Fotó: Pethő Melánia
„Felkaroljuk a gyerekeket, mert úgy gondoljuk, hogy a jövőt jobbá tenni nem aszfaltozott utakkal lehet, hanem a jó neveléssel. Úgy látjuk, hogy Böjte atya házainál olyan környezetben nőnek fel a gyerekek, amitől jobb lehet a világ” – foglalta össze a motorosok jótékony túrájának üzenetét Pálffy Béla szervező Gyergyószárhegyen.
2015. augusztus 24., 17:102015. augusztus 24., 17:10
A hét végi adományozó rendezvényen több mint száz motoros vonult a szárhegyi Kájoni János Gyermekvédelmi Központ udvarára, hogy segítsenek Böjte Csaba ferences szerzetes neveltjein.
Pénzbeli adományt vittek a Dévai Szent Ferenc Alapítvány szárhegyi központjának, és a motorozás élményével is megajándékozták a gyermekeket. A Hargita és Maros megyei rendszámú motorok mellett nagyon sok magyarországi volt a csapatban – mindannyian a székelyudvarhelyi kezdeményezéshez csatlakozva érkeztek. Pálffy Béla elmondta, a kezdeményezésnek nem ez az első állomása, tavaly a gyimesbükki központnak, két éve a csíksomlyóinak gyűjtöttek, és egy korábbi motoros összefogás részeként 2009-ben már juttattak el támogatást a szárhegyi gyermekeknek.
Ezerháromszáz euró gyűlt össze
Mint elhangzott, a motorosok általában pénzbeli adománnyal támogatják a gyermekotthonokat, de vállalják a tárgyi felajánlások célba juttatását is. Szárhegyre ruhaneműt is vittek szombaton, és azoknak a székelyudvarhelyi „civileknek” a pénzadományait is, akik – válaszolva felhívásukra – hozzájárultak a jótékony akcióhoz.
Természetesen mindenki lelkiismerete és lehetősége szerint adakozik, a motorosok mindenesetre jó példával járnak elöl: egy tank benzin árát, 80–100 lejt ajánlanak fel – tudtuk meg Pálffy Bélától. Hagyományosan egy motorra szerelt tulipános ládába gyűjtik a pénzt, a ládikóba a szombati gyűjtés során ezerháromszáz euró gyűlt a szárhegyi központ javára. Az összeg hatalmas segítség az önfenntartásra törekvő otthonnak, ahol hetvenöt gyermek ellátásáról gondoskodnak nap mint nap.
„Ez az udvar hat évvel ezelőtt egy vaskapuval elválasztott sivár terület volt. Azóta egy kicsi édenkert lett: gyümölcsösünk, veteményesünk, fóliaházunk van, állatokat nevelünk és megpróbáljuk megtanítani a ránk bízott gyermekeket a házi és háztáji munkákra. A világot megváltani nem tudjuk, de szeretnénk mindazt megadni nekik, amit majd felnőttként értékelni fognak” –foglalta össze Csergő Hajnal házvezető.
Megköszönve a támogatást elmondta, az összeg felhasználását illetően egyelőre még nincs konkrét elképzelés, de mindenképpen az önfenntarthatóságot fogja szolgálni. „Nagyon sok álmunk van. Próbálunk önfenntartóan élni, Csaba testvér válláról levenni a terheket” – fogalmazott Csergő Hajnal, felsorolva azokat a terveket, amelyek valóra váltása anyagiakat kíván, ugyanakkor hosszú távon pénzforrássá válik. „Az összegből megvesszük a télre szükséges tűzifát, a maradék összeget pedig oda pótoljuk, ahova szükséges” – jelentette ki a házvezető.
Jutott az örömből
Az adományt kulturális műsorral köszönték meg jótevőiknek a Kájoni-központ gyermekei, majd közösen fogyasztották el a hatalmas üstökben rotyogó pityókás tokányt. Természetesen nem maradt el a gyermekek által nagyon várt mozzanat, a motorozás sem. „Örömet szerezni jövünk, de nekünk is kijut az örömből” – összegzett Pálffy Béla, utalva egyfelől az adakozás örömére, másfelől a gyermek ajándékára: az őszinte hálára, szeretetre.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!