Makkay József

Makkay József

Csak papíron létezik az Európai Unió

2020. március 31., 09:02

2020. március 31., 09:02

Ennyi bírálat évek óta nem érte az Európai Unió intézményrendszerét, mint a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt hetekben. A legnagyobb megpróbáltatással szembenéző két dél-európai állam – Olaszország és Spanyolország – lakossága talán minden eddiginél jobban ki fog ábrándulni az agyonbürokratizálódott brüsszeli központból, hogy a kelet-európai országokról ne is beszéljünk, ahova most gyűrűzik be a járvány java.

Az egyre hangsúlyosabb uniós válság persze nem most kezdődött. Megvoltak ennek már hosszú évekkel ezelőttről az előjelei, amikor az ultraliberális gondolkodású uniós grémium – a brüsszeli és strasbourgi elefántcsonttoronyból – saját képére akarta formálni a tagországokat. Egyre kevésbé tűrte meg a konzervatív oldalt, amely a családpolitika hangsúlyozásában és a migráció elutasításában mondott ellent neki. Ezért próbálta szégyenpadba ültetni Magyarországot és Lengyelországot, illetve minden más renitenskedőt, akinek Brüsszeltől eltérő elképzelése van a jövőről.

Nagy-Britannia távozása volt az első nagy fordulópont Brüsszel életében. Az angolok kilépésével keletkezett pénzügyi űr a feje tetejére állította a bürokratákat. Az Európai Unió következő hétéves költségvetése még a vírusjárvány beköszönte előtt patthelyzetbe jutott. A gazdag északi országok vezetői hallani sem akarnak a Nagy-Britannia kilépésével keletkezett pénzügyi hiány arányos pótlásáról, inkább a költségek megnyirbálásában látják a kiutat. Ami a jóval szegényebb és kiszolgáltatottabb kelet-európai országoktól vonna el uniós alapokat, elsősorban a mezőgazdaság és vidékfejlesztés területéről. Európának éppen abból a régiójából, amely már eleve sokat szenvedett a kommunizmus ideje alatt. Utána pedig azoknak a nyugati országoknak vált a hatalmas piacává és bevételi forrásává, amelyek most elzárkóznak a közös teherviselés növelése elől. Jól látszik tehát, hogy a szolidaritás vállalása és a közös érdekek hangsúlyozása csak szómágia az Európai Unió életében. Ami válságok idején katasztrofális következményekkel járhat.

Nem csak az EU jövőre életbe léptetendő, hétéves költségvetése a kérdés, hanem a mostani járvány által megkövetelt közös teherviselés is. A gazdagabb északi országok startból elutasítottak mindenféle plusz segítséget a legnagyobb bajban levő déliek számára. Sőt az is kiderült, hogy a beharangozott 37 milliárd eurós különalap tulajdonképpen smafu. Olyan értelemben az, hogy a tagállamok nem többletpénzhez jutnak, hanem a meglévő uniós keretből még el nem költött pénzeket próbálják szétosztani a tagországok között. Amiből a tagállamok legalább fele – közöttük Magyarország is – nem fog kapni plusz forrásokat. Gyakorlatilag a még létező költségvetési keretből a neki járó beruházási pénzek utolsó részleteit csoportosíthatja át. Ennek a tagországok azért sem örülnek, mert ha a gazdasági és infrastrukturális beruházásoktól újabb pénzeket kell elvonni, az a járvány utáni időszak gazdasági gondjait fogja tetemesen növelni. Magyarán szólva: az Európai Unió brüsszeli központja ma ott áll, ahol a part szakad. És mindenki boldog lehet, ha a válságos állapot nem rántja magával a szakadékba a 27 tagállamot.

És akkor még nem beszéltünk az európai sajtóban egyre jobban felkapott uniós intézményi felelősségről, amely a válság elhatalmasodásának okait firtatja. Brüsszel nagyon későn ismerte fel a Kínából elindult vírusjárvány veszélyeit. Hosszú ideig nem volt semmiféle fellépése, de még szándék sem rá. Vuhanból és a többi fertőzött kínai tartományból akkor is ékeztek a menetrend szerinti repülőjáratok az uniós tagállamok röptereire, amikor ott már tombolt a kór. Mire észbe kaptak, késő volt. Ebből könnyen levezethető, hogy nem csak a határokat zárták le túl későn, hanem mindenfajta más felkészülés elkésett. Ennek issza most a levét Nyugat-Európa.

Csak abban reménykedhetünk, hogy a keleti végeken talán többet tanultak a hatóságok, így megelőzhető a közös katasztrófa. Ugyanis csak magunkra számíthatunk. Mostanra bebizonyosodott, hogy az Európai Unió csak papíron létezik.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.