Fotó: Barabás Ákos
A sakk logikai játék, ennek ellenére az érzelmek sokszor befolyásolják a táblán és az életben hozott döntéseket – fejtette ki Sógor Árpád kolozsvári családterapeuta, a sakkterápia ötletgazdája Székelyudvarhelyen, a Magyar Tudomány Napja alkalmából megszervezett Pszinkron előadássorozat keretében.
2015. október 20., 21:232015. október 20., 21:23
A meghívott lelkészből és hobbisakkozóból vált egy új terápiás módszer feltalálójává. Sokoldalúan értelmezhető sakkpozíciókról, valamint ezeknek az élet helyzeteivel, az egyén problémáival kapcsolatos összefüggéseiről beszélt hétfő este a székelyudvarhelyi művelődési ház koncerttermében összegyűlt érdeklődőknek.
Az előadás az udvarhelyi Sylvester Dénes Egyesület és a Magyar Pszichológiai Társaság erdélyi tagozata által immár harmadszor megszervezett előadássorozat első, teltházas rendezvénye volt, a meghívottat Dósa Zoltán udvarhelyi pszichológus faggatta. A beszélgetés során kiderült, a meghívott református lelkészként szolgál, emellett családterapeutaként dolgozik. Évekkel ezelőtt egy pszichológiai előadáson hallotta, hogy jó terápiás módszer, ha a lélekbúvár bevonja páciensét saját hobbijába. Mivel az ő hobbija a sakk – mint humorosan megjegyezte, szeret sakkozni, de egy gyerek is le tudja győzni –, ezt próbálta bevonni munkájába.
Az ötletet nem várt siker koronázta: nemcsak a játékban hozott döntések alapján lehet következtetni az illető problémáira, de a sakktábla és a figurák segítségével modellezhetők a különféle személyek, gondok és megoldások. A Sógor által kidolgozott terápiatípus csupán alapszintű sakktudást igényel. Ha a páciens tud sakkozni, egy tizenöt perces játszmával kezdődik a folyamat – az ötletgazda úgy véli, egyrészt abban rejlik terápiája sikere, hogy a felek az első félórában nem beszélgetnek, csupán kezet fognak és játszanak.
Ezalatt a páciens lelkileg is ráhangolódik a helyzetre, és ha belefeledkezik a játékba, levetkőzi álarcait, támpontot adva a pszichológusnak a további munkához. Ha azonban a páciens nem tud sakkozni, a terápia a második fázissal kezdődik: az élete meghatározó szereplőinek választ egy-egy bábut, és elhelyezi őket a táblán – sajátos jelentéssel bír a szín- és figuraválasztás, a pozicionálás. Ha a páciens a problémájának is képes figurát választani, az már előrelépés – ismertette Sógor, konkrét példákkal támasztva alá állításait.
A lelkész-pszichológus éveken át tökéletesítette módszerét, és jelenleg is fejleszti azt, például most már párokkal is dolgozik – mondta el. Hozzátette, a sakkterápia (amely a pszichológusok és sakkozók körében is sikeres) csak egy a számos módszer közül, ezért minden szakmabelinek azt javasolja, annak százszázalékos átvétele helyett inkább irányelvet válasszon, és formálja azt úgy, hogy ő is magáénak érezze.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!