Aki a szálakat mozgatja. Puck, a Szentivánéji álom pajkos szelleme és mókamestere (előtérben)
Fotó: Biró István
Magával ragadó, lendületes, a közönséggel összekacsintó, jó humorú színpadi előadás született a 461 éves kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban, amely a hétvégén ünnepelte újraindulásának 25. évfordulóját.
2018. május 15., 16:512018. május 15., 16:51
Halhatatlan klasszikus művet, Shakespeare Szentivánéji álom című vígjátékát állította színpadra élő zenés kísérettel a tanintézet aligazgatója, Solymosi Zsolt a középiskolásokkal közösen.
A produkciót a főpróbával együtt összesen ötször láthatták az érdeklődők, s mindannyiszor telt házzal és vastapssal jutalmazták. Az angol népi képzelet szülte tündérvilág, a Shakespeare korabeli mesteremberek bohókás, „dráma a drámában” előadása és az athéni ifjak szerelmes kergetőzése mind-mind a szerelem szépségét hirdeti – és ez ragyogóra sikeredett a JZSUK-os diákok értelmezésében. A produkcióban az iskola 25 középiskolás diákja lépett fel, a zenekarban több volt diák muzsikált, a színpadra állításon nyolc hónapig dolgoztak – mondta el megkeresésünkre Solymosi Zsolt.
Szerelem, forgandó szerencse. Heléna, akibe váratlanul két ifjú is halálosan beleszeret
Fotó: Biró István
„Korábban az iskolában színre vittük Háy János Gézagyerek című darabját is. Amikor rendezünk, kilépünk a megszokott, »egy asztal, három szék, és felmegy a függöny«-szerű keretből, a próbákon lüktet az élet.
– tette hozzá az aligazgató. Kitért arra is, az előadás létrejöttében fontos, hogy élő zenei kísérettel játszották: egy kísérődallamra épül a zenei világa, a The Brothers Four amerikai együttes 1960-ban megjelent, világhírű Greenfields című számára, amelyet egy csomó nyelvre lefordítottak. Az előadásban magyarul, angolul, portugálul, rap- és népzenei verzióban is elhangzik a dal, ez kíséri végig a kétórás produkciót. A zenekar tagjai az iskola volt diákjai, a dobos kilencedikes, a zenekar vezetője az iskola karnagya, zenetanára, Ördög Ödön.
Színház a színházban. A mesteremberek-jelenetek is fergetegesre sikerültek a kolozsvári unitárius iskola diákjainak előadásában
Fotó: Biró István
Solymosi Zsolt azt is elmondta, régi hagyományai vannak az iskolai színjátszásnak a kolozsvári unitárius kollégiumban. „A JZSUK színházi műhelye olyan alkotóműhely, ahol azok a diákok vesznek részt, akik közel állnak a színház, színjátszás világához. Dimény Áron színművész jóvoltából megkaptuk Nádasdy Ádám legfrissebb Szentivánéji-álom műfordítását, rendkívül igényes szakemberről van szó, aki állandóan korszerűsíti a fordításokat. A legfrissebb, szeptemberi fordítást kaptuk meg, így rendkívül élő szöveggel dolgozhattunk” – mondta el a Krónikának Solymosi Zsolt. Hozzátette,
„Érdemes megjegyezni, hogy iskolánknak abban a termében játszottuk az előadást, amelyet arról a Felvinczi Györgyről (1645–1716) neveztek el, akit a magyar színjátszás egyik megteremtőjeként tartanak számon. A 17. században az unitárius iskola diákjai többnyire görög mitológiai ihletésű iskoladrámákat írtak, amelyek a magyar színjátszás alapjait képezték. A Kárpát-medencében ekkor még nem volt magyar színjátszás, a kolozsvári unitárius iskolában viszont már igen” – mondta el Solymosi Zsolt.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!