2012. április 27., 10:402012. április 27., 10:40
Legalábbis erre utal, hogy a hét elején Elena Udrea PDL-alelnök azt nyilatkozta: ha az indítvány átmegy, az államfőnek az ellenzék jelöltjét, Victor Pontát kell kormányalakításra felkérnie, és kiszivárgott információk szerint a PDL többi vezetője is hasonlóan gondolkodik. Mintha az lenne a levegőben, hogy a PDL nem vagy csupán alig bánná, ha megbukna az Ungureanu-kormány. Bár tény, hogy kormányon lenni általában jobb, mint ellenzékben, ez rendszerint az adott helyzettől függ.
A PDL vezette kormány népszerűsége a megszorító intézkedések miatt a padlón és csúnya választási vereség előtt áll. Ha ez nem lenne elég, a mostani bizalmatlansági indítvány fő indoka az, hogy – az RMDSZ nyomásának engedve – a PDL belement abba, hogy kormányhatározattal hozza létre a MOGYE magyar karait, miután az egyetem magyarellenes vezetése erre nem volt hajlandó. Az ellenzék pedig egy ideje folyamatosan szítja a magyarellenes indulatokat, a kormányrendelet pedig újabb jó ürügy egy soviniszta indíttatású akcióra. Ez persze nem jelenti azt, hogy a PDL annyira magyarbarát lenne, ellenzékből valószínűleg ugyanúgy bírálná a rendeletet, mint az USL, viszont eddig rászorult az RMDSZ támogatására a koalíció fenntartása érdekében.
Most viszont egy magyar ügy miatt került hurokba a feje, és kérdéses, nem gondolják-e úgy a PDL illetékesei, hogy kényelmesebb a vitatott magyar karokkal együtt bukni és átadni a stafétát az izgága, a politika világában ügyetlenül mozgó Victor Pontának, hagyva, hogy a választásokig hátralevő fél évben leégesse magát kormányfőként.
Persze a nagykoalíció három évvel ezelőtti felbomlása utáni elnökválasztás megmutatta: nem mindegy, melyik párt birtokolja a választásokat megszervező és lebonyolító belügyi tárcát, de a PDL esetleg bízhat abban, hogy amíg ők ellenzékben vannak, a népharag az USL-kormány ellen fordul. Ráadásul az, hogy melyik párt jelöltje kap kormányalakítási felkérést, továbbra is a PDL mentorán, Traian Băsescu államfőn múlik.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.