáltak hatni a döntéshozókra.
Ahogy elnézzük, sikerrel jártak. Kérdés az, hogy megelégszenek-e a kormány ajánlatával.
Korrektnek tűnik, de igazából csak akkor derül ki, hogy mennyire az, amikor elkezdik gyakorlatba ültetni. A legfontosabb, hogy méltányos legyen: fizessen többet az, aki balesetet okoz, az évek óta szabályosan közlekedők pedig részesüljenek kedvezményben. A biztosítók pedig kérjék meg a szolgáltatás árát, hiszen akkor is mi járunk pórul, ha nem tudnak fizetni, s nem lesz, aki megjavítsa az autónkat. De túlzásba se essenek.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát.
szóljon hozzá!