2011. április 08., 11:562011. április 08., 11:56
Vagy legalább Aradon. Akkor ugyanis most nem lennék bihori. Merthogy egy hirdetésből kellett megtudnom, hogy én tulajdonképpen Bihor megyében élek. Amiben akkor, ha az említett hirdetés román nyelven íródott volna, még nem is találnék sok kivetnivalót. Csakhogy magyar nyelven íródott, állítólag Debrecenben. Hajdú-Bihar és Bihar megye ugyanis eurorégióként nyújtott be uniós pályázatot a térség idegenforgalmának népszerűsítésére, amit meg is nyert.
Az angol nyelvű szövegben, a Trianonban kettészakított Bihar vármegye boldogtalanabbik fele ugyancsak a hivatalosnak tekintett román változatban szerepel, ami szintén elviselhető. Csakhogy a hajdúsági illetékesek ez alapján a magyar reklámokban is Bihornak fordították. Így aztán most a magyarországi országos média – hetilapoktól a rádióig és televíziókig – lelkesen harsogja, hogy jöjjön Bihor megyébe. Arról nem is beszélve, hogy a projekt honlapján olvasható magyar szövegnek sok mindenhez köze lehet, de a helyes és szabatos magyar nyelv ebben a sok mindenben nem foglaltatik benne.
A projekt Bihar megyei illetékesei szerint valami olyasmi történt, hogy a hajdú-bihari projektkoordinátor kitalálta: milyen káros lenne már, ha Hajdú-Bihar és Bihar megyéről lenne szó, még megzavarná a Kárpát-medence történelmének és földrajzának ismerete terén kihívásokkal küszködő anyaországiakat. Ezért aztán legyen csak Bihor, elvégre az neki nem fáj, a mintegy 170 ezer bihari magyar meg le van ejtve. Úgyhogy most az a helyzet, hogy ahelyett, hogy örülnénk: fölkerültünk a térképre, azért kell boszszankodnunk, mert sikerült bennünket ismét kollektívan megalázni.
Ehhez pedig a magát érdekvédelminek nevező szövetség – amely a kezdeményezés itteni partnere – csak annyit tud a karját széttárva hozzáfűzni, hogy a tervet Debrecenből koordinálják, ők nem felelősek semmiért, és egyébként is, uniós projektről van szó. Pedig igazán furcsa, hogy most, amikor a hivatalos magyarországi szervek a könnyített honosításhoz kapcsolódóan már a személyi okmányokban is a települések magyar elnevezését használják elsőként, egy ilyen, félig-meddig privát projektben sikerült egy komplett megye magyarságát nevetségessé tenni. Arról nem is beszélve, hogy az EU-ban a magyar is hivatalos nyelv. Szóval nem ártana mégsem, ha az illetékesek rájönnének: Debrecenbe kéne menni, hogy kikényszerítsék a helyes névhasználatot. Ja, bocs, Debreţinbe.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!