Pataky István

Pataky István

A bohóc, a szamár és az amerikaiak

2020. augusztus 27., 11:032020. augusztus 27., 11:03

Joggal panaszkodunk Románia politikai elitjére. Főleg mostanság, amikor tényleg a legkisebb növésű békák ülepe alá süllyedt az állam vezetésével próbálkozók emberi és szakmai színvonala. Elszörnyülködünk a bukaresti hírtévék leplezetlenül elfogult, hisztérikus stílusán. A pokolba kívánjuk az újabb mellébeszélésre épülő választási kampányt. Megállapítjuk kétszármincharmadszor, hogy ez az ország menthetetlen, ilyen sehol máshol nincs, és reménytelen az egész.

Én erre azt mondom, vessük elkeseredett, köldöknézéshez szokott szemeinket az újkori demokrácia mintaképére, az ígéretek földjére, arra a nagyhatalomra, amelytől olyan sokszor vártunk mindhiába megoldásokat. Tán a pszichológusok szokták mondani, hogy egy beteg kedélyén segít a „gyógypletyka”, azaz egy másik beteg ember esetének elmesélése, aki sokkal rosszabb állapotból épült fel csodával határos módon. Figyeljünk kicsit a novemberi elnökválasztásra készülő Egyesült Államokra, és menten szebbnek tűnik a Dâmbovița-parti felhozatal.

Először is itt van ez a George Floyd-féle izé. Nem tudom, mi a megfelelő szó arra, ami a fekete embert meggyilkoló fehér rendőr esete után történt. Mert szép lenne, ha tényleg a rasszizmus elleni tömeges kiállást látnánk a demokráciáját bő kézzel exportálni akaró Amerikában. De nem csak azt látjuk. Az érthető tüntetések mellett rombolást láttunk és látunk. Az ócska, primitív bosszúvágy megnyilvánulását, olyasmit, ami éppen a valóban rasszisták klasszikus előítéleteihez ad friss tápanyagot. Láthattuk még a pillanatok alatt aktivizálódó haszonleső politikát, a rasszizmus langyos témáját újra felmelegítő demokrata párti, szocialista, anarchista egységfront felállását és természetesen a nagy, csúnya ördög ujjal mutogatását. Mert valójában nem egy fehér rendőr a fekete ember gyilkosa, hanem maga Donald Trump. Nagyjából ez a verdikt született a magát haladónak nevező oldalon.

Mindeközben az Egyesült Államokban is randalírozik a koronavírus. Ami ellen maszkkal és fizikai távolságtartással lehet harcolni, de Trump szerint ez nem teljesen így van. Ezért a szerencsétlen Floyd halálán erőre kapó egységfront újabb ítéletet hirdetett: az elnök a hibás a pandémia terjedéséért. Mert egy ilyen veszélyes járvány idején óvatosnak kell lenni. De van egy kivétel: a rasszizmus és Trump ellen lehet nagy tömegekben tüntetni. Aki Amerikában maszk nélkül zsúfolt helyen jár, az buta vírustagadó, tehát Trump-szavazó. Akiket viszont sűrű sorokban, ugyancsak csupasz arccal vonulni látunk, ők a jogaikért kiálló demokraták, a felelős polgárok.

Ennek a cirkusznak a színvonalát csak maguk a főszereplők múlják alul. Donald Trump egy ügyes bohócnak tűnt négy évvel ezelőtt, aki profi kampánnyal győzni is képes. Egy házassági sértettség okán induló Hillary Clinton ellen – tegyük hozzá. Négy esztendő alatt Trump nagyjából bebizonyította azt, aminek látszott: tényleg bohóc. De még esélyes. Az eltunyult demokraták egy olyan rég lejárt szavatosságú volt alelnököt indítanak ellene, akiért élő adásban izgulhatunk, hogy képes-e befejezni az elkezdett mondatot. Joe Bident, ezt a két lábon járó viaszbábut ugyanaz az unalmas, régi ideológiai szólamokat sulykoló, jó üzleti támogatással rendelkező kör delegálta Trump legyőzésére, amelyet az amerikaiak többsége épp a szókimondó sztárvállalkozó megválasztásával próbált büntetni 2016-ban.

A jelenlegi elnök ellen lázítók agresszivitása és – álszent módon – a demokrácia jelszavával bevetett antidemokratikus módszereik reménnyel tölthetik el a Trumpnak szurkolókat. Tán soha egyetlen eddigi elnökjelöltre sem talált jobban a Demokrata Párt jelképe, a szamár, mint az agg Joe Bidenre. És nem a csökönyössége miatt...

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.