2012. február 01., 10:382012. február 01., 10:38
A kilövésre az egyenlítői Francia Guyanán található Kourou űrközpontban kerül sor. A startot az ESA élőben közvetíti. Sikeres start esetén az indítást követően alig több mint 70 perccel a hordozórakétán található műholdak Föld körüli pályára állnak.
Az első magyar műhold, a Masat–1 a BME két villamoskari tanszéke, az elektronikus eszközök tanszéke és a széles sávú hírközlés és villamosságtan tanszék, valamint a BME űrkutató csoportja hallgatóinak, doktorandusainak és oktatóinak összefogásával, szponzori támogatással született meg. A felbocsátásra előreláthatólag magyar idő szerint 11 és 13 óra között kerülhet sor. A kilövés előtt három és fél perccel minden rendszer startra kész, és elindul a visszaszámlálás, majd az indítást követően több rakétafokozat emeli a magasba, és állítja pályára a hasznos terhet, amelynek része a Masat–1 is. A sikeres pályára állás után mintegy 5 órával a Masat–1 Magyarország fölé ér.
Ezt követően a fejlesztők weboldalán – Cubesat.bme.hu – a pikoműhold aktuális pozíciója folyamatosan követhető lesz. Az első magyar műhold, a Masat–1 – melynek neve a magyar és a satellite szavak összetételéből származik – kis méretű, úgynevezett pikoszatellit, az építés alapjául szolgáló szabvány miatt CubeSat-nak is nevezik. Építése egy pilot projekt, amely elsősorban oktatási célt szolgál. A Masat–1 pályára állását követően gyűjti a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat.
A földi állomás központi vezérlőjének a mérnöktovábbképző intézet ad otthont, míg az antennarendszer a BME E épületének tetején kapott helyet. A Masat–1-projekt révén a fejlesztői csapat olyan tapasztalatra és tudásra tett szert, amelyre a bontakozó hazai űripar igényeit kielégíteni képes, magas színvonalú oktatást és mérnökképzést alapozhatunk. Ezen túlmenően a projekt olyan fejlesztői tapasztalatot és referenciát jelent Magyarország számára az űreszközök tervezése, építése és üzemeltetése területén, amely demonstrálja az ország érettséget a teljes jogú ESA-tagságra.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.