2010. június 02., 11:092010. június 02., 11:09
Sőt gyerekkori olvasmányainkban, Kittenberger Kálmán, gróf Széchényi Zsigmond vagy Teleki Sámuel vadászkalandjait lapozgatva sem sűrűn szembesültünk olyan leírásokkal, miszerint a tanganyikai szavannán oroszlánvadászat közben a szőrmebunda is ugyanolyan nélkülözhetetlen kiegészítő lenne, mint a Mauser-puska.
Viszont a tény ettől még tény marad: Afrikában mostanában cudar hidegek járnak. Legalábbis Dél-Afrikában mindenképpen, ahol most éppen tél van, ráadásul a hideg Benguela-áramlat miatt az ország keleti részében amúgy is egész évben hűvösebb az idő, mint máshol. Mielőtt bárki azt hinné, hogy átlényegültünk a fokvárosi meteorológiai szolgálat közlönyévé, megjegyzem, hogy a dél-afrikai időjárás iránt mostanában nem csupán a klímakutatók érdeklődnek, hanem az angol válóperes ügyvédektől a ghánai kakaótermesztőig egy világ lesi majd lélegzetvisszafojtva, hány fok van éppen Johannesburgban, Bloemfonteinban, Rustenburgben vagy Nelspruitban.
A fekete kontinens legfejlettebb országában ugyanis másfél hét múlva elkezdődik az év leginkább várt eseménye, a labdarúgó-világbajnokság. Mármost ilyenkor nem csupán az számít létfontosságú információnak, hány százalékos épp a páratartalom a pretoriai Loftus Versveld stadionban, de az is, hogy milyen irányú és erősségű szél fúj, vagy hogy megfelelő-e a stadion díszpáholyában felszolgált sowetói chakalaka tálalása. Nos, örömmel jelenthetem, hogy mi mindent megteszünk azért, hogy olvasóink a lehető legtöbb adathoz jussanak a vb-ről: lapunk most induló internetes vb-portáljától minden, a megmérettetéshez kapcsolódó lényeges információt megkapnak.
Na jó, a chakalakáról nem biztos, de arról, hogy hogyan zajlik a 32 vb-résztvevő csapat felkészülése, vagy hogy megfelelő formában van-e Ronaldo, Crouch, esetleg Saláta Kornél, az egyetlen magyar, aki a szlovák keret tagjaként játékosként vesz részt a vb-n, vagy hogy hogyan teljesít Kassai Viktor, aki legalább sípmesterként képviseli a magyar színeket, mindent megírunk. Emellett élő onlájn-közvetítésekkel, statisztikai adatokkal és tárgynyereményes tippversennyel is megpróbáljuk közelebb hozni a tőlünk több ezer kilométerre zajló eseményeket.
Úgyhogy nyugodtan lehet most Dél-Afrikában cudar hideg. Mi garantáljuk, hogy a Krónika vb-portálja – no meg persze Messi, Rooney, Drogba és a többiek – gondoskodnak az izzó hangulatról.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.