2011. május 11., 09:522011. május 11., 09:52
A hang drum névre keresztelt perkúciós hangszert egy svájci tudós fedezte fel újra, melynek létezéséről őserdei barlangleletek, és különféle régi dokumentumok tanulmányozása révén szerzett tudomást, és ezek alapján próbálta újra megépíteni.
Cserey Csaba szerint ez kitűnően sikerült, valódi különlegességnek számít a zene világában a hang drum. „Tíz hang van rajta, mindegyik más, de egyben, azaz akkordban is szól, ami meghatároz egy hangnemet – ecsetelte a Krónika kérdésére a zenész. Pentatonikus is, ugyanakkor megvannak benne a rendes hangskála hangjai.”
Mint elmondta, újbóli felfedezése 2000-ben történt, és 2004-től kezdték el készíteni, azonban éveket kell várniuk a vevőknek, mivel egyetlen kis cég gyártja kézileg, és jó, ha havonta egy-egy darabot eladnak a repülő csészealjhoz hasonlító fémeszközből, amelynek eredetije valószínűleg cserépből készült. Ő egyébként két évet várt a hang drumjára. A vételárral kapcsolatosan csak annyit árult el, hogy egy kimondottan drága hangszerről van szó. Cserey szerint megalkotója a természet hangjait, az őserdő zajait, az állatok neszezését építette bele a „fémdobba”, ettől van ennyire kellemes, megnyugtató hatása, harmonikus, szép hangzása.
„Sokféle ütős hangszerem van a világ minden részéről. A kongák, timbáleszek, a cajon a latin világból, djembe, kalimba Afrikából, keleti meditációs hangszerek, mint például a sámándobok vagy a tabla és persze klasszikus dobok. Az új a kedvenc, a hang drum azonban tényleg különleges – magyarázta lelkesen a dobos. – Sokkal többet mond, mint más hangszerek, és velem is több mindent éreztet, mikor játszom rajta.”
A hang drummal egyébként fellépett az idei Szent György Napok keretében Sepsiszentgyörgyön tartott dzsesszfesztiválon, hamarosan relaxációs előadást tart Nagyváradon, május 17-én pedig Szatmárnémetiben is, a Petőfi utca 45. alatt az interaktív relaxációs előadások során.
Kérdésünkre elárulta, a hangszerek és a mozgás segítségével juttatja közönségét a meditáció állapotába. Cserey állítja: a dobokkal gyógyítani is lehet, amit az őseink nagyon jól tudtak. Nem hiába tartja a mondóka, hogy a magyar gyerek „síppal, dobbal, nádihegedűvel” gyógyítja a gólya lábát. „A szívdobogástól a lépések üteméig a ritmus mindenütt velünk van. A dobok, különösképp a legősibbnek számító sámándob hihetetlen mértékben képes az ember pszichikai erejét fokozni” – mutatott rá a gyógyító hatás mibenlétére.
Cserey Csabának egyébként eddig öt saját CD-je jelent meg, továbbá több mint 20 koncertfelvételét adták ki DVD-n, 1979–83 között pedig két lemezét jelentette meg a romániai Electrecord kiadó.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!