Fotó: Pixabay.com
Négyből egy gyereket fenyegettek már meg veréssel a közösségi médiában, és tízből egyet naponta vagy legalább hetente kétszer bántódás ér az online térben – derül ki a World Vision Románia Alapítvány januári felméréséből.
2022. február 07., 14:482022. február 07., 14:48
2022. február 07., 14:492022. február 07., 14:49
E szerint a gyerekek 44 százaléka naponta vagy hetente legalább kétszer találkozik olyan bejegyzéssel vagy hozzászólással, amely elszomorítja vagy feldühíti. Közülük 26 százalék naponta szembesül negatív érzelmeket kiváltó tartalmakkal.
Amikor a szomorúságot vagy dühöt kiváltó okokról faggatták őket, 58,7 százalék azt válaszolta, hogy más felhasználók piszkálják vagy sértegetik őket az általuk posztolt tartalmak miatt, 28,8 százalékuk ideges lesz, amikor más gyerekek az övéknél jobb életről árulkodó tartalmakat osztanak meg, 18 százalékukat pedig az keseríti el, ha a vártnál kevesebben nézik meg vagy lájkolják az általuk megosztott tartalmakat.
A közvélemény-kutatás eredményei szerint az érintett gyerekek 36%-a nem beszél sem felnőttel, sem barátokkal az online térben elszenvedett vagy látott zaklatásról. Azok közül, akik megosztják ilyen tapasztalataikat, 44% a szüleinek, 27,7% pedig a barátoknak vagy osztálytársaknak mondja el. A tanárokkal mindössze 9% beszélne erről, noha a gyerekek 65%-a mondta azt, hogy pedagógusaik már beszéltek nekik az osztályban az iskolai zaklatásról, sértegetésről és más megalázó magatartásformákról.
23% azért igyekszik teljesíteni az éppen divatos kihívásokat, hogy növelje népszerűségét az interneten, és minél több megtekintése legyen. Ugyanennyien azért vállalják a kihívásokat, hogy osztálytársaik, barátaik nagyra becsüljék őket.
38,6% a nap nagy részét ezzel tölti, leszámítva a tanórákat; 40,2% maximum napi két órát foglalkozik ezzel. A megkérdezettek 3%-a mondta azt, hogy nincs fiókja semmilyen közösségi oldalon.
A felmérést a biztonságos internet napja alkalmából rendelték meg, amelyet február 9-én tartanak. A kutatás januárban készült, több mint ezer általános iskolás és gimnáziumi tanuló megkérdezésével.
Egy hónapja léptették működésbe a 119-es telefonszámot, amelyen gyermekek bántalmazása, kizsákmányolása, jelenthető. Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője a hívószám bevezetésének szükségességéről beszélt.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
szóljon hozzá!