Igazi zenei csemegének ígérkezik a Bagossy Brothers Company népzenei koncertje
Fotó: Borbély Fanni
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai. A csíksomlyói pünkösdi búcsú helyszínén bemutatandó Csillag az égen produkcióban a zenekar dalai népzenei hangszerelésben csendülnek majd fel Molnár Szabolcs és a Cika zenekar közreműködésével.
2025. április 03., 15:222025. április 03., 15:22
2025. április 03., 15:502025. április 03., 15:50
A gyergyószentmiklósi alapítású Bagossy Brothers Company másfélórás produkciójának saját dramaturgiája és koreográfia van. A zenei anyagot a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes táncosai kísérik Berecz István koreográfus, néptáncos irányítása alatt, Vecsei H. Miklós rendezésében – hangzott el.
és talán ez lesz az a koncert, ahol leginkább kimozdulnak a komfortzónájukból. A magyarországi Csillag az égen koncertekkel ellentétben a csíksomlyói koncert álló lesz, ami miatt maguk is izgulnak – mondta.
Tatár Attila gitáros elmondta, hogy a két éve elindított népzenés produkció kezdetétől tudták, hogy szeretnék bemutatni a csíksomlyói Nyeregben, amely a pünkösdi búcsú mellett kulturális programoknak is helyszíne.
– idézte szavait az MTI.
Csillag az égen címmel népzenei albumot készített a Bagossy Brothers Company. A zenekar 2025. március 8-án az MVM Dome-ban ad különleges koncertet.
Bagossy Norbert énekes szerint „itthon mindig kicsit más játszani”, és a csíksomlyói koncert lesz a legkülönlegesebb. „Ez egy extra produkció a számunkra, melyet a szívünkön hordozunk, és itthon először fogjuk bemutatni” – fogalmazott.
A sajtótájékoztatón jelen lévő Korodi Attila csíkszeredai polgármester örömének adott hangot, hogy a népi kultúrát, a székely virtust és a kortárs zenei felhozatalt ötvöző produkciót be tudják mutatni Csíksomlyón, egy héttel a pünkösdi búcsú után. Házigazdaként megköszönte a zenekar tagjainak, hogy „hazajöttek”, a csíksomlyói ferences szerzeteseknek és csíksomlyói közbirtokosságnak pedig, hogy partnerek a koncert létrejöttében.
Dolhai István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja kiemelte, hogy
Bíró Barna Botond, a Hargita megyei közgyűlés elnöke üzenetében úgy fogalmazott, a Bagossy Brothers Company nemcsak Gyergyószék, hanem egész Hargita megye büszkesége, és „megingathatatlan bástyája” a magyar könnyűzenének.
Mint elhangzott, a produkció egy, a népdalokéhoz hasonló történetet mesél el, amelyhez a Bagossy-dalok biztosítják a hangulati elemet. A népzenére áthangszerelt dalok a zenekar tagjainak származása okán elsősorban gyergyószéki népdalrészletekkel egészülnek ki.
A csíksomlyói nyeregben június 14-én, szombaton 20.30 órától kezdődő ingyenes koncertet szabadtéri táncház követi majd.
Menetszél címmel videósorozatot indított a Bagossy Brothers Company, betekintést nyújtva a koncertek kulisszáiba, valamint a zenekar szabadidős tevékenységeibe. Tatár Attila, a gyergyói együttes gitáros-vokalistája a kezdeményezés ötletéről beszélt.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!