A kiállításnak otthont adó helyiség egyik termében az újabb, 30-40 éves babák találhatók
Fotó: Facebook/Zita Sinka
Nem tesz különbséget több mint ezer díszbabája között Sinka Zita, akinek mindegyik darab egyformán kötődik lelkéhez. A sepsiszentgyörgyi gyűjtő tematikusan berendezett kiállításáról, a legrégebbi, 19. századi példányáról, régóta dédelgetett álmáról beszélt a Krónikának.
2024. május 04., 18:532024. május 04., 18:53
Gyermekkorában is nagyon szeretett babázni a sepsiszentgyörgyi Sinka Zita, hobbija pedig az elmúlt tizenhárom évben igazi szenvedéllyé vált, ugyanis akármerre jár, először azt nézi meg, milyen újabb, különleges darabbal bővíthetné gyűjteményét. A háromszéki könyvelő a Krónika érdeklődésére felelevenítette, hogy a 2017-es Szent György Napokon hozta létre első, 350 darabból álló tárlatát, és már akkor eltervezte, hogy „ad a városnak” egy állandó babakiállítást. „Elmentem a polgármesteri hivatalba, hogy hátha az ott dolgozók segítenek egy megfelelő helyet találni, de sajnos nem jártam sikerrel, viszont úton hazafele találkoztam egy ismerősömmel, aki felajánlott egy helyiséget, ahol kiállíthatnám a babáim.
Sinka Zita örömmel mesél az érdeklődőknek gyűjteményéről
Fotó: Facebook/Zita Sinka
Hozzátette, a helyiség két részre oszlik: az első teremben 30-40 éves babákat állított ki, köztük olyan híres alkotók munkáival mint Monika Levenig vagy Monika Peter-Leicht. „Ezekről a babákról azt kell tudni, hogy limitált sorozat részei, mindegyik sorszámmal ellátott, valamint különböző nevük van, és az is szerepel a tarkójukon, hogy mikor készítették őket” – magyarázta a hamarosan nyugdíjba vonuló könyvelő. Mint kifejtette, a másik teremben a népművészet került a középpontba, ugyanis az itt található játékfigurákra saját kezűleg varrt ruhát, és a székelyföldi falusi életbe nyújtanak betekintést. A látogatók arról kapnak egy képet, hogy régen hogyan készült a kenyér, hogyan gyűjtötték össze a gabonát, kukoricát, hogyan zajlott a szüret.
A székelyföldi falusi élet is megelevenedik a tárlatnak köszönhetően
Fotó: Facebook/Zita Sinka
„Ezt Svájcból, egy idős hölgytől származik. Magyarországról is kaptam 80-90 éves babákat, amelyeknek idővel tönkrement a ruhája, de én újravarrtam. A többi babát eredeti ruhával vásároltam, így vannak korhű ruházatok” – részletezte Sinka Zita, aki már több mint ezer díszbabával büszkélkedhet. A figurák anyagjára rátérve elmondta, a régebbi darabok esetében a papírt összeőrölték kaolinnal, így jöttek létre a papírmasé babák, amelyeknek az arcát kézzel festették meg. Ezen kívül vannak porcelánbabái is, melyekre szintén kézzel festettek, többek között ezért értékesek, valamint egyediségük miatt, mert nem létezik két egyforma baba, mind különbözőek.
A kollekció legrégebbi darabja (alsó sor, jobbról a második) 1885-ös
Fotó: Facebook/Zita Sinka
Arra a kérdésünkre, hogy körülbelül milyen árak között mozognak ezek a babák, a gyűjtő rámutatott, ez többek között a régiségtől és a gyártótól függ:
A Mese és Valóság elnevezésű kiállítás hétfőtől csütörtökig 15 és 18 óra között, pénteken 14 és 18 között látogatható, ugyanakkor hétvégén vagy programon kívül előzetes bejelentkezést követően szívesen körbevezeti az érdeklődőket Sinka Zita. Mint kifejtette, nagy érdeklődés övezi a tárlatot az iskolások, óvodások körében, viszont úgy érzi, még sokan nem hallottak róla Sepsiszentgyörgyön.
A népviseletbe öltöztetett babák ruháját a sepsiszentgyörgyi gyűjtő varrja
Fotó: Facebook/Zita Sinka
Sinka Zitától azt is megkérdeztük, hogy van-e kedvenc darabja, amelyhez esetleg jobban kötődik. Mint mondta, számára mindegyik baba egyformán kedves, mindegyikről tudja, hogy honnan és miért vásárolta, így mindegyik darab egyformán kötődik a lelkéhez.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!