Pataky István

Pataky István

A bohóc, a szamár és az amerikaiak

2020. augusztus 27., 11:032020. augusztus 27., 11:03

Joggal panaszkodunk Románia politikai elitjére. Főleg mostanság, amikor tényleg a legkisebb növésű békák ülepe alá süllyedt az állam vezetésével próbálkozók emberi és szakmai színvonala. Elszörnyülködünk a bukaresti hírtévék leplezetlenül elfogult, hisztérikus stílusán. A pokolba kívánjuk az újabb mellébeszélésre épülő választási kampányt. Megállapítjuk kétszármincharmadszor, hogy ez az ország menthetetlen, ilyen sehol máshol nincs, és reménytelen az egész.

Én erre azt mondom, vessük elkeseredett, köldöknézéshez szokott szemeinket az újkori demokrácia mintaképére, az ígéretek földjére, arra a nagyhatalomra, amelytől olyan sokszor vártunk mindhiába megoldásokat. Tán a pszichológusok szokták mondani, hogy egy beteg kedélyén segít a „gyógypletyka”, azaz egy másik beteg ember esetének elmesélése, aki sokkal rosszabb állapotból épült fel csodával határos módon. Figyeljünk kicsit a novemberi elnökválasztásra készülő Egyesült Államokra, és menten szebbnek tűnik a Dâmbovița-parti felhozatal.

Először is itt van ez a George Floyd-féle izé. Nem tudom, mi a megfelelő szó arra, ami a fekete embert meggyilkoló fehér rendőr esete után történt. Mert szép lenne, ha tényleg a rasszizmus elleni tömeges kiállást látnánk a demokráciáját bő kézzel exportálni akaró Amerikában. De nem csak azt látjuk. Az érthető tüntetések mellett rombolást láttunk és látunk. Az ócska, primitív bosszúvágy megnyilvánulását, olyasmit, ami éppen a valóban rasszisták klasszikus előítéleteihez ad friss tápanyagot. Láthattuk még a pillanatok alatt aktivizálódó haszonleső politikát, a rasszizmus langyos témáját újra felmelegítő demokrata párti, szocialista, anarchista egységfront felállását és természetesen a nagy, csúnya ördög ujjal mutogatását. Mert valójában nem egy fehér rendőr a fekete ember gyilkosa, hanem maga Donald Trump. Nagyjából ez a verdikt született a magát haladónak nevező oldalon.

Mindeközben az Egyesült Államokban is randalírozik a koronavírus. Ami ellen maszkkal és fizikai távolságtartással lehet harcolni, de Trump szerint ez nem teljesen így van. Ezért a szerencsétlen Floyd halálán erőre kapó egységfront újabb ítéletet hirdetett: az elnök a hibás a pandémia terjedéséért. Mert egy ilyen veszélyes járvány idején óvatosnak kell lenni. De van egy kivétel: a rasszizmus és Trump ellen lehet nagy tömegekben tüntetni. Aki Amerikában maszk nélkül zsúfolt helyen jár, az buta vírustagadó, tehát Trump-szavazó. Akiket viszont sűrű sorokban, ugyancsak csupasz arccal vonulni látunk, ők a jogaikért kiálló demokraták, a felelős polgárok.

Ennek a cirkusznak a színvonalát csak maguk a főszereplők múlják alul. Donald Trump egy ügyes bohócnak tűnt négy évvel ezelőtt, aki profi kampánnyal győzni is képes. Egy házassági sértettség okán induló Hillary Clinton ellen – tegyük hozzá. Négy esztendő alatt Trump nagyjából bebizonyította azt, aminek látszott: tényleg bohóc. De még esélyes. Az eltunyult demokraták egy olyan rég lejárt szavatosságú volt alelnököt indítanak ellene, akiért élő adásban izgulhatunk, hogy képes-e befejezni az elkezdett mondatot. Joe Bident, ezt a két lábon járó viaszbábut ugyanaz az unalmas, régi ideológiai szólamokat sulykoló, jó üzleti támogatással rendelkező kör delegálta Trump legyőzésére, amelyet az amerikaiak többsége épp a szókimondó sztárvállalkozó megválasztásával próbált büntetni 2016-ban.

A jelenlegi elnök ellen lázítók agresszivitása és – álszent módon – a demokrácia jelszavával bevetett antidemokratikus módszereik reménnyel tölthetik el a Trumpnak szurkolókat. Tán soha egyetlen eddigi elnökjelöltre sem talált jobban a Demokrata Párt jelképe, a szamár, mint az agg Joe Bidenre. És nem a csökönyössége miatt...

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan, Románia és a magyarok

Miközben Nicușor Dan választási győzelme kedvező fejlemény a magyarok számára, hiszen sikerült elkerülni, hogy az országnak szélsőjobboldali, magyargyűlölő elnöke legyen, azért olyan sok okunk még sincs az önfeledt ünneplésre.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ha a hála nem politikai kategória, a bosszú se legyen az

Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.