2011. május 13., 09:452011. május 13., 09:45
A vidék lakói vélhetően emiatt nem ismerik a július szót, helyette a naptárak fejlécein ez olvasható: A szomjazó kutak hava. A szomjazó kutak havára nem lehet eléggé felkészülni: akármennyi ivóvizet raktározzanak is el a helybéliek – mintha a víz a kőedények, üveg- és műanyag palackok oldalán is réseket találna, ahol elillanhat –, a hónap közepére minden edény üres és csontszáraz. Az emberek ekkor kifacsarják a gyümölcskészleteiket, befőttek levét szürcsölik, majd, amikor ebből is kifogytak, cseresznyepálinkát kortyolgatnak, ebből ugyanis minden háznál akad néhány palackkal.
Ilyenkor egy-két hétig senki sem ül volánhoz, a vidék lakói nem járnak be dolgozni, a gyermekek pedig a nap legnagyobb részében mélyen alszanak. Akik itt élnek, tudják: a Vorevica vizéből nem ajánlatos inni. A szomjazó kutak hava egyedül Ivan Ivanovics Patakit, a hivatásos ellenállót nem zavarta, aki az erdőben élt, és az év minden napján kizárólag cseresznyepálinkát és vastag kumiszt ivott. Patakiról azt rebesgették, hogy félig-meddig magyar, igaz, erre még saját emberei sem mertek rákérdezni. Az öreg gerilla és emberei az erdő közepén mintegy másfél-két hektáros területet tartottak a magukénak, a közepén volt a táborhelyük.
Aki a Vorevica mentén haladva erre a területre betévedt, az számíthatott rá, hogy aznap már nemigen ér haza, de lehet, már ezzel is túl sokat mondtam. Ami azt illeti, Ivan Ivanovics Pataki ezen a júliusi napon nem volt túl jó színben. Ahogy az egy hivatásos ellenállóhoz illik, soha életében nem félt semmitől, ez az eddig ismeretlen érzés azonban éppen azon az éjszakán járta át vén tagjait, amikor a vidék kútjainak vize észrevétlenül elszivárgott a maga rejtekhelyére.
Pataki újra és újra felidézte annak a különös éjszakának a történéseit, és mindannyiszor megborzongott. Visszaemlékezett a sebhelyektől eltorzított nő arcára, aki mozdulatlanul, szemrebbenés nélkül tűrte, hogy az erdőben elszaporodott prérifarkasok nekirontsanak. Az öreg még mindig érezte a méreg szagát, ami a nő testéből áradt. Ahogy egy fenevad belemélyesztette a fogait a nő húsába, máris nyüszítve iszkolt el, helyette azonban érkezett a következő. Ivan Ivanovics Pataki jó kétszáz méterre ült a nőtől egy sziklán, medveölő puskáját a térdén nyugtatta és félt. Tudta: ebbe az ügybe hiába is próbálna beavatkozni, ezt a nő tekintetéből olvasta ki.
Ettől a tekintettől fagyott meg a vér a vén gerillában, és már akkor pontosan érezte, hogy mire a víz rejtett csatornáin keresztül visszaszivárog a kutak fenekére, belőle is elpárolog a csontokba ült rettegés, és azon a napon feldobja a tappancsait. Ivan Ivanovics Pataki éppen egy fához láncolt, rémült férfit vett célba távcsöves puskájával egy bokor rejtekéből, amikor a Vorevica túlpartján Szigfrid Bonifác bukkant fel. A főerdész egy pillanatra megállt, de aztán ügyet sem vetve a halálra vált, fához láncolt férfira, szapora léptekkel elindult a folyóparton az Isten-fennsík felé. Ivan Ivanovics Pataki rögtön kitalálta, hogy Szigfrid Bonifácnak, aki húsz éve egyetlen szót sem ejtett ki a száján, a szomjazó kutak havában végre megered a nyelve. Az ellenálló felvidult, hogy még életében beszélhet régi cimborájával.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!