2011. január 05., 10:062011. január 05., 10:06
A kormánypolitikát persze a Demokrata-Liberális Párton (PDL) belüli változások befolyásolják majd erőteljesebben. A PDL-nek olyan politikust kell az élre állítania, aki képes hitelesen szólni az ország népéhez, aki – ha csak részben is – képes visszaszerezni az Emil Boc pártelnöksége, kormányzása idején elillant bizalmat. Az erdélyi magyarság számára talán az RMDSZ-en belüli választás az izgalmasabb. Ennek a kimenetele ugyanis hosszabb távon is meghatározhatja, hogy milyen irányba halad a közösség, mekkora az érdekérvényesítő képessége. Noha az RMDSZ honlapján sorra jelennek meg a megyei szervezetek Kelemen Hunort támogató nyilatkozatai, a két eddig ismert jelölt kampánya mostanáig nem tette nyilvánvalóvá, hogy aki az egyik vagy másik jelöltet támogatja, voltaképpen mit is támogat. Így az emberi kvalitásoknál a kapcsolatrendszerekben rejlő különbségek válnak fontosabbakká. Ezen a területen ugyanis jelentős a különbség a két jelölt között. Talán Eckstein-Kovács Péter mutatott meg többet magából az elmúlt 21 évben. Ő ugyanis vállalta a véleményét a szövetségen belüli vitás kérdésekben. Akkor is, ha tetszett, akkor is, ha nem tetszett a szövetség vezetőinek. Ecksteint olyan politikusnak ismerte meg az erdélyi magyarság, akinek vannak gondolatai, és azt mondja, amit gondol. Akinek van arca. Kelemen Hunor annak ellenére is arctalan maradt, hogy fontosabbnál fontosabb tisztségeket bíztak rá az utóbbi időben. Megszólalásai olyanok voltak, mint a filmekben a rossz szinkron, nem talált a hang a képpel. Őt nézvén, hallgatván minduntalan arra terelődött az ember gondolata, vajon milyen lehet az eredeti változat; mit is üzen voltaképpen Markó Béla Kelemen Hunor révén. A leendő RMDSZ-elnöknek immár egy többpárti magyar rendszerben kell megnyernie, visszanyernie a közösség – Markó Béla elnöksége idején elillant – bizalmát. Akik gyógyíthatatlan betegnek gondolják az RMDSZ-t, és csakis az alternatíva felépítésében látják a megoldást, minden bizonnyal szívvel-lélekkel Kelemen Hunornak szurkolnak.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.