Új zenei utak várnak a Bagossy Brothers Companyra: a népszerű zenekar tagjai az elmúlt évtized sikereiről, terveiről

Nagyszabású koncerttel ünnepli Budapesten tizedik születésnapját a gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company •  Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook

Nagyszabású koncerttel ünnepli Budapesten tizedik születésnapját a gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company

Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook

Megalakulásának tizedik évfordulójára készül a Bagossy Brothers Company, a jubileumi szülinapot nagyszabású koncerttel ünnepli a gyergyószentmiklósi zenekar jövő tavasszal a budapesti MDM Dome-ban. A kezdetektől változatlan összetételű, öttagú fiúbanda az elmúlt években Erdélyben és Magyarországon is bejárta a zenei rendezvényeket „a pincétől a padlásig”,  jelenleg ötödik nagylemezükön dolgoznak. Az elmúlt közel egy évtized sikereiről, kihívásairól, zenei díjakról, a közönséggel való kapcsolatról és további tervekről Bagossy Norberttel, az együttes frontemberével és Tatár Attilával, a formáció gitárosával, énekesével beszélgettünk.

Deák Szidónia

2022. december 05., 08:032022. december 05., 08:03

2022. december 05., 20:322022. december 05., 20:32

 – Fennállásának tizedik évfordulóját ünnepli hamarosan a Bagossy Brothers Company, a születésnap kapcsán pedig nagyszabású koncertet tart a zenekar jövő márciusban Magyarország legnagyobb, hipermodern csarnokában, az MVM Dome-ban. Hogyan értékelitek az elmúlt évtizedet?

– Tatár Attila: Az elmúlt évtized számai azt mutatják, hogy sikeres volt a zenekar, de ami ennél is fontosabb, hogy mi magunk is úgy érezzük. Nagyon sok szép emlékünk van, és számos pozitív visszajelzést kaptunk mind a közönség, mind a szakma részéről, úgyhogy sikersztoriként nyugtázzuk ezt az időszakot, és a jövőben is azon dolgozunk majd, hogy folytatódjon ez a történet. Megalakulásakor minden zenekar azt a célt tűzi maga elé, hogy összejöjjön az a bizonyos első nagylemez. Nekünk ezt sikerült összehozni az első két évben, és most, a jubileumi évfordulóhoz közeledve, az ötödik nagylemezünkön dolgozunk, ami azt jelenti, hogy szakmailag is van kontinuitás, folyamatosan íródnak a dalok. Röviden nehéz lenne ezt a kilenc és fél évet összegezni, ami a legfontosabb, hogy mi nagyon jól érezzük magunkat ebben a történetben, és reméljük, lesz lehetőség egy újabb évtizedre.

– Bagossy Norbert: Számomra is zseniális évek voltak, rengeteg szép emlék, együtt töltött idő, zenélgetések, átborozgatott éjszakák jellemezték az elmúlt évtizedet. Igazából egy család jött létre, és bízom benne, hogy még sok éven keresztül ugyanígy fogunk működni.

•  Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook Galéria

Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook

– Hosszú utat tettetek meg nemcsak időben, hanem Gyergyószentmiklóstól Budapestig is több száz kilométert, sőt ha a turnékat is beleszámoljátok, több tízezer kilométert. Mennyit változott az együttes célja, illetve stílusa a 2013-as megalakulás óta?

– T. A.: A céljaink nem változtak, a legelső pillanattól kezdve nagyot álmodtunk, még ha nem is volt konkrétan a szemünk előtt, hogy mikor tízévesek leszünk, az MVM Dome-ban fogunk játszani. Lépcsőfokonként haladtunk előre, mindig előre terveztünk egy fél–másfél évet. Voltak rövid távú céljaink, amiket szépen lassan értünk el, és soha nem dőltünk hátra, amikor sikerült valamit megvalósítani, hanem már meg is született egy újabb ötlet, legyen az dal, klip, koncert, újabb meghódítani való közönség.

Idézet
Annak idején megírtuk az első két-három dalunkat, és elmentünk Kolozsvárig, ami kétszáz kilométerre van Gyergyószentmiklóstól. Ott sikerült egy olyan koncertet adnunk egy silent party keretében, hogy kihívták a rendőrséget csendháborításért, annyira hangosan énekelte a közönség a dalaink refrénét.

