Segítenek. A hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol
Fotó: Veres Nándor
Egy hónapja léptették működésbe az egységes, ingyenesen hívható 119-es telefonszámot, amelyen gyermekek bántalmazása, kizsákmányolása, elhanyagolása jelenthető állandó jelleggel. A megkönnyített folyamatnak köszönhetően sok hívás érkezett, ám kevés a komoly bejelentés. Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője a hívószám bevezetésének szükségességéről, működéséről, a háttérben dolgozó szakértői csapatról beszélt lapunknak.
2022. február 05., 19:282022. február 05., 19:28
2022. február 05., 19:292022. február 05., 19:29
Több okból is szükséges volt a 119-es egységes segélyhívó szám bevezetése – jelentette ki a Krónikának Vass Mária. A Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjét annak kapcsán kérdeztük, hogy a január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon. Ugyanakkor az összesen 9265 hívás közül 6196-nak a kezdeményezője csak azt akarta ellenőrizni, hogy működik-e a segélyvonal.
A január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon.
Vass Mária a segélyhívó szám szükségességéről szólva lapunknak elmondta, egyrészt a statisztikai adatok azt mutatják, hogy az utóbbi években lényegesen megnövekedett a gyermekbántalmazás mindenféle formája. Amely lehet testi, lelki, szexuális bántalmazás, illetve elhanyagolás, kizsákmányolás vagy bullying (megfélemlítés) is. Másrészt már korábban is létezett egy segélyhívó szám (a megye hívószámát a 983-mal együtt tárcsázva lehetett segítséget kérni), de nem volt túl hatékony. Ez késztette a kormányt arra, hogy országos szinten egységes sürgősségi számot indítson el, és ezáltal egyszerűsítse a már meglévő lehetőséget.
A háromszéki szakember emlékeztetett, a számot olyan kiskorúak hívhatják, akik úgy érzik, hogy valamilyen módon bántalmazzák vagy elhanyagolják őket. De természetesen bárki tárcsázhatja, akinek tudomása van hasonló esetről.
Ebből azonban 6 alkalom a vonal tesztelésére szolgált. Ezenkívül többen a szülői joggyakorlás vagy a vonal működése felől érdeklődtek” – ismertette Vass Mária.
Az igazgató arra is kitért, hogy egy beérkező hívás esetén kik, milyen szakemberek válaszolnak, illetve mennek ki terepre segítséget nyújtani. Mint elmondta, a hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol. Terepre, a mobil csapat részeként pedig szociális munkás és pszichológus megy ki. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi az eljárás abban az esetben, ha mondjuk egy kamasz tárcsázza a számot, és bejelenti, hogy bántalmazza valamelyik közeli hozzátartozója.
Megtudtuk, hogy az egységes 119-es telefonszám kiszolgálására a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok állandó ügyfélszolgálati irodát működtetnek. A hívást minden esetben rögzíti a diszpécser, és miután megállapította az eset súlyosságát, átirányítja a személyt pszichológiai tanácsadásra, vagy értesíti a mobil csapatot, azaz a szociális munkást vagy pszichológust.
A hívó fél azonosítása érdekében helymeghatározást is végezhetnek.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!