A túrázás előtt tájékozódjunk az útvonal nehézségi szintjéről, és rendelkezzünk megfelelő felszereléssel
Fotó: Deák Szidónia
A nyári vakáció a túrázások időszakát is jelenti, sokan indulnak meghódítani a Kárpátok bérceit, ezért egyre több a baleset a hegyi turistaútvonalakon. Hogyan előzhetek meg ezek, mire kell figyelni, ha túrázni indulunk, milyen esetben forduljunk segítségért? – Tóth Attila, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetője válaszolt lapunknak.
2021. augusztus 10., 08:012021. augusztus 10., 08:01
Nyári időszakban egyre többen indulnak útnak a közeli hegyekbe Erdély-szerte. A Kárpátok bércei ideális terep mind a kezdő, mind a gyakorlott túrázók számára, azonban jó figyelembe venni néhány alapszabályt, ha túrázni indulunk.
A nagy népszerűségnek örvendő helyeken – például a Fogarasi-havasok, Retyezát, Radnai-havasok, Erdélyi-érchegység – nagy a turistaforgalom az évnek ebben a szakában, ezzel egy időben pedig megnőtt a balesetek száma is.
hanem a megfelelő felszerelés hiánya vagy egy hosszabb kiránduláson az útvonal nehézsége is kellemetlenségeket okozhat. Az elmúlt időszakban a sajtóban többször olvasni olyan esetekről, hogy turisták papucsban vagy nem megfelelő öltözetben indulnak el magashegyi túrára.
Az országos hegyimentő-szolgálat számos felhívást tett közzé, melyben arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelő túrafelszerelés súlyos baleseteket okozhat.
Negyvennégy esethez riasztották a romániai hegyimentőket az elmúlt 24 órában.
Tóth Attilát, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetőjét arról kérdeztük, mire figyeljünk, ha túrázni indulunk, hogyan előzhetők meg a balesetek a hegyi utakon, és milyen esetben indokolt segítséget kérni.
„Mielőtt bárhová elindulnánk kirándulni vagy túrázni, tájékozódjunk az időjárásról, a hegycsúcs vagy hely megközelíthetőségéről, mennyi idő alatt teljesíthető oda-vissza a túraútvonal” – hívta fel a figyelmet Tóth Attila. Hozzátette,
Esőkabát is legyen a hátizsákban akkor is, ha szép idő van, kánikula esetén pedig a fejfedő, napkrém elengedhetetlen. „Mindig legyen nálunk ivóvíz, a túra hosszától függően szendvics, gyümölcs vagy energiaszelet” – tanácsolta a hegyimentő.
A telefonon is kulcsfontosságú a kirándulás során, ugyanis nem csak segítséget lehet kérni, ha a túrázó bajba kerül, hanem a telefonos alkalmazások segíthetnek információkat megtudni a túraútvonal hosszáról, nehézségi fokáról, a szintkülönbségről.
az összes Romániában található hegycsoport fel van tüntetve a túraútvonalakkal és az azokhoz kapcsolatos információkkal. Ezenkívül hasznos lehet egy térkép is, viszont használata lényegesen nehezebb” – hívta fel a figyelmet Tóth.
Egy nap alatt 33 segélyhívás érkezett az Országos Hegyimentő Szolgálathoz (Salvamont). A hegyimentők 15 sérült személyt adtak át a mentősöknek vagy a rohammentősöknek, és egy haláleset is történt.
A hegyimentő-szolgálathoz nemcsak balesetek esetén lehet fordulni, hanem indulás előtt is lehet érdeklődni a túraútvonalról – tájékoztatott Tóth Attila. „Bátran hívjuk a diszpécserszolgálatot, ha információkra van szükségünk a túrára vonatkozóan, ha eltévedünk vagy baleset ér a 112-es segélyhívó számon kérhetünk segítséget” – tette hozzá.
– osztotta meg tapasztalatait a hegyimentő. „Ne azzal kezdjük, hogy egy húsz kilométeres nehéz fokozatú túrára indulunk. Nem kell túlbonyolítani, ha a hegyekbe kívánkozunk, az erőnlétünknek megfelelő túrákat válasszunk, és maradandó élményekkel térhetünk haza” – tanácsolta Tóth Attila.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
szóljon hozzá!