Segítenek. A hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol
Fotó: Veres Nándor
Egy hónapja léptették működésbe az egységes, ingyenesen hívható 119-es telefonszámot, amelyen gyermekek bántalmazása, kizsákmányolása, elhanyagolása jelenthető állandó jelleggel. A megkönnyített folyamatnak köszönhetően sok hívás érkezett, ám kevés a komoly bejelentés. Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője a hívószám bevezetésének szükségességéről, működéséről, a háttérben dolgozó szakértői csapatról beszélt lapunknak.
2022. február 05., 19:282022. február 05., 19:28
2022. február 05., 19:292022. február 05., 19:29
Több okból is szükséges volt a 119-es egységes segélyhívó szám bevezetése – jelentette ki a Krónikának Vass Mária. A Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjét annak kapcsán kérdeztük, hogy a január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon. Ugyanakkor az összesen 9265 hívás közül 6196-nak a kezdeményezője csak azt akarta ellenőrizni, hogy működik-e a segélyvonal.
A január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon.
Vass Mária a segélyhívó szám szükségességéről szólva lapunknak elmondta, egyrészt a statisztikai adatok azt mutatják, hogy az utóbbi években lényegesen megnövekedett a gyermekbántalmazás mindenféle formája. Amely lehet testi, lelki, szexuális bántalmazás, illetve elhanyagolás, kizsákmányolás vagy bullying (megfélemlítés) is. Másrészt már korábban is létezett egy segélyhívó szám (a megye hívószámát a 983-mal együtt tárcsázva lehetett segítséget kérni), de nem volt túl hatékony. Ez késztette a kormányt arra, hogy országos szinten egységes sürgősségi számot indítson el, és ezáltal egyszerűsítse a már meglévő lehetőséget.
A háromszéki szakember emlékeztetett, a számot olyan kiskorúak hívhatják, akik úgy érzik, hogy valamilyen módon bántalmazzák vagy elhanyagolják őket. De természetesen bárki tárcsázhatja, akinek tudomása van hasonló esetről.
Ebből azonban 6 alkalom a vonal tesztelésére szolgált. Ezenkívül többen a szülői joggyakorlás vagy a vonal működése felől érdeklődtek” – ismertette Vass Mária.
Az igazgató arra is kitért, hogy egy beérkező hívás esetén kik, milyen szakemberek válaszolnak, illetve mennek ki terepre segítséget nyújtani. Mint elmondta, a hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol. Terepre, a mobil csapat részeként pedig szociális munkás és pszichológus megy ki. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi az eljárás abban az esetben, ha mondjuk egy kamasz tárcsázza a számot, és bejelenti, hogy bántalmazza valamelyik közeli hozzátartozója.
Megtudtuk, hogy az egységes 119-es telefonszám kiszolgálására a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok állandó ügyfélszolgálati irodát működtetnek. A hívást minden esetben rögzíti a diszpécser, és miután megállapította az eset súlyosságát, átirányítja a személyt pszichológiai tanácsadásra, vagy értesíti a mobil csapatot, azaz a szociális munkást vagy pszichológust.
A hívó fél azonosítása érdekében helymeghatározást is végezhetnek.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!