Különféle vágóeszközöket mutatott be a kolozsvári késkészítő mester
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Késekről, bicskákról és egyéb különleges vágóeszközökről tudhattak meg többet azok, akik kedden este részt vettek Kun Árpád György kolozsvári késkészítő mester, szobrász előadásán a Bulgakov kávéházban. A késkészítés fortélyait is megismerhették az érdeklődők.
2022. március 23., 21:542022. március 23., 21:54
2022. március 23., 22:422022. március 23., 22:42
Míg az átlagember szúró- és vágóeszközökkel kapcsolatos ismeretei kimerülnek a konyhakés, fejsze, bicska megnevezések szintjén, addig Kun Árpád György kolozsvári szobrászművész és késkészítő mester kedden este Kolozsváron tartott bemutatóján
Az Almásy László Kultúrtörténeti Kör rendezvénye keretében Boros Lóránd néprajzkutató beszélgetett a szobrászművésszel, aki késeket is készít a Bulgakov kávéház emeleti helyiségében. A tősgyökeres kolozsvári mester, művész – akinek munkáit a legtöbben a feketetói vásárból és Kolozsvári Magyar Napok forgatagából ismerik – bútorgyári munkásként kezdte, majd a kilencvenes években az Andreescu Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen tanult szobrászatot, késkészítéssel csak az utóbbi 10–12 évben kezdett foglalkozni komolyabban – tudtuk meg a beszélgetésből.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Kun Árpád György, akinek egyik nagyapja is kovács volt, fiával együtt vágott bele a késkészítés mesterségébe, mondhatni autodidakta módon tanulták meg annak a hosszas folyamatnak a különböző fázisait, amely során a rugóacélból (általában) penge lesz, az agancsból, fémből, csontból vagy fából markolat, s melynek végén megszületik a kés.
ott szakfolyóiratok is léteznek a témában, illetve késekre, bicskára specializálódott vásárokat is tartanak. Azt is megtudtuk, hogy a románok körében az utóbbi években lett népszerű a késkészítés, egyre többen gyártanak egyedi darabokat, igényes vágóeszközöket.
A bemutató során Kun Árpád György részletesen ismertette a késkészítés különböző fázisait, attól elkezdve, ahogy kinyújtják a pengének szánt fémet, edzik – ez a folyamat, ami tulajdonképpen hőkezeléssel történik, csökkenti az acél keménységét, de épp ezáltal rugalmasabbá és ellenállóbbá teszi –, csiszolják, pallérozzák, majd ha kész a penge, összeállítják a kést.
A késkészítő mester a közönségnek többféle nyelet is megmutatott, köztük szarvasagancsból és ébenfából készült darabokat is. Azt is elmondta, hogy a kések tárolásához készítenek bőrből tokot, hüvelyt is.
Noha inkább késeket készít, bemutatott két igényesen megmunkált bugylibicskát is. Elmondta, ez az egyik legrégibb bicskatípus, nem rugóval működik, hanem egy kanálszerű fémdarab akadályozza meg, hogy a penge a használója kezére csukódjon. Mivel olcsón be lehetett szerezni, hajdanán minden matróznak, pásztornak ilyen bicskája volt.
Kun Árpád György az utóbbi 10-12 évben kezdett foglalkozni a késkészítéssel
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A beszélgetés során az is kiderült, hogy Kun Árpád György fiatalkora óta érdeklődik a keleti filozófia, a meditáció iránt, el is végzett egy többhetes meditációs kurzust Indiában. Érdeklődése munkáiban is visszaköszön, hiszen
Kun Árpád György azt is elmondta, hogy számára a kések nem az agressziót jelenítik meg. Ahogy indiai mestere is rámutatott, ha valaki meg akar ölni valakit, azt egy darab kenyérrel is meg lehet tenni, valamint egy konfuciánus szállóige szerint is a veszély nem a késben van, hanem abban, aki tartja.
Mivel egyedi kései magas áron kelnek el, leginkább gyűjtők, műértők, külföldi vásárlók érdeklődnek munkái iránt. A késkészítő mester arról is beszélt, hogy viszonylag kevesen kíváncsiak a szakma fortélyaira, eddig néhány fiatal kereste fel Donát úti műhelyét, hogy ellesse a mesterség csínját-bínját.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
szóljon hozzá!