2010. augusztus 06., 12:242010. augusztus 06., 12:24
Hát, ezért aztán gürizhetett szegény Kopernikusz, hogy megdöntse a ptolemaioszi világképet. Ma még van olyan európai ország, ahol a lakosság (na jó, a megkérdezettek) közel fele úgy véli, hogy ő – vagy legalábbis szűkebb pátriája – van a világ középpontjában, a Nap meg csak úgy van, hogy nyáron meleg legyen. Az már csak csemege, hogy 22 százalék szerint a horoszkóp rendkívül tudományos dolog, 40 százalék szerint pedig a csillagjegy, amelyben születtünk, nagymértékben befolyásolja a személyiségünket. A felmérés aztán kissé ingoványos talajra tévedt, mert a vallásosságra is rákérdezett, eszerint pedig meglehetősen sokan járnak templomba, 36 százalék pedig úgy véli, hogy az ember nem az evolúció során jött létre, hanem egy felsőbbrendű, transzcendens lény teremtette.
A felvetés azért számít kényesnek, mert – hacsak nem szándékosan próbálta erre kihegyezni a felmérést – azt a látszatot kelti, hogy a vallásosság egyenlő a középkori sötétséggel. Mármost jómagam egyáltalán nem vagyok vallásos, és a tudományos evidenciákat egyrészt ismerem, másrészt el is fogadom, de azért azt is a kulturált viselkedés alapvető ismérvének tartom, hogy embertársaink meggyőződését tiszteletben tartsuk. Márpedig a fent említett felmérés azt a meglehetősen szélsőséges képet sugallja, hogy a vallásosság feltétlenül és minden körülmények között egyenlő a szellemi sötétséggel és a babonával. Holott az is könnyen megtörténhet, hogy a közvélemény-kutatás eredményei csupán arra mutatnak rá, mennyire csapnivaló az oktatás minősége Romániában.
Persze azzal is tisztában vagyok, hogy az ortodoxia valóban meglehetős fáziskésésben van, és mivel nem képezi részét a nyugati civilizációnak, kimaradt az elmúlt néhány száz év szemléletváltása – nem feltétlenül a bálványozott felvilágosodásra gondolok, hanem arra, hogy a nyugati egyházak képesek voltak a józan ésszel elfogadható tudományos felfedezések feldolgozására –, ezért a görögkeleti egyház számos képviselője ma is olyan szinten ontja a sötétséget, hogy egy fekete lyuk hozzájuk képest az univerzum legnagyobb fényforrása. De azért nem árt, ha a tudományt sem tekintjük megkérdőjelezhetetlen, dogmatikus kinyilatkoztatásokkal teljes valláspótléknak, a katedra hiányosságait pedig nem minden esetben az oltáron kérjük számon.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.