2010. március 24., 08:572010. március 24., 08:57
A vulkánkitörés által megsemmisített Pompejiben egy taverna maradt meg a legjobb állapotban, de az épület sokáig zárva volt a látogatók előtt, hogy megóvják a további károsodástól. A feltárások és állagmegóvás befejeztével azonban hamarosan a nagyközönség is megismerheti, hogyan nézett ki egy tipikus római kori gyorsétkezde.
A helyreállított taverna küszöbét elsőként háromszáz meghívott vendég léphette át vasárnap, akiknek hamisítatlan ókori étkeket szolgáltak fel. Az utolsó vendégek, akik 1931 évvel ezelőtt az L alakú pult előtt állva kapták be az ebédjüket az ókori város leghíresebb thermopoliumában, azaz borkimérésében, ahol meleg vízzel elegyítették az italt, a ház specialitását – a grillezett mézes sajtot – fogyasztották. Vetutius Placidus thermopoliuma a város főutcáján, a Via dell’Abbodanzán állt. Tipikus római kori gyorsétterem volt: a vendégek beléptükkor elsőként a gazdagon díszített pultot pillantották meg, amelybe több kerek lyukat vágtak, ezekben sorakoztak az étkekkel teli edények.
A régészek az egyik ilyen edényben pénzérméket találtak, becslésük szerint a taverna kétnapi bevételét rejtette el az egykori tulajdonos, mielőtt elmenekült volna a városból. Annamaria Ciarallo biológus szerint, aki részt vesz a Pompejiben zajló kutatásokban, a korabeli népesség étrendje főleg gabonafélékből, zöldségekből, sajtból és halból állt, hús ritkán került az asztalukra. A taverna látogatói közül épp csak beugrottak, becsomagoltatták a kiszemelt ételt, majd rohantak tovább, napi ügyes-bajos dolgaikat intézve, menet közben bekapva egy-egy falatot.
Pompeji élvhajhász lakosai azonban mindennek ellent tudtak állni, csak a kísértésnek nem: a taverna igazi különlegességei a kalóriadús édességek voltak, amelyeket mézből és ricottából készítették. E fogások kései utódait kínálják az édesszájúaknak a közeli Nápoly kávézóiban. Azokat, akik kényelmesen szerettek étkezni, a tricliniumban, vagyis az ebédlőteremben várta terülj-terülj asztalkám. Itt kereveteken fekve, félkönyökre támaszkodva fogyasztották el az ínycsiklandó étkeket. A triclinium freskói Agénór türoszi király leányának, a szépséges Európé és a bikaalakot öltő Zeusz történetét mesélik el. Helyreállították a larariumot, a házi szentélyt, amelynek freskói a családi tűzhely őrzőit ábrázolják, valamint Merkúrt, a kereskedelem és Dionüszoszt, a bor istenét jelenítik meg.
A belga konyha előszeretettel használ az országra jellemző fekete sört a különböző ételek elkészítéséhez. Ízek a világ körül sorozatunk új részében sincs ez másként.
A brassói Románia egyetlen állatkertje, ahol oroszlánfókák, fókák és pingvinek élnek.
Christopher Walken amerikai filmszínész azt nyilatkozta: nincs mobiltelefonja, soha nem küldött e-mailt, és DVD-n nézi az új sorozatot, amelyben főszerepet játszik.
Vörösmarty időtlen költeményének feldolgozásába nyerhetnek betekintést az érdeklődők a kedden megjelent, Csongor és Tünde című mesefilm előzetesén keresztül.
Már az év végére piacra kerülhet egy mesterséges intelligencia által tervezett gyógyszer, amely forradalmasíthatja a gyógyszerfejlesztés hosszadalmas és költséges folyamatát.
Elérhető az első román gyártású sorozat, amely a hangleírásnak köszönhetően a látássérültek számára is teljes élményt nyújt.
Több ezer lej értékben írt ki közbeszerzési pályázatot a dél-romániai Gorj megyében található Turceni városának önkormányzata szépségápolási termékekre – derült ki a napokban.
Többféleképpen, különböző alapanyagokból készíthető, főételként vagy köretként is felszolgálható német specialitás a Knödel, amely mellé ezúttal csülköt és dinsztelt káposztát tálaltunk.
Miután az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága bejelentette a TikTok lehetséges betiltását, és amerikai tartalomkészítők tömegei könnyek között búcsúztak követőiktől, egy új platform robbant be a köztudatba.
Az Aggteleki Nemzeti Park 1985. január 1-jén alakult meg, ugyanakkor az aggteleki rezervátum kifejezetten a földtani és karsztos természeti értékek, a felszíni formák, valamint a felszín alatt húzódó barlangok megóvása érdekében jött létre.