Balogh Levente

Balogh Levente

Belviszály újratöltve

2018. január 15., 23:162018. január 16., 00:35

2018. január 15., 23:162018. január 16., 00:35

„Most tehát itt van a régi-új, áramvonalas második Dragnea-kormány, amely a miniszterelnök ígérete szerint engedelmesen végrehajtja majd a pártelnök minden utasítását. Legalábbis addig, amíg elődjéhez hasonlóan Tudose rá nem kap a hatalom ízére. Vagy Dragnea úgy nem dönt: jobb azelőtt félreállítani, mielőtt egyáltalán komolyan eszébe jutna, hogy önállóan is cselekedhet” – írtuk tavaly júniusban, azt követően, hogy a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatta saját miniszterelnökét, Sorin Grindeanut, és a Liviu Dragnea pártelnök bizalmát élvező addigi gazdasági minisztert, Mihai Tudosét ültette a helyére.

Nos, magunk sem gondoltuk volna, hogy jóslatunk ilyen rövid időn belül beigazolódik. Hiszen alig fél év után Tudose és pártbeli főnöke között durván elmérgesedett az ellentét, és hetek óta mindketten azon ügyködtek, hogy keresztbe tegyenek a másiknak. Dragnea ugyanis fontolóra vette Tudose elmozdítását, ám a kormányfőt sem kellett félteni: le akarta faragni kormánya létszámát, ami nem csupán bürokráciacsökkenést hozna magával, hanem egyrészt kiszórhatná a számára kellemetlen Dragnea-szárny embereit, másrészt a parlamenti bizalmi szavazás révén megszilárdíthatná pozícióját a kormányban és a pártban is. Aztán hétfő este kiderült: megint a PSD elnöke kerekedik felül.

korábban írtuk

Bejelentette lemondási szándékát Mihai Tudose kormányfő
Bejelentette lemondási szándékát Mihai Tudose kormányfő

A kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége megvonta a politikai támogatást Mihai Tudose miniszterelnöktől, ennek nyomán a kormányfő lemond tisztségéről. Tudose hétfőn este megerősítette távozását.

A konfliktus egyértelműen bele volt kódolva a jelenlegi felállásba azzal, hogy Dragnea pártelnökként nem töltheti be a miniszterelnöki tisztséget azon jogszabály miatt, amely tiltja, hogy büntetett előéletű személyek kormánytagok legyenek. Mert hiába ő az úr a 2016-os parlamenti választást toronymagasan megnyerő PSD-ben, ha ezen tisztségét nem tudja „készpénzre”, azaz befolyásos kormányzati pozícióra váltani. A képviselőház elnöki tisztsége sem rossz persze, de miniszterelnökként lényegesen nagyobb mozgástérre és befolyásra tehetne szert.

Így viszont befolyása csak addig terjed, amíg az aktuális miniszterelnök rá nem ébred, hogy tényleges hatalom került a kezébe, amely révén elvileg nem kell a pártelnök bábjaként viselkednie. Sőt ha sikerül különböző hangzatos ígéretekkel elegendő befolyásos pártvezetőt a maga oldalára állítania, erős ellenpólust alakíthat ki. A probléma az, hogy mindez nem csupán a PSD belügye, hanem az egész országot érinti és igencsak káros. Hiszen a miniszterelnöknek a folyó kormányzati ügyek kezelése helyett ismét csak azzal kell foglalkoznia, hogy a pártelnökével viaskodik.

Bár Tudose az akasztós kijelentésével bebizonyította, hogy nem sok keresnivalója van a kormány élén – legalábbis egy magára valamit is adó országban –, az is tény, hogy a jelenlegi konfliktus megismétlődését akkor lehetne megelőzni, ha Dragneát elmozdítanák a helyéről, és olyasvalaki kerülne a oda, akinek nincs priusza, így a kormányfői tisztséget is betölthetné. Amíg ez nem történik meg, továbbra sem a miniszterelnök vagy bármely tárcavezető számít a kormány és az ország viszonylag normális működése legfőbb akadályának, hanem a kormánypárt elnöke.

korábban írtuk

Dragnea abban bízik, hogy Johannis nem utasítja el a PSD új kormányfőjelöltjét
Dragnea abban bízik, hogy Johannis nem utasítja el a PSD új kormányfőjelöltjét

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos végrehajtó bizottsága kedd délelőtt tárgyal az új miniszterelnök-jelölt nevesítéséről – jelentette be hétfőn késő este Liviu Dragnea pártelnök. Közölte: sok mindent felróttak Mihai Tudose távozó kormányfőnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.