2013. január 28., 08:162013. január 28., 08:16
Az ügyészek szerint a hollandiai műkincslopással gyanúsított román állampolgárok akár el is égették volna a nagy értékű festményeket, hogy eltüntessék az őket terhelő bizonyítékokat.
A bukaresti törvényszék pénteken tárgyalta és elutasította a három gyanúsított fellebbezését a kedden kiadott, 30 napos előzetes letartóztatási parancs ellen. A bíró az ügyésznek azt a kérését sem fogadta el, hogy zárt ajtók mögött tartsák a tárgyalást, így az ügy megannyi részletét ismerhette meg a sajtó.
A tárgyaláson a vádhatóság képviselője elmondta, egy lehallgatott telefonbeszélgetésben vetette fel az egyik gyanúsított, hogy el kellene égetni a festményeket, ettől azonban a gyanúsítottak elálltak. Az ügyészek azt is megemlítették, hogy egy ismert román divattervező egyik asszisztense próbált eladni a lopott képek közül kettőt egy bukaresti műgyűjtőnek. Ezeket szakértővel vizsgáltatta meg, aki megállapította, hogy eredeti művekről van szó.
A Mediafax hírügynökség beszámolója szerint a tárgyaláson kiderült, hogy a román bűnüldöző szervek vizsgálata az egyik gyanúsított elhagyott szeretőjének a – minden bizonnyal szerelemféltés által motivált – feljelentése alapján indult el, és hónapokon át megfigyelés alatt tartották a Duna-delta térségéből származó három férfit. A tárgyaláson elhangzott: a vádhatóság tudomása szerint a festmények jelenleg Jászvásáron vannak elrejtve ismeretlen helyen. A gyanúsítottak tagadták, hogy közük lenne a műkincslopáshoz, de a bíró kérdésére megannyi ellentmondásos választ adtak.
A három román férfit – akik korábban Hollandiában éltek – azzal gyanúsítják, hogy tavaly októberben kirabolták a rotterdami Műcsarnokot (Kunsthal), ahonnan hét nagy értékű festményt loptak el. A hét festmény arról a jubileumi kiállításról tűnt el, amely a rangos intézmény fennállásának huszadik évfordulója alkalmából nyílt meg tavaly október elején. Becslések szerint az ellopott Picasso-, Matisse-, Monet- és Gauguin-festmények összértéke meghaladja a százmillió eurót.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.