Makkay József

Makkay József

Csak papíron létezik az Európai Unió

2020. március 31., 09:022020. március 31., 09:02

Ennyi bírálat évek óta nem érte az Európai Unió intézményrendszerét, mint a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt hetekben. A legnagyobb megpróbáltatással szembenéző két dél-európai állam – Olaszország és Spanyolország – lakossága talán minden eddiginél jobban ki fog ábrándulni az agyonbürokratizálódott brüsszeli központból, hogy a kelet-európai országokról ne is beszéljünk, ahova most gyűrűzik be a járvány java.

Az egyre hangsúlyosabb uniós válság persze nem most kezdődött. Megvoltak ennek már hosszú évekkel ezelőttről az előjelei, amikor az ultraliberális gondolkodású uniós grémium – a brüsszeli és strasbourgi elefántcsonttoronyból – saját képére akarta formálni a tagországokat. Egyre kevésbé tűrte meg a konzervatív oldalt, amely a családpolitika hangsúlyozásában és a migráció elutasításában mondott ellent neki. Ezért próbálta szégyenpadba ültetni Magyarországot és Lengyelországot, illetve minden más renitenskedőt, akinek Brüsszeltől eltérő elképzelése van a jövőről.

Nagy-Britannia távozása volt az első nagy fordulópont Brüsszel életében. Az angolok kilépésével keletkezett pénzügyi űr a feje tetejére állította a bürokratákat. Az Európai Unió következő hétéves költségvetése még a vírusjárvány beköszönte előtt patthelyzetbe jutott. A gazdag északi országok vezetői hallani sem akarnak a Nagy-Britannia kilépésével keletkezett pénzügyi hiány arányos pótlásáról, inkább a költségek megnyirbálásában látják a kiutat. Ami a jóval szegényebb és kiszolgáltatottabb kelet-európai országoktól vonna el uniós alapokat, elsősorban a mezőgazdaság és vidékfejlesztés területéről. Európának éppen abból a régiójából, amely már eleve sokat szenvedett a kommunizmus ideje alatt. Utána pedig azoknak a nyugati országoknak vált a hatalmas piacává és bevételi forrásává, amelyek most elzárkóznak a közös teherviselés növelése elől. Jól látszik tehát, hogy a szolidaritás vállalása és a közös érdekek hangsúlyozása csak szómágia az Európai Unió életében. Ami válságok idején katasztrofális következményekkel járhat.

Nem csak az EU jövőre életbe léptetendő, hétéves költségvetése a kérdés, hanem a mostani járvány által megkövetelt közös teherviselés is. A gazdagabb északi országok startból elutasítottak mindenféle plusz segítséget a legnagyobb bajban levő déliek számára. Sőt az is kiderült, hogy a beharangozott 37 milliárd eurós különalap tulajdonképpen smafu. Olyan értelemben az, hogy a tagállamok nem többletpénzhez jutnak, hanem a meglévő uniós keretből még el nem költött pénzeket próbálják szétosztani a tagországok között. Amiből a tagállamok legalább fele – közöttük Magyarország is – nem fog kapni plusz forrásokat. Gyakorlatilag a még létező költségvetési keretből a neki járó beruházási pénzek utolsó részleteit csoportosíthatja át. Ennek a tagországok azért sem örülnek, mert ha a gazdasági és infrastrukturális beruházásoktól újabb pénzeket kell elvonni, az a járvány utáni időszak gazdasági gondjait fogja tetemesen növelni. Magyarán szólva: az Európai Unió brüsszeli központja ma ott áll, ahol a part szakad. És mindenki boldog lehet, ha a válságos állapot nem rántja magával a szakadékba a 27 tagállamot.

És akkor még nem beszéltünk az európai sajtóban egyre jobban felkapott uniós intézményi felelősségről, amely a válság elhatalmasodásának okait firtatja. Brüsszel nagyon későn ismerte fel a Kínából elindult vírusjárvány veszélyeit. Hosszú ideig nem volt semmiféle fellépése, de még szándék sem rá. Vuhanból és a többi fertőzött kínai tartományból akkor is ékeztek a menetrend szerinti repülőjáratok az uniós tagállamok röptereire, amikor ott már tombolt a kór. Mire észbe kaptak, késő volt. Ebből könnyen levezethető, hogy nem csak a határokat zárták le túl későn, hanem mindenfajta más felkészülés elkésett. Ennek issza most a levét Nyugat-Európa.

Csak abban reménykedhetünk, hogy a keleti végeken talán többet tanultak a hatóságok, így megelőzhető a közös katasztrófa. Ugyanis csak magunkra számíthatunk. Mostanra bebizonyosodott, hogy az Európai Unió csak papíron létezik.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.