Aztán körbejártuk egész Erdélyt, majd Magyarországot is, miután felvettük az első lemezünket. Úgy gondolom, mai napig is ugyanezt az utat járjuk, mindig keresünk új lehetőségeket és kihívásokat, amiket igyekszünk megvalósítani.

– B. N.: Stílus szempontjából mindig változunk, de ez teljesen normális folyamat. Nem hiszem, hogy le kellene ragadni egy bizonyos szinten, és csak olyan stílusban alkotni, ami nagyon hatásos a közönségnél.

Idézet
Az a jó mind a zenében, mind az életben, ha az ember mindig talál valami újdonságot. Zenei stílust illetően mindannyian mindenevők vagyunk, mindenféle műfajt kedvelünk, a mai napig hallgatunk új dalokat, fedezünk fel új előadókat, inspirálódunk új helyekről.

Természetesen jön, hogy kísérletezgessünk, és a ne a bevált utat kövessük. A már megírt akusztikus dal számára próbáljuk megtalálni azokat a formákat, amik leginkább ráillenek, amibe szépen fel lehet öltöztetni. Minden dalba igyekszünk belerakni valami olyat, ami a korábbiakban nem volt, mert arra vagyunk kíváncsiak, hogy mire képes az a bizonyos szám.

•  Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook Galéria

Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook

– Egy zenekar életében több mérföldkő van, lehet ez egy koncert, egy album vagy valami más esemény. Nálatok melyek voltak ezek? 

– T. A.: Esetünkben is voltak mérföldkövek, de annyira lépcsőzetes és fokozatos volt a fejlődésünk, hogy nagyon nehéz megemlíteni bizonyos pillanatokat, inkább időszakokról beszélhetünk. Mindenképpen mérföldkő volt számunkra 2015, amikor megnyertük az induló zenekarok számára kiírt Cseh Tamás-programot, ami keretében megjelent az első nagylemezünk. Akkor találkoztunk a mentorunkkal is, aki később a menedzserünk lett. Ezek mind olyan mozzanatok voltak, amelyek szakmai szempontból meghatározóak egy zenekar életében. Aztán ott vannak az első telt házas koncertjeink, amelyek szintén óriási élmények voltak, legyen az egy gyergyói klub vagy akár Tusványos-sátor.

Idézet
Aztán jöttek a nagyszínpadok, a budapesti A38-as hajó, és elkezdtünk olyan ikonikus helyeken játszani, amelyeket elérhetetlennek tart a legtöbb induló zenekar, például a budapesti Akvárium Klub vagy a kolozsvári Form Space,

illetve az olyan neves erdélyi rendezvények nagyszínpada, mint a Kolozsvári Magyar Napok, a Vásárhelyi Forgatag, a Tusványos vagy a Szent György Napok. Nagyon jó visszatekinteni ezekre az időkre, és jó érzés, hogy  szinte mindenik erdélyi vagy magyarországi színpadról van emlékünk, körbejártuk ezeket a helyeket pincétől a padlásig.

– Voltak-e kihívások, buktatók az elmúlt tíz évben, valamint mit tekintetek pályátok csúcspontjának? 

– T. A.:  Buktatók nem voltak, kihívások viszont mindig voltak, most is vannak, ezek éltetik a zenekart, ösztönzőleg hatnak a munkánkra. A nagykoncertek pedig egy zenekar számára mindig csúcspontok, a mi esetünkben ez megkoronázodott idén januárban a Papp László Sportarénában tartott fellépésünkkel.  Ugyanilyen csúcspont volt az első Budapest Park-koncertünk is, ahol 11 ezer ember előtt játszottunk, vagy akár az idei kolozsvári magyar napos fellépésünk, amikor sikerült megtölteni a Mátyás-szobor előtti teret.

•  Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook Galéria

Fotó: Bagossy Brothers Company/Facebook

– Említetted az Aréna-koncerteteket, ahol  több mint tízezres közönség előtt adtátok elő dalaitokat. A legtöbb zenekar számára az arénás koncert a cél, amit megalakulásakor kitűzhet, ti ezt kipipálhatjátok. Ezek után mi következik, mi lehet a cél a Bagossy Brothers Company számára?

