Kiss Judit

Kiss Judit

Álomlagzi, rögvalóság

2022. május 18., 08:472022. május 18., 08:47

Nem először az az érzésünk, hogy a kormány ötletelései nyomán a valóságtól elrugaszkodott vagy arra egyenesen fittyet hányó tervek, elképzelések születnek Romániában. Íme egy friss példa. A családok nemzetközi napja apropóján a miniszterelnök bombasztikus bejelentést tett a minap, mondván, az ország történetében először van a kormánynak családügyi minisztériuma, így végre-valahára akad, aki érdemben tegyen a fiatalok, a családok jólétéért.

A valóság talaján maradva felmerül a kérdés: vajon ez beismerést is jelent, miszerint a sűrűn egymást követő kormányok eddig nem tettek meg mindent azért, hogy a fiataloknak, családot alapítóknak könnyebb legyen boldogulni? Ha a mindennapi rögvalóságot nézzük, akkor úgy tűnik, hosszú ideje nem rózsás a helyzet, és erről mondhatni „papírunk is van”.

Például idén február elején tette közzé az Eurostat annak a felmérésnek az eredményét, amiből világosan kirajzolódott: Romániában a legmagasabb a súlyos anyagi gondokkal küzdő és a szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok aránya az Európai Unióban.

Na de úgy tűnik, most már végre pozitív fordulatokban reménykedhetünk: az újdonsült családügyi tárca – be akarván bizonyítani, hogy a november óta „szolgálatban lévő” seprű jól seper – kidolgozott egy fiatalokat és családokat segítő programot, amit várhatóan hamarosan elfogad a kormány. A nagylelkű, vonzónak feltüntetett és csalogató ígéret szerint a program keretében államilag garantált hiteleket nyújtanak a fiatalok számára, így az akár 15 ezer eurós összegből (rongyrázó) esküvőt, keresztelőt is lehet tartani, új kocsit lehet vásárolni, a gyerek bölcsődei, óvodai költségeire is fel lehet használni és így tovább. Itt álljunk meg egy pillanatra. Manapság nagy divat a számos külsőséget, látványos sallangot felvonultató, csillagászati összegekbe kerülő menyegző vagy keresztelő.

Mindenkinek a saját belátására és ízlésére van bízva, hogy hatalmas csinnadrattával szervezi-e meg a kézfogót, a keresztelőt. De ha az állam a hitel ígéretével erre buzdítja a fiatalokat, akkor vajon valóban könnyebbé válik számukra az elindulás, a boldogulás?

Vagy pedig ha lezajlik a csillogó, villogó, tejjel-mézzel folyó lagzi, utána törhetik a fejüket, hogy miből fizetik majd vissza a hitelt. A családügyi tárca mézesmadzagjában az is benne van, hogy az állami hitel abban tér el az átlagos banki kölcsönöktől, hogy előbbi esetben a fiataloknak nem kell igazolást vinniük a jövedelmükről, nem kell ingatlannal garanciát vállalniuk, így gyakorlatilag bárki felveheti a kölcsönt.

Igen ám, de majd miből fizeti vissza? És vajon az álomesküvő után következnek az anyagi nehézségekkel terhelt rögvalóság mindennapjai?

Egyébként még azért is tekinthető a valóságtól elrugaszkodottnak az ötlet, mert óhatatlanul felmerül a romániai viszonyok ismeretében: vajon tényleg nincsen a kormánynak épkézláb ötlete arra, hogy mire költsön pénzt, ahelyett, hogy rongyrázó magánakciókat nagy hitelekkel támogasson?

Vajon nincsenek meg sem épült, vagy félbehagyott autópályák, rossz állapotban lévő utak, felszereletlen kórházak, fából készült illemhellyel működő iskolák ebben az országban?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.