Balogh Levente
2020. április 07., 08:232020. április 07., 08:29
2020. április 07., 08:232020. április 07., 08:29
Bizonyára mindenki számára ismerős a pillangóhatásként ismert jelenség, amely a közkeletű, bár némileg túlzó meghatározás szerint abban áll, hogy ha egy pillangó megrebbenti a szárnyát Kínában, abból esetleg egy hónap múlva hatalmas vihar támad New Yorkban.
Sokakban idézte fel ezt az elméletet a jelenlegi, globális egészségügyi vészhelyzetet okozó járvány, amely éppen Kínából indult ki, és a New York-i Central Parkban mára már tábori kórházat kellett felállítani miatta. És természetesen nem csupán New Yorkról van szó: miközben világszerte szobafogságra ítélte az embereket, az idős, krónikus betegeket pedig megtizedeli, az egyre jobban összekapcsolódó világban a gazdasági hatások is mindenhol érezhetőek: a németországi kórházakból a határok lezárása miatt hiányoznak a lengyel orvosok és ápolónők, a brit és olasz mezőgazdaságból pedig a kelet-európai – nagyrészt romániai – idénymunkások.
Eközben kialakult egy olyan irányzat, amelynek képviselői az Európai Unió kezdeti tehetetlenségét látva a világjárvány elleni küzdelemben azt hangsúlyozzák: a mostani egészségügyi válság egyik pozitív hozadéka, hogy a brüsszeli eurokraták teszetoszasága felértékelte a tagállami szuverenitást, a saját kormányok döntéshozatalának fontosságát, illetve az állami szuverenitás egyik alapvető ismérvének tekintett határok jelentőségét.
Hiszen a kezdetekben Brüsszel valóban magára hagyta a nehéz helyzetbe került dél-európai tagállamokat, és az EU legnagyobb motorjának számító Németország sem feltétlenül a szolidaritásával tűnik ki, mint ahogy az az úgynevezett európai koronakötvények ügyében tanúsított ellenállásán is látszik. Az utóbbi időben persze az uniós intézmények vezetői is belátták a mulasztásukat, azóta pedig gőzerővel dolgoznak a nagyszabású, uniós szintű gazdaság- és munkahelyvédelmi segélyprogramokon, illetve Ursula von Der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szavai szerint az új „Marshall-terven”.
Ami nem hangzik rosszul. Ismeretes, az akkori amerikai külügyminiszterről elnevezett eredeti program a második világháború után jelentős mértékben járult hozzá a hatalmas háborús pusztításokat elszenvedett nyugat-európai országok gazdasági talpra állásához.
Amennyiben valóban sikerül kidolgozni egy ilyen programot, és a tehetősebb, jelentős gazdasági erővel bíró tagállamok nem ódzkodnak hozzájárulni jelentős anyagi forrásokkal, és ha egy ilyen programból ezúttal a szegényebb, jelentős lemaradásban levő közép- és kelet-európai tagállamokat is támogatják, az valóban újraélesztheti az uniós projektet. Már persze ha cserébe nem akarnak még jobban beleszólni a tagállamok életébe, nem akarják tovább központosítani az Uniót. Elvégre a közép-európai tagállamok a piacaik megnyitásával, azzal, hogy a munkaerejüket a nyugati tagállamok rendelkezésére bocsátották – miközben az uniós támogatásból megvalósuló beruházások nagy részét is nyugat-európai cégek végezhetik –, leróják adósságukat a támogatásokért.
Az mindenesetre nem túl biztató előjel, hogy még mindig akadt idejük az eurokratáknak a magyar kormány szekálására a koronavírus elleni küzdelemről szóló törvény miatt, amely korlátlan ideig hatalmazza fel a kabinetet a rendeletek kibocsátására. Ezzel ugyanúgy készségesen elfogadták az ügyeletes balfék és kerékkötő felkínált szerepét, mint a magyar ellenzék, amikor a diktatúra veszélyéről papolnak. Miközben Romániát – amely fölmondta az emberi jogok európai egyezményét, katonai rendeletekkel kormányozzák, és ahol tavaly az állami intézmények cinkos asszisztálásával (ha nem éppen közreműködésével) pogromkísérlet zajlott a magyar közösség ellen – békén hagyják. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a demokrácia olyan világító fáklyája, mint Angela Merkel kancellár, támogatandónak tartja a vírusfertőzöttek hatósági megfigyelését lehetővé tevő telefonos applikációk bevezetését, mégsem kiáltják ki Hitler reinkarnációjának.
Az EU-nak most nem is ilyesmikkel kellene foglalkoznia, hanem a valódi szolidaritással és a hatékony gazdaság- és munkahelyvédelmi programok kidolgozásával, amelyek kiegészítik a hasonló tagállami intézkedéseket, bátorítják a vállalkozásokat és a munkahelyteremtést. És messze elkerülik az olyan bornírtságokat, mint a munkakerülést bátorító, alanyi jogon járó alapjövedelem vagy a teljesítményt büntető progresszív adózás szorgalmazása. Mindeközben pedig oda kell hatni, hogy az európai integráció valóban jó oldalai – mint a belső határok szabad átjárhatósága, amely számunkra, mesterséges határok által szétszabdalt magyarok számára felbecsülhetetlen jelentőségű vívmány – ismét működőképesek legyenek.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
1 hozzászólás