– T. A.:  

Idézet
Az Aréna-koncert volt számunkra is az a cél, ameddig elláttunk, innentől már másfajta kihívás elé nézünk. Már nem egy mintának tekintett utat kell bejárnunk többé-kevésbé ismert forgatókönyv szerint, hanem meg kell találnunk a saját utunkat.

Kreatívnak kell lennünk, és olyan dolgokat csinálnunk, amelyre nincsenek példák. Egy ilyen lépésünk a MDM Dome-os fellépésünk lesz, ugyanis mi leszünk az első magyarországi zenekar, amelyik önálló koncertet ad ezen a helyen, így kíváncsian várjuk a tavaszt.

– Nemcsak Erdély, hanem Magyarország meghatározó zenekara vagytok. Az egész magyar nyelvterületen ismerik zenéteket, dalaitokat tele torokból énekli a közönség, ezenkívül rendszerint telt házas koncertjeitek vannak a legnagyobb fesztiválokon. Mi a sikeretek titka?

– T. A.:  Nincs egy konkrét recept, nagyon sok minden kell a sikerhez. Mindenképp nagyot kell álmodni, és gitárt venni a kézbe. Szükség van továbbá olyan dalokra, amelyeket a közönség befogad, és magáénak érez, de ezek vagy jönnek, vagy nem. Nekünk óriási szerencsénk van, hogy Norbi tollából olyan dallamok és szövegvilág születik, amelyből slágerek lesznek.

Idézet
Ezenkívül szükség van csapatkohézióra, ami segít abban, hogy az energiák egy irányba mutassanak, továbbá kell a jó menedzsment, a kreatív gondolkodás és egy jó adag szerencse.

Minden korszaknak megvannak a maga zenei trendjei, és valószínű, hogy amikor a zenekar alakult, épp arra a zenei világra volt fogékonyság, amit mi képviseltünk. Hogy erre most is van igény az a hozzánk hasonló zenekarok megvalósításainak is köszönhető. Jó dalok, egy adag szerencse, jó menedzsment, és ha ezek megvannak, van rá lehetőség, hogy népszerű lesz a zenekar, de semmi nem biztos. Mi borzasztóan hálásak vagyunk a sorsnak, az életnek, hogy ezt megélhettük.

– Dalaitok nemcsak zeneileg komplexek, hanem üzenetük szempontjából is mélyek, főleg az utóbbi időben megjelent számok többféle értelmezésre adnak lehetőséget. Honnan inspirálódtok, mennyire viszitek bele saját életeteket zenétekbe?

– B. N.: Nem tudatosan, de belevisszük saját életünket is, mert általában az ember arról ír, amit megél, átél vagy gondol. Én legtöbbször érzéseket fogalmazok meg, képeket írok le vagy történeteket mesélek el úgy, ahogy azok összeállnak a fejemben. Ezeknek biztosan van valóságalapja, de sok esetben számomra sem nyilvánvaló. Vannak olyan dalok, amik csak akkor nyerik el jelentésüket, amikor az utolsó sor is a helyére kerül. Ezek jelentése évről évre változik épp azért, mert olyan érzéseket jelenít meg, amelyeket bárki megélhet, történeteket, amelyek egy adott élethelyzetben bárkivel megtörténhetnek. A koronavírus-járvány időszakában íródtak mélyebb szövegű dalok, és az akkor megjelent lemezünk is olyanra sikeredett, amilyen épp akkoriban volt a világ.

•  Fotó: Bagossy Brothers Company Galéria

Fotó: Bagossy Brothers Company

– Idén a Csillag az égen és a Balaton című dalotok után ősszel napvilágot látott Álljunk össze című számotok. Meséljetek erről a dalról, hogyan keletkezett?

– B. N.: Nem emlékszem pontosan, mikor írtam a számot, talán egy éve. Ez a dal is egy képnek a leírása, a kíváncsiságról szól, az igent mondásról, boldogságról, kitartásról. Közös ötletelés után barátaink, a What's in the Box Productions készített hozzá videóklipet különleges képi világgal. A klipben a gyerekek találnak a barlangban egy kis zsákocskát, amiben különleges energiával rendelkező pillangók vannak bezárva. Ezt elmondják társaiknak, és mindannyian kimennek a hegyoldalba, hogy szabadon engedjék szállni a lepkéket, majd a gyerekeknek is nyoma vész. Kissé misztikus a végkifejlet, de sok értelmezési lehetőséget hordoz a dal, az emberek azt látnak bele, ami épp foglalkoztatja őket.

