Fotó: Pan Ioan
Jótékony célú „maratoni” futást tervez Andrei Sovereşan kolozsvári egyetemista, aki július 1-jén Máramarosszigetről indulva végig akar szaladni a Kárpátokon. Elmondása szerint ez nem verseny, hanem inkább egy kihívás számára.
2017. március 09., 12:452017. március 09., 12:45
Rekordra készül a Fehér megyei születésű, 25 éves Andrei Sovereşan, aki több mint 1500 kilométert akar szaladni a Kárpátokban jótékony céllal. „A kezdeményezésemnek jótékonysági célja van, a pénzt, amelyet sikerül összegyűjteni a megpróbáltatás során, a rákos és leukémiás gyerekeknek szeretném adományozni. Ezzel a többi távfutót is arra szeretném ösztönözni, hogy tegyenek valami újszerűt, amely egyúttal karitatív célú. Szeretném meghirdetni, hogy mások is jöhessenek velem egy adott útszakaszon, de aki nem tud jönni, az is segítheti a beteg gyerekeket\" – mondta Andrei Sovereşan.
A kolozsvári egyetemista számára nem idegenek a távfutási versenyek, eddig részt vett minden olyan megmérettetésen, amelyet Románia hegységeiben szerveztek, és a világ egyik legnagyobb maratonján – Ultra-Trail du Mont Blanc – több száz kilométert futott a francia, svájci és olasz Alpokban. „Múlt év októberében, amikor hazaértem a Dalmacija Ultra Trail horvátországi maratonról, elment a kedvem a futástól, és megpróbáltam más módszert találni, amivel ösztönözhetném magam a további megpróbáltatásokra. Sokáig kerestem versenyeket, amelyekre benevezhetnék, aztán a barátnőm adta az ötletet, hogy csináljak valami különlegeset, és így jutott eszembe, hogy maratont fussak a Kárpátokban. Ez a fő tervem erre az évre, és ez nem verseny, hanem kihívás számomra\" – mondta a távfutó.
Hozzátette, ezt az utat eddig még nem tették meg szaladva, csak egy esetről tud, amikor 29 nap alatt síelve és futva haladtak végig a Kárpátokon. Ez az útvonal rövidebb volt annál, amit Sovereşan tervez, ő Máramarosszigetről indul július 1-jén éjfélkor. Amíg a Máramarosi-havasokba ér, 40 kilométert tesz meg, különböző falvakat érintve, majd a hegységekből leereszkedve a Dunánál áll meg. „A túra nehézsége, hogy az útvonal nagy részét még soha nem láttam, 2000 méteres magasságban leszek, éjjelre sokszor erdőkbe érek, ahol medvék és más vadállatok lesznek. Ezeket amennyire csak lehet, megpróbálom elkerülni. Jelenleg az útvonalat tervezem, próbálom úgy kialakítani, hogy minél több menedékházat érintsek, ahol étkezhetem, és éjjelre elszállásolnak\" – részletezte Sovereşan. Elmondása szerint a túra körülbelül egy hónapos lesz, ha napi 60–80 kilométert tudna megtenni, akkor két hét alatt is befejezhetné. Egy globális helymeghatározó rendszer (GPS) segít majd neki a tájékozódásban.
A megfelelő szék, szemmagasságban levő képernyő, rendszeres nyújtás mind segíthet abban, hogy az ülőmunkát végző személyeknél ne jelentkezzenek gerincproblémák – osztotta meg a Krónikával Molnár Mihály kolozsvári csontkovács, gyógytornász.
Erdély-szerte több városban lekapcsolják a világítást a március 22-én, szombat este fél 9 és fél 10 között. A korábbi évkehez hasonlóan idén is csatlakozik a Föld órája környezetvédelmi akcióhoz Marosvásárhely és Brassó is.
Több mint 170 ezren keresték fel az elmúlt két évben a kolozsvári Tűzoltótoronyot. A népszerű turisztikai látványosságot két éve, 2023 márciusában nyitották meg a látogatók előtt.
Amikor a japán gasztronómiára gondolunk, elsőként kétségtelenül a szusi jut mindenki eszébe. Ezúttal a felkelő nap országának nemzeti ételét készítjük el.
A következő héten debütál az EU-ban a Meta mesterséges intelligencia (AI/MI) chatbot szolgáltatása – jelentette be csütörtökön honlapján a Meta, a Facebook anyavállalata.
Erdélyi turnéra indulnak március 21–23. között a Stand-up Budapest fellépői, akik Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen nevettetik meg a közönséget.
Védőfaktor lehet a kiégés ellen, ha az ember azt érzi, van értelme annak, amit csinál – véli Szabó Krisztina Gabriella kolozsvári pszichoterapeuta, aki arról beszélt a Krónikának, mi válthat ki hosszan tartó elégedetlenséget, majd kiégést.
A tavaszi kertimunkálatok fontos része a gyümölcsfák metszése, hiszen az időzítés és az alkalmazott technikák meghatározhatják az évi termést. A különböző formák kialakításáról, a metszési időszakról Szabó Gergely-Loránd szakmérnök beszélt a Krónikának.
Az ember és természet kapcsolatáról vetítenek filmeket Kolozsváron a Művész moziban március 22–23. között. A másodízben megrendezendő Zöld Filmnapok vetítéssorozat célja, hogy párbeszédet indítson a globális környezetvédelmi témákról.
Születésnapi klubturnéja keretében két erdélyi városban, Vásárhelyen és Kolozsváron koncertezik a 30Y zenekar. A pécsi alternatív rockzenekar március 28-án Marosvásárhelyen, a Jazz&Blues Klubban, 29-én pedig Kolozsváron, a Flying Circusban lép színpadra.
szóljon hozzá!