Fotó: Jakab Mónika
Nem is gondolnánk, mennyi mindentől lehetünk függők, a kábítószer, alkohol és nikotin csak a legismertebbek ezek közül. Zacher Gábor magyarországi toxikológus, mentőorvos kolozsvári előadásán nem kevés szót ejtett a digitális kor népbetegségeiről, az okostelefon-, sorozat- vagy Facebook-függőségről is.
2020. február 25., 15:232020. február 25., 15:23
2020. február 25., 22:372020. február 25., 22:37
A kolozsvári Diákművelődési Ház nagytermében pisszenést nem, nevetést ellenben annál többet lehetett hallani Zacher Gábor magyarországi toxikológus hétfő esti előadásán. A neves mentőorvos ugyanis meglepően humorosan mutatta be az amúgy cseppet sem vicces helyzetet, legtöbbször saját magánéletéből merítve példákat. A Mindennapi boldog(talan)ságaink című előadáson bevezetőként megtudhattuk, hogy
Az írek ellenben tudhatnak valamit, uniós listavezetőként 80 százalékuk állítja ezt.
A boldogság pozitív érzelmekkel összefüggő mentális állapot, definiálta a fogalmat Zacher Gábor, aki szerint többnyire csak pillanatnyi boldogságaink vannak, a tartós boldogságot sok minden el tudja rontani. Ahhoz azonban, hogy minél jobban érezzük magunkat bőrünkben, fontos az önismeret, az önmagunkkal szembeni őszinteség, az, hogy merjünk tükörbe nézni.
Fotó: Jakab Mónika
A szembenézés művészete nagyon fontos, elég hetente pár perc, amikor leülünk magunkkal és mérleget készítünk, hangzott a jó tanács. Ezen belül pedig talán a legfontosabb, hogy merjünk szembenézni saját függőségeinkkel.
és el is kezdte felsorolni ezeket, hogy a hallgatóságnak legyen alkalma ráismerni saját függőségeire. A függőség ragaszkodást, hozzászokást, szükségletet jelent, idézte az értelmező szótárt Zacher Gábor, aki szerint magyarul csupán egy, miközben az angolban hét kifejezés van rá.
Hétköznapi boldog(talan)ságsaink, Betépett álmodozók és Droghelyzet címmel tart előadásokat Zacher Gábor magyarországi toxikológus február 24. és március 3. között kilenc erdélyi városban.
A függőségek kialakulására az emléknyom-teória nyújthat magyarázatot, amikor megtapasztalunk valami nagyon jót, és az élmény mély nyomot hagy tudatunkban. És minél fiatalabb korban alakul ki az emléknyom, annál nehezebb elfojtani, mutatott rá Zacher Gábor. A dohányzásra kamaszkorban rászokóknak fele fog dohányozni, míg a 21 éves kor után rászokóknak csak tíz százaléka. Náluk ugyanis
Zacher Gábor egy lágyéksérvműtét alkalmával, az altatáshoz használt fentanyl hatására érezte ezt, s bár a kórházban lenne alkalma beszerezni a szert, soha nem jutott eszébe, hogy megismételje a lebegést.
Függő az, aki az adott szer, dolog nélkül már nem tud működni, legyen az alkohol, számítógép vagy akár munka. Míg a nikotin- vagy koffeinfüggőségről le lehet szokni,
„Ilyenkor kell tudni semmit csinálni. Merjünk magunkat kipihenni, merjünk feltöltődni!” – hangzott a következő jó tanács. Különben elkerülhetetlen a kiégés, mely tavalytól már önálló betegségként van nyilvántartva.
A gyógyszerfüggőség szintén hatalmas méreteket ölt, Magyarországon 130 ezer altató- és nyugtatófüggőt tartanak nyilván, és kb. 25 ezer orrcseppfüggő van – utóbbi inkább magatartásfüggőség, de nem egyszerű „lejönni” róla. A nikotinfüggők aránya szintén jelentős, Magyarországon mintegy 10 ezer gyermek dohányzik – sorolta tovább a sokkoló adatokat Zacher Gábor –, és az elrettentési stratégiák, a cigarettásdobozokon, dohányoszacskókon szereplő, különböző betegségeket előrevetítő képek nem vezetnek eredményre.
Fotó: Jakab Mónika
Olyan dolgokat kell mondani a fiataloknak, ami érdekli őket, vonta le a következtetést a toxikológus.
Ám miközben a férfi alkoholbetegség csapatsportág, lehet nyilvánosan űzni, a nők esetében a „spájzalkoholizmus” a jellemző, őket ugyanis sokkal inkább megbélyegzi a társadalom ugyanazért a függőségért.
jelentette ki Zacher Gábor. Az anyaország lakossága „háromszor kiissza a Hévízi tavat” évente, azaz ennek megfelelő mennyiségű alkoholt fogyaszt el. Az alkohol feszültségoldó hatása miatt veszélyes, a rászokásban segíthet a szociális minta és a genetika is, de utóbbi nem elrendeltséget, hanem hajlamot jelent. Ezért fontos a gyerekkel már kamaszkorban tudatosítani: az alkohol nem oldja meg problémáit.
Fotó: Jakab Mónika
A problémák két pohár ital után jelentkeznek, mondta a toxikológus, a harmadik itallal megjelenik a „leszarom-érzés”, ami után bármi történhet.
Másik népbetegség az elhízás, Magyarországon rengeteg ember „késsel-villával ássa meg a sírját”, figyelmeztetett Zacher rámutatva: a falógén-elmélet szerint „nem a test eszik, hanem a lélek”.
Fotó: Jakab Mónika
A felsorolt függőségek ismertek, de a digitális éra újabbakat is hozott: a számítógép, okostelefon, Facebook, szériánként letölthető sorozatok mind függőséghez vezethetnek. Kutatások szerint átlagosan 3,8 órát töltünk a világhálón naponta, és egy élet alatt hét évet töltünk a közösségi hálón.
– kongatta meg a vészharangot Zacher Gábor, az ebből eredő pszichés problémákat sem hallgatva el. A lájkvadászat miatt a kedvelések hiánya a gyerekeknél szorongást, depressziót okoz, anorexiához vezethet. Olyan veszélyes játékok terjednek itt, mint a Romániában is ismert Kék bálna játék, amikor a gyerek úgy érezi, jobb kilépni, és mivel a rendszerből nem lehet, az életből lép ki.
Az okostelefon állandó használata a fiataloknál akár mentális krízist is okozhat, az igeneráció ugyanis kevesebb időt tölt barátokkal, magányos, kevesebbet alszik, tehát fáradt, ami rosszabb teljesítményt eredményez. És olyan furcsaságokra is felfigyeltek már az orvosok, mint a Snapchat dysmorphia, amikor a fiatal a Snapchat profilképére akarja átoperáltatni magát, az Egyesült Államokban minden 7. plasztikai sebész találkozott már a jelenséggel.
Fotó: Jakab Mónika
A pihentető alvás érdekében bevezetett digitális detox – elalvás előtt egy órával letesszük a kütyüket – nagyon fontos, akárcsak a netmentes zóna, az értékrend és keretrendszer is, figyelmeztetett Zacher Gábor.
– hívta fel a figyelmet. Rámutatott, nagyon vékony a határ a tolerálható és a kóros szint között, ahhoz, hogy ezt észrevegyük, őszinték kell legyünk magunkhoz. Az énerő bennünk van, de ehhez bele kell nézni a tükörbe, tért vissza az előadás kezdeti gondolatához a szakember.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
szóljon hozzá!