Új fóbia „hódít”: egyre többen szoronganak, ha telefonálniuk kell

Szociális félelemmel és szorongással kapcsolatos okok állnak a telefonálásától való rettegés mögött •  Fotó: Pixabay

Szociális félelemmel és szorongással kapcsolatos okok állnak a telefonálásától való rettegés mögött

Fotó: Pixabay

Annyira belejöttek az üzenetküldő alkalmazások használatába a mai fiatalok, és a ma már kevésbé fiatalok is, hogy egyre szélesebbé válik azok köre, akik napokig vagy akár hetekig nem is telefonálnak, hanem mindent inkább írásban intéznek. A jelenség annyira elharapózott, hogy szakemberek ma már telefonfóbiáról beszélnek, és szaktanácsadás is indult azoknak az alkalmazottaknak a „kigyógyítására”, akiknek a munkavégzéshez elengedhetetlen lenne a telefonálás, ám gyakorlatilag képtelenek rá, rettegnek a telefonálástól. A jelenségről, a megváltozott kommunikációs szokásokról dr. Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológussal, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusával beszélgettünk.

Bálint Eszter

2023. május 22., 10:202023. május 22., 10:20

Miközben a 2000-es évek első éveiben még úton-útfélen, tömegközlekedési eszközön vagy éppen a boltban, de a könyvtárban is azt láthattuk, hogy mindenki telefonál, örül a mobiltelefonok által „kirobbantott” kommunikációs forradalomnak, ma már a legtöbb inkább csak nyomkodják az okostelefonok érintőképernyőjét, és leginkább üzenetekben kommunikálnak. Szakemberek szerint egyfajta fóbia alakult ki a telefonálástól jellemzően a Z és az Y generációk, vagyis az 1980 után születetettek körében, akik ma már inkább üzeneteket írnak Messengeren, WhatsAppon vagy más alkalmazáson, e-mailben, ritkán zavarják egymást telefonon, legyen szó magán- vagy munkaügyről.

A jelenség annyira komoly méreteket ölt, hogy vannak olyanok is, akik gyakorlatilag nem tudnak helyt állni a munkahelyükön,

mivel a munkavégzéshez a telefonálás is hozzátartozna, és nem képesek felemelni a kagylót, vagy megnyomni a hívás gombot a mobilon.

Az Egyesült Államokban Mary Jane Copps volt az, aki már 16 évvel ezelőtt észlelte, hogy a „telefonfóbia” egyre nagyobb méreteket ölt. Ennek hatására – a Business Insider szerint – létrehozott egy tanácsadó céget, amelyet „The Phone Lady”-nek, vagyis a telefon(áló) hölgynek nevezett el. Célja: segíteni a cégeknek abban, hogy az alkalmazottak jobb telefonos kommunikátorok legyenek. És ezért több száz dollárt kér óránként az egyéni tanfolyamokért, vagy több ezer dollárt, ha egy nagyvállalat veszi fel, hogy egyszerre több alkalmazottal dolgozzon.

Nem fóbia, de nagy a para

Valóban létezik „telefonfóbia”? – szegeztük neki a kérdést dr. Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológusnak, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusának.

•  Fotó: Marschalkó Eszter Enikő személyes archívuma Galéria

Fotó: Marschalkó Eszter Enikő személyes archívuma

„Első sorban tisztázni szeretném, hogy a »telefonálási fóbia« a Mentális Zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyvében nincs feltüntetve külön zavarként. Ennek ellenére, előző kutatásoknak köszönhetően,

Idézet
elfogadott, hogy a jelenség hátterében inkább szociális félelemmel és szorongással kapcsolatos okok állnak”

– mutatott rá a szakember. Mint magyarázta, a szociális szorongás esetén az egyén attól fél, hogy megszégyeníti magát vagy mások negatívan fogják értékelni, bírálni fogják. Emiatt az egyének aktívan elkerülik az olyan helyzeteket, ahol többek között idegenekkel kell beszélgetést kezdeményezni és fenntartani.

Idézet
A telefonálás pedig az ilyen nehezen kiszámítható helyzeteket hozhatja kommunikációs szempontból a képbe.

