Segítenek. A hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol
Fotó: Veres Nándor
Egy hónapja léptették működésbe az egységes, ingyenesen hívható 119-es telefonszámot, amelyen gyermekek bántalmazása, kizsákmányolása, elhanyagolása jelenthető állandó jelleggel. A megkönnyített folyamatnak köszönhetően sok hívás érkezett, ám kevés a komoly bejelentés. Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője a hívószám bevezetésének szükségességéről, működéséről, a háttérben dolgozó szakértői csapatról beszélt lapunknak.
2022. február 05., 19:282022. február 05., 19:28
2022. február 05., 19:292022. február 05., 19:29
Több okból is szükséges volt a 119-es egységes segélyhívó szám bevezetése – jelentette ki a Krónikának Vass Mária. A Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjét annak kapcsán kérdeztük, hogy a január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon. Ugyanakkor az összesen 9265 hívás közül 6196-nak a kezdeményezője csak azt akarta ellenőrizni, hogy működik-e a segélyvonal.
A január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon.
Vass Mária a segélyhívó szám szükségességéről szólva lapunknak elmondta, egyrészt a statisztikai adatok azt mutatják, hogy az utóbbi években lényegesen megnövekedett a gyermekbántalmazás mindenféle formája. Amely lehet testi, lelki, szexuális bántalmazás, illetve elhanyagolás, kizsákmányolás vagy bullying (megfélemlítés) is. Másrészt már korábban is létezett egy segélyhívó szám (a megye hívószámát a 983-mal együtt tárcsázva lehetett segítséget kérni), de nem volt túl hatékony. Ez késztette a kormányt arra, hogy országos szinten egységes sürgősségi számot indítson el, és ezáltal egyszerűsítse a már meglévő lehetőséget.
A háromszéki szakember emlékeztetett, a számot olyan kiskorúak hívhatják, akik úgy érzik, hogy valamilyen módon bántalmazzák vagy elhanyagolják őket. De természetesen bárki tárcsázhatja, akinek tudomása van hasonló esetről.
Ebből azonban 6 alkalom a vonal tesztelésére szolgált. Ezenkívül többen a szülői joggyakorlás vagy a vonal működése felől érdeklődtek” – ismertette Vass Mária.
Az igazgató arra is kitért, hogy egy beérkező hívás esetén kik, milyen szakemberek válaszolnak, illetve mennek ki terepre segítséget nyújtani. Mint elmondta, a hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol. Terepre, a mobil csapat részeként pedig szociális munkás és pszichológus megy ki. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi az eljárás abban az esetben, ha mondjuk egy kamasz tárcsázza a számot, és bejelenti, hogy bántalmazza valamelyik közeli hozzátartozója.
Megtudtuk, hogy az egységes 119-es telefonszám kiszolgálására a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok állandó ügyfélszolgálati irodát működtetnek. A hívást minden esetben rögzíti a diszpécser, és miután megállapította az eset súlyosságát, átirányítja a személyt pszichológiai tanácsadásra, vagy értesíti a mobil csapatot, azaz a szociális munkást vagy pszichológust.
A hívó fél azonosítása érdekében helymeghatározást is végezhetnek.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
szóljon hozzá!