A Gyergyószentmiklósról indult zenekar „népiesített” koncertjét a csíksomlyói Nyeregben mutatja be először
Fotó: Pinti Attila
Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company. A Gyergyószentmiklósról indult zenekar a Magyarországon nagy sikernek örvendő Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben idén júniusban. A népzenei átiratokra épülő műsorról, a székelyföldi koncert jelentőségéről Tatár Attila, a formáció gitárosa, vokálosa beszélt a Krónikának.
2025. május 26., 08:012025. május 26., 08:01
Népzenei hangszerelésben hozza el dalait a csíksomlyói Nyeregbe a Bagossy Brothers Company. Az ikonikus helyszínen bemutatandó zenés-táncos produkció mérföldkőnek számít a zenekar pályafutásában. A június 14-ei koncertről, a népzenei átiratokra épülő előadás születéséről, a csíksomlyói bemutató előkészületeiről Tatár Attilával, a Gyergyószentmiklósról induló zenekar gitárosával, vokálosával beszélgettünk.
A Magyarországon több ízben bemutatott, nagy népszerűségnek örvendő Csillag az égen című, másfél órás produkciónak saját dramaturgiája és koreográfia van. A műsor színházi megvalósításáért Vecsei H. Miklós rendezőként, Berecz István pedig koreográfusként felel. A zenei átiratokat Molnár Szabolcs prímás készítette, a koncerteken a Cika zenekar, Antal Csenge gyergyószentmiklósi népdalénekesnő és a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes táncosai is közreműködnek.
Tatár Attila felidézte, a Bagossy Brothers Company pályafutására nem igazán volt jellemző a népies vonal, a produkció létrejöttéhez a zenekar tagjainak is ki kellett lépniük a komfortzónájukból.
„A népzenei elemeket felhasználó produkcióhoz az első szikrát a Szimfonik című műsorban elhangzott, Harmonikás című dal Hegedűs néven megszületett átirata adta.
– emlékezett vissza a zenekar gitárosa. Hozzátette, miután megszületett a Néked szólnak a harangok című daluk, jött az ötlet, hogy hozzanak létre egy népies jellegű produkciót, amely a népdalokhoz hasonlóan egy történetet mesél el, amelyben egy fiú és egy lány találkozik, megszeretik egymást, de jön a behívólevél, így a fiút elviszik a háborúba, a lány otthon várja, a végén pedig a fiú hazatér, és megtartják a lakodalmat. A produkcióban Bagossy-dalok szólalnak meg népzenei hangszerelésben, amelyek kiegészülnek a tematikához illő katonadalokkal, szerelmes nótával vagy siratóval.
A zenei műsorban megszólalnak az olyan klasszikus népi hangszerek, mint a cimbalom, hegedű, bárcsa, nagybőgő, továbbá az akusztikus, basszus- és elektromos gitár mellett helyet kap a hawaii steelgitár is. A koncert érdekessége, hogy dobok helyett egyedi hangszerkombinációt alkalmaznak: a székely és gyimesi népzenében ismert ritmushangszert, a gardonyt lábdobbal ötvözik, egy rockosabb, ütősebb ritmust hozva a zenébe.
Tatár Attila, a zenekar gitárosa a hawaii steelgitáron is játszik a népzenei átiratokra épülő produkcióban
Fotó: Pinti Attila
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire volt nehéz áthangszerelni a dalokat, illetve van-e olyan daluk, amely új arcát mutatta meg népies feldolgozásban, a zenekar gitárosa elmondta, Molnár Szabolcs prímás dolgozta át a dalokat, amelyekre ugyanúgy jellemző a pentatónia, mint a népdalokra, így sok tekintetben jól illeszkedtek a népies vonalhoz. „Több olyan dalunk is van, amely új értelmezést kapott a folkos feldolgozásban.
A Csak az ég tudja című számunk például népies átiratban modern kori katonadalként is értelmezhető,
– mondta a Fonogram-díjas zenekar gitárosa, vokálosa.
A június 14-ei bemutatón a Bagossy-dalok a csíksomlyói búcsú helyszínén, a Nyeregben csendülnek fel. A százezrek által látogatott pünkösdi zarándoklat színtere korábban már olyan ikonikus koncerteknek adott helyet, mint az István, a király vagy a Napba öltözött leány, de itt mutatták be több ízben a Csíksomlyói passiót is. A helyválasztás kapcsán Tatár Attila elmondta, a két éve elindított népzenés produkció kezdetétől tudták, hogy szeretnék bemutatni a csíksomlyói Nyeregben, amely a pünkösdi búcsú mellett kulturális programoknak is helyszíne, itt szervezik az Ezer Székely Leány Napja rendezvény egyes programjait is. „Úgy gondoljuk, hogy a szakrális alapokra épülő rockopera, a népzenei és néptáncos előadások sorába jól illeszkedik a Csillag az égen koncertünk, ami egyfajta tisztelgés székelyföldi gyökereink előtt is.
Nem számítunk arra, hogy akkora közönséget mozgatunk meg, mint a 2003-as István, a király, de bízunk benne, hogy ez az esemény a mi utunkon is olyan mérföldkő lehet, mint amilyen a Fonográf számára volt az István, a király csíksomlyói bemutatója” – fogalmazott a Krónikának a zenekar gitárosa.
Erdélyben és Magyarországon is fergetes hangulatú koncerteket ad a Fonogram-díjas zenekar
Fotó: Pinti Attila
Tatár Attila kérdésünkre arról is beszélt, hogy az előadást több ízben előadták már a budapesti Erkel Színházban, így ezúttal a próbafolyamat leginkább arra fókuszál, hogy a csíksomlyói Nyereg speciális adottságaihoz, a színpad méretéhez és a hegyvidéki terepviszonyokhoz igazítsák a koncertet, ugyanis a nem egyenletes domborzat és az időjárás is komoly kihívást jelent a technikai stábnak.
„Azt szeretnénk, ha a közönség egyedülálló élménnyel gazdagodna, amihez elengedhetetlen a kifogástalan hangosítás, világítás is.
– fejtette ki Tatár Attila. A jövőbeli tervek kapcsán elmondta, egyelőre nem terveznek hasonló összművészeti produkciót, úgy érzik, a Csillag az égen műsorukkal a határaikat feszegették, de ha a jövőben is lesznek a „pop-rock zenéből kikacsingató ötleteik”, nem hátrálnak meg.
Megalakulásának tizedik évfordulójára készül a Bagossy Brothers Company, a jubileumi szülinapot nagyszabású koncerttel ünnepli a gyergyószentmiklósi zenekar jövő tavasszal a budapesti MDM Dome-ban.
Ütőshangszerek és a zene történetén keresztül mutatja be gyerekeknek az emberiség fejlődéstörténetét a Dobbanó Hangok interaktív előadás, amelyet Ferencz Áron álmodott meg. A sepsiszentgyörgyi születésű zenész a kezdeményezés céljáról beszélt.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
szóljon hozzá!