Ezért jelenhet meg a telefonbeszélgetések kerülése a szociális szorongás keretében is, főleg, ha emiatt az egyén a munkahelyi feladatait sem tudja kellőképpen végezni. A szociális szorongás keretében tudjuk tehát értelmezni a telefonálással együtt járó erős szorongást, és komolyan vesszük, ha több mint hat hónapja jelen van, és negatívan befolyásolja az egyén életét, mind a magánéletben, mind a munka területén. Például nem tud kapcsolódni, kommunikálni vagy megfelelni a munkahelyén” – fejtette ki a pszichológus.

Meglátása szerint amúgy paradoxon, hogy a hivatalosabb körökben telefonnal kapcsolatos fóbiaként inkább a nomofóbiát emlegetik, ami a „NO Mobile Phone PhoBIA” megnevezéseként a mobil telefon nélkül való maradás irracionális félelméhez kapcsolódik.

A fiatal felnőttek többsége szorong a telefonálástól

Ami a telefonálástól való szorongást illeti, Marschalkó Eszter Enikő kérdésünkre elmondta, főleg az 1980 után született egyéneknél jelentkezik ez a viselkedési különlegesség. Példaként egy észak-amerikai kutatást hozott fel, amelyet a BankMyCell végzett 1200 részvevőn (életkor intervallum: 22–37), és azt találta, hogy

a Millenárisok (Y generáció) tagjainak 75 százaléka nem kedveli a telefonlást, mert nem időhatékony, 81 százalékuk pedig bevallotta, hogy szorongást él meg telefonálás előtt.

Van, akinek szorongást okoz a telefonálás •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Van, akinek szorongást okoz a telefonálás

Fotó: Gecse Noémi

Az írott üzenetek iránti preferencia ebben a generációban, a felmérés szerint a gyorsasága, releváns jellege és megbízhatósága által lett alátámasztva.

Egy, a vásárlói viselkedéssel kapcsolatos kutatás eredményei eközben rávilágítanak arra is, hogy milyen okok állnak a telefonálástól való ódzkodás mögött:

• a tevékenységek félbeszakítása (nagyobb a kontroll az írott szövegnél);
• időigényesség, a befektetendő idő kiszámíthatatlansága, rabolhatja az időt;
• nem hatékony kommunikációs forma (túl sok fölösleges információ lehet benne, és nem rögzít tömören, tisztán információt);
• stresszes, és fokozhatja a stresszt más fontos tevékenységek megszakításával is;
• a beszélgetőtársak és a kommunikált tartalmak követelőzőek lehetnek, és nem hagynak helyet az előre elkészített/átgondolt/kontrollált válaszoknak;
• a beszélgetések lehallgathatóak, általában valaki hallja a tartalmat, és ez is hozzáad a szorongáshoz.

Inkább egy jó hangulatú üzenetváltás, mint egy kiszámíthatatlan telefonbeszélgetés •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Inkább egy jó hangulatú üzenetváltás, mint egy kiszámíthatatlan telefonbeszélgetés

Fotó: Pixabay.com

Szociális szorongás, kontrolligény és a bizonytalanság intoleranciája

„Mivel a tendencia a telefonlás kerülésére elég sok embert jellemez az Y generációból (és fiatalabbak körében is), inkább környezeti behatások miatti következményként tekinthetjük. Ahhoz, hogy zavarról beszéljünk az átlagtól nagyon távol álló viselkedési specifikumokról szükséges beszélni. Mivel az átlagember ebben a generációban most másképpen működik, mint az előző generáció tagjai, feltételezhetjük azt is, hogy a környezet, amelyben felnőttek, alakultak és fejlődtek a megerősítést vagy a jutalomként megélt helyzeteket inkább a telefonálás kerüléséhez, és az írott szöveg használatához asszociálta.

Idézet
Ezek a fiatalabb generációk másképp kondicionálódtak. Viselkedéselemzési kutatások pszichológiai szempontból a telefonkerülés hátterében a szociális szorongást, a bizonytalanság intoleranciáját és a telefonnak a szorongást csökkentő használatát azonosították”

– ecsetelte a pszichológus, aki szerint például az információkeresés is ilyen stratégia.

(A bizonytalanság intoleranciája „hajlam arra, hogy negatívan reagáljunk egy bizonytalan eseményre vagy helyzetre, függetlenül annak bekövetkezési valószínűségétől és a kapcsolódó következményektől”. Lényegében irracionális félelmet jelent attól, hogy számunkra kontrollálhatatlan következményeket kell elbírnunk, ha bizonytalan helyzeteket engedünk megtörténni.)

