Kiss Judit
2022. október 04., 09:12
2022. október 04., 09:12
Valószínűleg kevesen csodálkoznak azon, amiről ismét új „papírunk van”: a hazai fiatalok döntő többsége nem szeretne ebben az országban élni, mert úgy gondolja, hogy rossz irányba haladnak a dolgok.
A frissen napvilágot látott országos statisztikai adatokból nem világlik ki egyéb, mint amit grafikonok és felmérések nélkül, józan paraszti ésszel is tudni lehet: nem bízik az ország vezetésében, a megélhetési lehetőségek alakulásában, ezért nem Romániában képzeli el a jövőt az a generáció, amelynek tagjai már jócskán a rendszerváltozás után nőttek fel. Azok pedig, akik már nem kisgyerekek, hanem értelmesen gondolkodó kamaszok voltak az 1990-es évek elején, és végignézték, végigélték, miképpen evickél Románia az egymást érő krízisek tengerében, keserűen legyintenek. Közülük biztosan sokan gondolják magukban: a fiatalok helyében ők sem bíznának ebben az országban, a döntéshozókban, a haladás irányában.
Hiszen hányszor tapasztalhatta az átlagpolgár az elmúlt évtizedekben, hogy kormányok, miniszterek jöttek, mentek, egymásnak adogatták a bársonyszéken a helyet, közben az eredmény a mindennapi élet számos területén a mai napig siralmas. A haladás egyes területeken nehézkesen, döcögve, lassan elindult, aztán megtorpant, aztán újból elindult, sőt, olykor bizony megesett, hogy érezhetően „visszafejlődtek” a dolgok.
Ha reális képet akarunk alkotni a dolgok állásáról, akkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy ebben az országban mennyi minden nem működik jól. A teljesség igénye nélkül, íme néhány példa. A sok hangzatos ígéret ellenére még mindig erőteljesen dívik a korrupció. Lazán megeshet, hogy olyanok töltenek be miniszteri tisztséget, akikről bebizonyosodik: tudományos munkájukat másolták valaki máséról. Itt – más európai országokhoz képest – még mindig rendkívül kevés az autópálya, pedig évtizedekben mérhető, hogy mikor kezdték el megtervezni az útvonalakat. Rengeteg helyen elkeserítően rosszak a közutak, szemetes az ország, sok kívánnivalót hagy maga után a vendéglátóipar, a turizmus, és sorolhatnánk. Az egészségügy helyzete sem lett sokkal rózsásabb, az oktatásé sem.
Jól jelzi a következetlenségek, egyenetlenségek okát, hogy az elmúlt három évtizedben durván számítva évente más-más miniszter állt a tanügyminisztérium élén, és ha egyikük, mondjuk, elkezdett egy jónak ígérkező reformot, utódja abbahagyta, gyorsan másik reformba kezdett, vagy lerombolta elődje munkáját. Ilyen körülmények között nem csoda, hogy tíz év alatt több mint egymillió fiatal hagyta el végleg Romániát.
Mindeközben sorozatosan olyan kimutatások is napvilágot láttak az elmúlt években, hogy az iskolapadból kikerülők majdnem fele funkcionális analfabéta, ami az oktatási rendszer számlájára írható. Megeshet, hogy a számok e tekintetben nem hazudnak, de ha összefüggést akarunk teremteni a friss felmérés eredményével, elgondolkodhatunk valamin.
Lehet, hogy a fiatalok nagy része valóban nem érti meg az iskolai vizsgákon kért legegyszerűbb feladatokat sem, de ez nem jelenti azt, hogy ügyefogyottak lennének, ne észlelnék, értenék azt, ami a való életben körülöttük, ebben az országban történik. A mostani ifjakat sem ejtették a fejük lágyára, a kritikai érzékük kifejlődött, és pontosan érzékelik a problémákat, felmérik, hogy miként boldogulhatnának jobban. Ők se butábbak, gyámoltalanabbak, mint azok, akik a rendszerváltáskor voltak kamaszok. És a mai fiatalok is ugyanúgy látják annak az országnak a hibáit, amelyben élnek, mint a szüleik generációja. Úgyhogy ne csodálkozzunk rajtuk, ha nem itt képzelik el a jövőt.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
1 hozzászólás