Pataky István

Pataky István

Az AUR ideje

2021. április 01., 10:302021. április 01., 10:30

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt a taktikát járatja most csúcsra, amellyel eddigi sikereit is elérte: empátiát mímelve használja ki a fősodor politikusai és médiája által lenézett, semmibe vett elégedetlenek, dühösek érzelmeit. Mivel a párt egyelőre nem rendelkezik jól kiépített országos hálózattal, a hűséges harci kutyákat, a fociultrákat vetette be a járványügyi korlátozások ellen meghirdetett tüntetéseken.

George Simion társelnök is ebből a körből érkezett a politikába. A román nemzeti tizenegy radikális szurkolói tömörülésének egyik vezéreként nemcsak egy-egy válogatott mérkőzés erejéig tudja közös fellépésre bírni a különböző klubcsapatok – egyébként egymással háborúban álló – ultráit, hanem utcai megmozdulásokra is. Bukarestben és néhány nagyvárosban a csendőrökkel, rendőrökkel folytatott összetűzéseket igazi szakmai kihívásnak tekintő futballhuligánok kitettek magukért, s hőbörgésük még nem ért véget.

Simionék célba értek: róluk szólnak a hírek, ők a rosszfiúk, a szélsőségesek, idegengyűlölők és antiszemiták. Zene ez füleiknek, hiszen pontosan erre a szerepre vágytak. Mártírok lettek. A „diktatórikus, románellenes, elitista” bukaresti hatalom áldozatai ők, akárcsak azok a kiszolgáltatott „egyszerű emberek”, akik nevében fellépnek. Minden politikusi nyilatkozat, minden olyan kioktató hangvételű tudósítás, amely az AUR-t a sötét oldal és a rejtélyes összeesküvők formációjaként igyekszik bemutatni, közvetett módon erősíti Simionékat. Ez nem azt jelenti, hogy hatékonyabb lenne egyszerűen elhallgatni, szó nélkül hagyni ezt a szélsőséges társaságot. Csak a helyén kellene kezelni. Agresszióba torkolló tüntetések Európa-szerte voltak, vannak és lesznek a járvány miatti korlátozások ellen. A kontinens nyugati felében is az ilyen jellegű megmozdulások élharcosai közé tartoznak a fociultrák, a különböző radikális csoportosulások, pártok. De ott mellékszereplők a randalírozók és felbujtóik.

Hogy nálunk mégis miért tudja az AUR alakítani a politikai napirendet? Mert a hatalmon lévők kommunikációs analfabéták. Az utóbbi egy évben emlékeznek egyetlen olyan interjúra, sajtótájékoztatóra, nyilvános megjelenésre, amelyen Klaus Iohannis államfő vagy az épp aktuális miniszterelnök megfelelő együttérzéssel beszélt a pandémia miatti korlátozások, a brutálisan megváltozott mindennapi élet okozta drámáról? Esetleg egy legalább hitelesnek hangzó járványkezelő stratégiáról? A koronavírus utáni kilábalásról? A reményről? Ehelyett egy éve hallgatjuk a félelemkeltést, a kórházi kapacitások véges voltát, a büntetésekkel való fenyegetéseket, az óránként változó döntéseket.

Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek nyolcvan százaléka úgy ítéli meg, hogy rossz irányba haladnak a dolgok Romániában. Az államfőről a nyilatkozók alig huszonnégy százaléka van jó véleménnyel, a kormány bizalmi indexe ennél is rosszabb, húszszázalékos, a parlamenttel kilencszázaléknyi megkérdezett elégedett. A közvélemény-kutatásban résztvevők több mint fele rossz véleménnyel van a rendőrségről és a kórházakról. Közülük is sokan vannak a most tüntetők között. Itt tart a járvány sújtotta Románia. Mi ez, ha nem AUR-nak való vidék?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.