2011. június 28., 07:212011. június 28., 07:21
Az április elején, közepén kikelt madarak már alig maradnak el növésben a felnőttektől, csupán a fekete csőrük jelzi, hogy idén látták meg a napvilágot. Kikelt egy hatodik fióka is, azt azonban pár napos korában kilökték a fészekből. Szabó Zoltán szerint nem lehet szenzációnak tekinteni az öt kisgólyás fészket, legfennebb azt lehet mondani, hogy nem gyakori az ilyen népes gólyacsalád. Általában három-négy kisgólya nevelkedik egy fészekben, de szinte minden évben jeleznek hat kisgólyás fészket is. A szülők a megszerezhető táplálék függvényében nevelnek több vagy kevesebb fiókát. A szakemberek egyébként úgy vélik, ma már nem fogy a romániai gólyaállomány, sőt a Székelyföldön gyarapodásnak is indult.
„A mezőgazdasági változások befolyásolják leginkább a gólyák számának alakulását – tudjuk meg Szabó Zoltántól. Ha például esik a vegyi anyagok ára, és nagyobb mennyiségű vegyszer kerül a földekre, ennek következtében több rágcsáló, több rovar pusztul el, és kevesebb táplálék jut a gólyáknak.” Nem tekinthető azonban a felnőtt gólyák tudatos döntésének, hogy hány kisgólyát nevelnek fel, és hányat löknek ki a fészekből. A kilökött gólyák sok esetben már a fészekben elpusztulnak. A tojásokból ugyanis nem egyszerre, hanem általában kétnaponta bújnak ki az újabb fiókák. Mire az utolsó tojás is kikel, a nagyobb fiókák jelentős előnyre tettek szert, és elkapkodják a táplálékot a kisebbek, gyengébbek elől.
Amint a Babeş–Bolyai Tudományegyetem másik tanárának, Kósa Ferencnek a www.ciconia.ro honlapon közölt dolgozatából kiderül, egyetlen felnőtt gólya naponta mintegy fél kiló táplálékot fogyaszt el, ez mintegy 16 egér súlyának felel meg. A gyorsan fejlődő gólyafiókák táplálékszükséglete ennél is nagyobb. Kósa Ferenc szerint egy négyfiókás gólyapár egy nap alatt 5,8 kilogramm táplálékot is elfogyaszt. „Csak a hiedelem szerint a béka a gólyák eledele – jegyzi meg kérdésünkre Kósa Ferenc. – Esznek persze békát is, de inkább egeret, rovarokat.” A gólyapár 100–800 hektáros területről gyűjti a táplálékot, általában a fészektől 1–3 kilométeres távolságról.
Ma már megszokott, hogy a gólyafészkeket a villanyoszlopok tetején keressük. Ez a fészkelési mód azonban meglehetősen új divatnak számít a gólyák életében, mely – mint annyi más divat – Nyugat-Európa felől tört be térségünkbe.
Az első, villanyoszlopra rakott gólyafészkeket 1958-ban jegyezték fel Németországban és Csehországban. Egy 2004-es felmérés szerint a romániai gólyafészkek több mint 80 százalékát rakták villanyoszlopra. A Szászvidéken azonban az épületekre rakott gólyafészkek, Olténiában pedig a fákra épített gólyafészkek sem ritkák. A gólyák folyamatosan építik, csinosítják, javítják a fészkeiket, így azok mérete egyre nő. Kósa Ferenc szerint egy-egy gólyafészek akár 1-2 tonnásra is dagadhat.
A hím gólya általában évről évre visszajár a fészkére, de nem biztos, hogy ugyanazzal a tojóval alkot párt minden évben. A felcseperedő kisgólyák augusztusban Afrikába repülnek, ahonnan legközelebb csak három év múlva térnek vissza. Érkezésükkor gyakoriak a gólyacsörték amiatt, hogy ki üljön a családi fészekbe. De mint Szabó Zoltántól megtudtuk, nem törvényszerű, hogy ugyanarra a településre, ugyanabba a fészekbe térjenek vissza. Akár 120 kilométeres szórás is előfordulhat.
Romániában leginkább Szatmár megye, a Bánság, a Székelyföld és a Szászvidék számít a gólyák hazájának. Csíkszentsimonban és a Brassó közeli Keresztényszigeten számolták a legutóbbi felmérés során a legtöbb gólyafészket. E településeken 30 körüli a benépesített fészkek száma.
Ugyan tízévente tartanak „gólyanépszámlálást” Európában, és a legutóbbi alapos számbavételt 2004-ben hirdették meg, a kutatók a köztes időszakokban is igyekeznek minél több adatot begyűjteni. A www.ciconia.ro honlapon on-line megfigyelési bejelentő ív is található. Tavaly mintegy 300 fészek adatait jelentették önkéntes megfigyelők. Ez a romániai fészkek alig több mint öt százaléka. Kósa Ferenc szerint 5500–6000 közöttire tehető a hazai felnőtt gólyapárok száma. Azt is megjegyezte azonban, hogy a kisgólyák hatvan százaléka már az első évben elpusztul. A villanyvezetékek jelentik számukra a legnagyobb veszélyforrást. A repülni tanuló madarakkal gyakran áramütés végez.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
szóljon hozzá!