– T. A.:

Idézet
A közösségi felületeken a bejegyzéseket olvasva azt látjuk, hogy eltérőek a reakciók, ami nagyon jó, mert az embereket megszólítja a dal szövegvilága, ezenkívül maga a videóklip is hordoz egy olyan értelmezési lehetőséget, amely egy bizonyos irányba viheti el a jelentést.

A dal képi világa még számomra is hozott új gondolatokat: sokkal nagyobb a világunk, mint ahogy a legtöbbször látom, és azt veszem észre, hogy széthullóban van, ezért is aktuális az üzenet, hogy álljunk össze. Úgy gondolom, akiknek szüksége van üzenetekre, inspiráló mottókra, valószínűleg megtalálja ezeket a dalainkban annak ellenére, hogy nem minden esetben ezzel a szándékkal íródtak.

•  Fotó: Bagossy Brothers Company Galéria

Fotó: Bagossy Brothers Company

– Említettétek, hogy a pandémia alatt íródtak mélyebb üzenetű dalaitok, amelyek a világ akkori helyzetére, a bezártságra, eltávolodásra reflektáltak. Ez az időszak a legtöbb zenekar működését visszaszorította, elmaradtak a koncertek, közönségtalálkozók. Ti hogyan vészeltétek át ezt a periódust? 

– T. A.: Az első időszakot, a három hónapos leállást mindenki pihenésre használta hét év pörgés után: kertészkedtünk, főztünk, kenyeret sütöttünk. Magyarországon azon a nyáron engedélyeztek 500 fős koncerteket is, így egész októberig mi is ötven-valahány koncertet adtunk. Ez épp jó volt arra, hogy ne veszítsük el a lendületet, és sikerült valamennyi pénzt is keresni, amivel aztán átvészeltük a következő hét hónapot, amikor nem zenéltünk. Talán ez volt a legnehezebb időszak számunkra, mert a zenekar megalakulása óta ez volt a leghosszabb periódus, amikor nem léptünk színpadra. Ekkor készült el a következő nagylemezünk, ami megint energiát adott, majd következett 2-3 hónap, amikor éreztük, ha nem ér véget hamar a járvány, azt nagyon megszenvedi az egész projektünk.

– Nemcsak a közönség visszajelzése, hanem a szakmai elismerések is jelzik, hogy jó úton haladtok. Négy Petőfi Zenei Díj, két Fonogram-díj és Erdély legnagyobb zenei elismerése, a Legszebb Erdélyi Magyar Dal címe is a tiétek. Hogyan értékelitek ezeket a díjakat?

 – T. A.: A közönség visszajelzése és a szakmai elismerések jelzik, hogy jó úton járunk, legalábbis azon az úton, ami szerintünk a jó. Örülünk, amikor jelölnek bizonyos díjakra, és meghívnak egy díjátadóra, az meg külön öröm, ha nyerünk is. Jó érzés, ha elismerik a munkánkat, ugyanis kínos lenne, ha tíz éven keresztül csak jelölnének, és sosem nyernénk.

Idézet
Volt egy kiemelkedő évünk, amikor három Petőfi Zenei Díjat is elhoztunk, azonban az is teljesen rendben van, ha a későbbiekben ritkábban jönnek majd az elismerések, mert az sem lenne a realitás, ha minden díjat mi nyernénk meg.

Ugyanúgy a szakma visszajelzésének tekintjük, és örülünk, ha koncert után vagy az utcán egy zenésztársunk odajön, és elismerően nyilatkozik a munkánkról. Jólesik, ha a szakma megerősít abban, hogy jó az, amit csinálunk, viszont nem száz százalékban ez a fontos.