Egy gyors üzenet időhatékonyabb, mint a „szócséplés” •  Fotó: Pixabay Galéria

Egy gyors üzenet időhatékonyabb, mint a „szócséplés”

Fotó: Pixabay

Ha pedig telefonálás helyett üzenetet váltunk, vagyis úgymond kimenekülünk a közvetlen interakciókból, akkor élünk a kontroll visszaszerzésének lehetőségével

– például akkor és azt írunk, amit tervezünk, és elkerüljük a lehetséges hibákat vagy a szociális megmérettetési helyzeteket.

Ugyanakkor a bizonytalanság intoleranciája abban is megnyilvánulhat, hogy a telefon lehetőséget ad az információszerzésre, és ezáltal csökkenti a bizonytalanságot.

Hogy lehet egyszerre szorongást keltő és a szorongáskerülési eszköz is a telefon? – merül fel automatikusan a kérdés.

„A szorongás csökkentése elsősorban a személy által kontrollált telefonon végzett cselekedetekhez köthető. Így például a telefon komfortot adó tárgy is lehet szociális helyzetben, amennyiben elkezdünk rajta olvasni, babrálni kezdjük vagy éppen szociális média böngészésével, játékkal vagy hasonlókkal kapcsoljuk ki magunkat. Érdekes pszichológiai lelet az is, hogy kapcsolatot találtak a gyengén fejlett érzelmi önszabályozás és a nomofóbia között, és ilyenkor is a bizonytalanság intoleranciáját azonosította néhány kutatás a jelenség háttérben, mint szignifikáns közvetítő változót” – fejtette ki Marschalkó Eszter Enikő.

Sokan még a fizetéshez is a telefont használják, de az eredeti funkcióra kevésbé •  Fotó: Visa.hu Galéria

Sokan még a fizetéshez is a telefont használják, de az eredeti funkcióra kevésbé

Fotó: Visa.hu

Hogyan tovább?

Mit tegyen a munkáltató, aki szembesül a problémával alkalmazottai esetében? Mit tegyen az, aki érzi magán? – kérdeztük a szakembertől.

„A cselekedetek és teendők attól függenek, hogy mennyire zavarja a telefonálás kerülése az egyén magánéletben és munkahelyen történő cselekedeteit. A telefonálási készségek fejlesztése ott lehet lényeges, ahol a telefonálás kötelező, nagyon dinamikusan változnak a napi teendők, és nem lehet egy-egy üzenetre túl sokáig várni a reakciót” – válaszolta a munka- és szervezetpszichológus. Elmondása szerint

első lépésben a telefonálási készségeket fejlesztő tréningek megszervezésében is lehet gondolkodni a munkahelyen.

Ezek a képzések a nyilvánosság előtti beszéd készségfejlesztő képzésihez szoktak hasonlítani. Modelleket szoktak megfigyelni, utánozni az oktatásra küldött személyek, az alanyok szimulációs gyakorlatokon mennek át, és kommunikációs stratégiákat tanulnak különlegesebb helyzetekre is. Vagyis fejlesztik a készségeiket.

„Amennyiben súlyosabb helyzetekről beszélünk, a teendők első sorban a szociális szorongás és a bizonytalanságtűrés kapcsán közelíthetők meg, amelyeket fokozatos szorongáscsökkentő technikákkal, kognitív-viselkedésmódosítás technikákkal, pszichológiai rugalmasság fejlesztéssel (például elfogadás és elköteleződés terápia), érzelmi önszabályozási stratégiákkal, szerepjátékokkal is kiegészítenek pszichoterapeuták vagy szorongáskezelésben is képzett trénerek és coachok” – tanácsolta Marschalkó Eszter Enikő.

korábban írtuk

Egyre több a stresszes fiatal – Elkerülhetetlen, de kordában tartható a szorongás
Egyre több a stresszes fiatal – Elkerülhetetlen, de kordában tartható a szorongás

A feszültségérzést, nyugtalanságot, félelmet ötvöző szorongás az egyik legrosszabb életérzés, amit megtapasztalhatunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron