A 2018-as 7,7 százalékról 2022-re uniós szinten 11,2 százalékra emelkedett azoknak az aránya, akik azt mondják, szükség esetén nincs kihez fordulniuk
Fotó: Haáz Vince
Kevésbé elégedettek az emberek a személyes kapcsolataikkal, és egyre többen mondják azt, hogy nincs kitől segítséget kérniük – világít rá a szomorú valóságra egy szerdán ismertetett kutatás, amely a 2022-es és a 2018-as helyzetet hasonlítja össze.
2024. július 31., 13:322024. július 31., 13:32
2022-ben az európai uniós lakosok magas szintű elégedettséget jeleztek személyes kapcsolataik terén: a 0-tól (egyáltalán nem elégedett) 10-ig (teljesen elégedett) terjedő skálán átlagosan 7,8-ra értékelték a személyes kapcsolataikkal való elégedettségüket, ami ugyan magas, de némi csökkenést jelent 2018-hoz képest.
– derül ki a Hotnews.ro portál által szemlézett kutatás eredményeiből.
Az uniós tagállamok közül Máltán, Ausztriában és Szlovéniában volt a legmagasabb a személyes kapcsolatokkal való elégedettség, 8,6-os értékkel.
Eközben a bolgárok a legkevésbé elégedettek a személyes kapcsolataikkal 6,0 értékkel, majd Horvátország (7,2) és Görögország (7,3) következik.
– húzza alá a felmérést ismertető cikk.
Korcsoportonként a 16–24 éves fiatalok voltak a legelégedettebbek a személyes kapcsolataikkal (8,1 pont). Őket szorosan követik a 25–34 évesek, 8-as elégedettségi értékkel. A legalacsonyabb elégedettségi arány az 50–64 évesek körében volt megfigyelhető (7,7).
A velük együttélő gyermekekkel rendelkező családok magasabb szintű elégedettségről (7,7.) számoltak be, mint a gyermek nélküliek. A csak két felnőttet számláló családok elégedettségi aránya 7,6, míg az egyedülállóknál volt a legalacsonyabb a személyes kapcsolatokkal való elégedettség, 7,4-es pontszámmal.
Az alacsonyabb iskolai végzettségűek több mint kétszer nagyobb valószínűséggel mondják azt, hogy kirekesztettek a társadalomból (10,7% Romániában, míg uniós szinten 4,7%), mint az egyetemi/főiskolai végzettségűek.
A magány kora. Sokak szerint romlottak személyes kapcsolataik
Fotó: 123RF
A magasabb végzettségűek elégedettebbek a személyes kapcsolataikkal. Ez a tendencia még hangsúlyosabb azokban az országokban, ahol összességében alacsonyabb elégedettségi szintet mértek, ilyen Bulgária, Horvátország, Görögország, Olaszország, Magyarország, Románia, Litvánia, Szlovákia és Lettország.
A spektrum másik végén, például Máltán és Szlovéniában a különböző iskolai végzettségűek közötti különbség minimális vagy nem létezik. Svédországban fordított tendencia figyelhető meg, bár minimális különbségekkel.
Románia az első 10 ország egyike, amelyek lakossága évről évre öregszik, és 10 idős lakójából háromnak szükség esetén nincs kire támaszkodnia – számolt be szerdán a Romániai Aktív Idősödésért Intézet egyesületének elnöke.
2018 és 2022 között nőtt azoknak az embereknek a száma, akik arról számoltak be, hogy nincs kihez fordulniuk szükség esetén (7,7 százalékról 11,2 százalékra).
Az EU jövedelmi és életkörülményeire vonatkozó statisztikák (EU-SILC) keretében ezt úgy mérik, hogy a válaszadó képes bármilyen – erkölcsi, anyagi vagy pénzügyi – segítséget kérni a családtól, rokonoktól, barátoktól vagy szomszédoktól.
Nőtt Romániában azoknak a száma, akik magányosnak érzik magukat, nincs, akihez fordulniuk, ha gondjuk van – derült ki egy friss felmérésből. Az elmagányosodás lelki következményeiről, hátteréről Román Mónika kolozsvári pszichológust kérdeztük.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
A sajtóban vagy a közösségi médiában egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós beszélt tapasztalatairól.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
szóljon hozzá!