Makkay József
2020. november 09., 12:142020. november 09., 12:14
2020. november 09., 12:182020. november 09., 12:18
A román miniszterelnököt is meglepte a mezőgazdasági kistermelők felzúdulása a kormány legújabb intézkedése nyomán, amely mától bezáratja a zárt térben működő zöldségpiacokat. A hatalom emberei rögtön elkezdtek magyarázkodni, hogy a helyi hatóságok növelni fogják a szabad térben működő ideiglenes piacok számát, hogy a vásárlókat ne tegyék ki a vírusveszélynek.
Ha Ludovic Orban következetes lenne önmagához, akkor a nagy multinacionális üzletláncok hiper- és szupermarketjeinek felhozatalát is ki kéne pakolnia az üzletek melletti parkolókba, a szabad ég alá, hogy az embereket megvédje a zárt térben terjedő vírustól.
Amikor a bukaresti hatóságok ominózus bejelentése megtörtént, arra gondoltam, érdemes szétnézni Kolozsváron, mitől is félti Raed Arafat és Ludovic Orban a romániai élelmiszer-fogyasztókat. Pénteken egy rögtönzött korúton szétnéztem a város néhány zöldségpiacán és a nagyobb áruházakban. A Széchenyi téri piacon a szokásos vásárlói mozgással találkoztam: nem volt tülekedés, az eladók a megkövetelt távolságra álltak egymástól, mindenki viselt maszkot, és az asztaloknál több helyen láttam fertőtlenítőszert. A Monostor negyedi Flora piacon a termelői asztalok között alig lézengett valaki: rajtam kívül hét embert számoltam össze, a Donát negyed végében lévő piacon pedig összesen tízet, szóval itt sem volt vásárlói roham.
Ezt követően léptem be a Kaufland üzletlánc monostori üzletébe, ahol a bejárattól eltűnt a fertőtlenített bevásárlói kosarak zónája, így a mindenki által használt kosarakból akasztottam le egyet. A zöldséges standok körül akkora volt a tömörülés, hogy ha Kolozsváron lenne elfogulatlan hatósági ellenőrzés, az üzlet vezetőségét azonnal meg kéne bírságolnia. Az élelmiszerpolcok közötti szűk „sétányokon” is mindenhol áru állt, így nem véletlen, hogy a vásárlók összetömörültek, sok helyen sem előre, sem hátra nem lehetett mozogni.
Kolozsvár más nagy üzleteiben is – többek között a Lidl két áruházában – megtapasztaltam, hogy a hétvégi bevásárláshoz semmiféle óvintézkedés nem történt, ami a megfelelő távolságtartásra késztette volna az embereket. Szó sincs már a tavaszi előírásról, amikor a vásárlókat csak rendre engedték be az üzletekbe annak függvényében, hogy benn hányan tartózkodtak. A román hatóságok is könnyűszerrel elvégezhetnének egy ilyen terepszemlét, hogy tisztában legyenek a nagyáruházak és a termelői piacok lehetséges veszélyforrásaival.
Persze, nem vagyok annyira naiv, hogy ne tudjam, nagyon is tudják, hogy mi történik a kereskedelemben. Ezeknek a döntéseknek igazából sok közük nincs a vírusmegelőzéshez, inkább annak a brüsszeli elvárásnak próbálnak megfelelni, amely „az egységes európai élelmiszerpiac” elve alapján Nyugat-Európából még több eladhatatlan árut dobna át Romániába is. A különböző hatósági machinációkkal behozhatatlan előnybe hozott áruházláncok romániai piacába rondít bele a maga szervezetlenségében is élni akaró erdélyi, romániai kistermelői réteg. A hazai gazdákat nemcsak állatvásáraitól fosztották meg a hatóságok, hanem immár kistermelői piacait is felszámolnák.
Sok településen készülnek tiltakozásra az őstermelők, a virtuális térben óriási a felháborodás. Nemcsak a halmokban rothadó, eladhatatlanná váló káposzta sínyli meg az újabb korlátozó intézkedéseket, hanem hasonló sorsra jut minden más áru is, amit kisgazdaságokban állítanak elő. A jobb minőségű kistermelői felhozatalt kedvelő vásárlók is arra fognak kényszerülni, hogy a nagyáruházakban nagy tételben külföldről behozott és agyonvegyszerezett zöldséget és gyümölcsöt vásárolják. A hazai termékek ötvenszázalékos részesedéséről szóló korábbi előírás már rég eltűnt a múlt ködében az üzletláncok polcairól...
Hiába mentegetőzik Ludovic Orban miniszterelnök, hogy a termelői piacokon sok a viszonteladó, akiknek nincs saját termőföldjük. Ez a gyerekes kifakadás a hatóságok inkompetenciáját mutatja, aminek kiszűrésére bőven volna törvényes lehetőség. Ehelyett arra kényszerítik a más megélhetéssel nem rendelkező gazdákat, hogy a ránk köszönő fagyos időszakban a szabad ég alatt kínálják portékájukat. Ahova a vásárlók sem szívesen mennek ki.
A vírusjárvány oldalvizein úgy tűnik, sikerül padlóra küldeni a hazai gazdatársadalom még megmaradt részét is.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
szóljon hozzá!