– A Bagossy Brothers Company a zenélés mellett számos más projektben is részt vesz. Az erdélyi értékeket népszerűsítette tavaly Norbi a Highlights of Hungary nagyköveteként, majd road movie-ban és a forgatási helyszínekről pecsétgyűjtős kihívással is felhívtátok a rajongók figyelmét az erdélyi látnivalókra. Könyvetek is megjelent Otthontól fűtött tél címmel, amelyben a székelyföldi karácsonyok hangulatát idézitek meg. Miért tartjátok fontosnak ezeket a projekteket, kezdeményezéseket?

– T. A.: Manapság változott a világ a tekintetben, hogy a rajongók vagy a zenére kíváncsi emberek miként viszonyulnak egy zenekarhoz.

Idézet
A közösségi médiának köszönhetően a rajongók nemcsak hogy beleláthatnak adott esetben a zenészek életébe, hanem igénylik is, hogy betekintést kapjanak a mindennapokba. Ehhez az elváráshoz mi is némileg alkalmazkodtunk, de nem úgy, hogy a napi teendőinket osztjuk meg velük. Inkább azt a világot mutatnánk be, ami minket létrehozott, formált, és ahol igazán otthon érezzük magunkat.

Érdekesebb lehet a rajongók számára is, ha a világunkat kreatívabb formában ismertetjük meg, legyen az könyv vagy outdoor kihívás, de ide sorolnám a faültetési akciónkat is. Amellett, hogy megmutatjuk azt a vidéket, ami számunkra a szülőföldet jelenti, szeretnénk népszerűsíteni a szabadban való időtöltést, a környezettudatos gondolkodást is.

– B. N.: Nekünk a zene a szerelmünk, és nagyon hálásak vagyunk, hogy azt csináljuk, amit szeretünk. Ennek része az is, hogy számos olyan dolgot meg tudunk mutatni a közönségünknek, amik számunkra fontosak. Ezek a pluszok még egyedibbé teszik a projektünket, számunkra is izgalmas, hogy milyen formában tudunk megújulni.

 – Jelenleg dolgoztok-e új dalon, albumom? Hogy áll a munkafolyamat?

– B. N.: Általában két koncert között íródnak az új dalaink, és amikor van időnk vagy ihletünk rá, akkor az adott nótát felöltöztetjük, a hangszerelést öcsém ( Bagossy László, basszusgitár, vokál – szerk. megj.) szokta végezni a kísérletezőstúdiójában. Tavaszra, a tizedik születésnapunkra tervezzük az ötödik nagylemezünket. Nagyon jól haladnak a munkálatok, pár dal meg van már írva, van, amelyik meg is van hangszerelve, tervezzük hozzá a videóanyagokat, ugyanis azt szeretnénk, hogy még a nagykoncert előtt kiadjuk. Most visszavonulunk a színpadtól, a következő nyilvános koncertünk március 11-én lesz a budapesti MDM Dome-ban. 

– Hogyan készültök erre a nagyszabású koncertre?

– T. A.: Nyilván az eddigi repertoár mellett az említett nagylemez dalai is elhangzanak majd a koncerten. Emellett nagy erőkkel azon dolgozunk, hogy egy olyan látványvilágot hozzunk létre, ami fény- és vizuáltechnikailag is lenyűgöző élményt nyújt a közönségnek. A munkálatok most folynak, rengeteg egyeztetésre van szükség grafikusokkal, látványért felelős szakemberekkel, de azt szeretnénk, hogy mind a közönségnek, mind nekünk maradandó élmény legyen a tízéves jubileumi fellépésünk.

korábban írtuk

A tíz éves Bagossy Brothers Company az MVM Dome-ban tartott nagyszabású koncerttel ünnepli jubileumát
A tíz éves Bagossy Brothers Company az MVM Dome-ban tartott nagyszabású koncerttel ünnepli jubileumát

Nagyszabású koncerttel ünnepli alapításának 10. évfordulóját a Bagossy Brothers Company az MVM Dome-ban 2023. március 11-én.

korábban írtuk

Tarolt a Bagossy Brothers Company a Petőfi Zenei Díjak átadásán
Tarolt a Bagossy Brothers Company a Petőfi Zenei Díjak átadásán

A gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company három kategóriában is elnyerte a Petőfi Zenei Díjat, amelyet a Duna Televízióban közvetített gálán adtak át szombat este.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron
2024. november 11., hétfő

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait

Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait