Kalandozás a kések világában – A késkészítés folyamatát mutatta be Kun Árpád György kolozsvári szobrászművész

Különféle vágóeszközöket mutatott be a kolozsvári késkészítő mester •  Fotó: Tóth Gödri Iringó

Különféle vágóeszközöket mutatott be a kolozsvári késkészítő mester

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Késekről, bicskákról és egyéb különleges vágóeszközökről tudhattak meg többet azok, akik kedden este részt vettek Kun Árpád György kolozsvári késkészítő mester, szobrász előadásán a Bulgakov kávéházban. A késkészítés fortélyait is megismerhették az érdeklődők.

Tóth Gödri Iringó

2022. március 23., 21:542022. március 23., 21:54

2022. március 23., 22:422022. március 23., 22:42

Míg az átlagember szúró- és vágóeszközökkel kapcsolatos ismeretei kimerülnek a konyhakés, fejsze, bicska megnevezések szintjén, addig Kun Árpád György kolozsvári szobrászművész és késkészítő mester kedden este Kolozsváron tartott bemutatóján

olyan érdekes eszközöket is megismertetett a közönséggel, mint a tanto, a tomahawk, a bugylibicska, a parang és a bowie kés.

Az Almásy László Kultúrtörténeti Kör rendezvénye keretében Boros Lóránd néprajzkutató beszélgetett a szobrászművésszel, aki késeket is készít a Bulgakov kávéház emeleti helyiségében. A tősgyökeres kolozsvári mester, művész – akinek munkáit a legtöbben a feketetói vásárból és Kolozsvári Magyar Napok forgatagából ismerik – bútorgyári munkásként kezdte, majd a kilencvenes években az Andreescu Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen tanult szobrászatot, késkészítéssel csak az utóbbi 10–12 évben kezdett foglalkozni komolyabban – tudtuk meg a beszélgetésből.

•  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Bugylibicska és a késkészítés fortélyai

Kun Árpád György, akinek egyik nagyapja is kovács volt, fiával együtt vágott bele a késkészítés mesterségébe, mondhatni autodidakta módon tanulták meg annak a hosszas folyamatnak a különböző fázisait, amely során a rugóacélból (általában) penge lesz, az agancsból, fémből, csontból vagy fából markolat, s melynek végén megszületik a kés.

Elmondása szerint térségünkben a késkészítést nagyon kevesen gyakorolják, de például Magyarországon nagy hagyománya van,

ott szakfolyóiratok is léteznek a témában, illetve késekre, bicskára specializálódott vásárokat is tartanak. Azt is megtudtuk, hogy a románok körében az utóbbi években lett népszerű a késkészítés, egyre többen gyártanak egyedi darabokat, igényes vágóeszközöket.

A bemutató során Kun Árpád György részletesen ismertette a késkészítés különböző fázisait, attól elkezdve, ahogy kinyújtják a pengének szánt fémet, edzik – ez a folyamat, ami tulajdonképpen hőkezeléssel történik, csökkenti az acél keménységét, de épp ezáltal rugalmasabbá és ellenállóbbá teszi –, csiszolják, pallérozzák, majd ha kész a penge, összeállítják a kést.

A penge illeszkedhet tüskével a nyélbe, vagy lapokból is állhat a nyél.

A késkészítő mester a közönségnek többféle nyelet is megmutatott, köztük szarvasagancsból és ébenfából készült darabokat is. Azt is elmondta, hogy a kések tárolásához készítenek bőrből tokot, hüvelyt is.

Noha inkább késeket készít, bemutatott két igényesen megmunkált bugylibicskát is. Elmondta, ez az egyik legrégibb bicskatípus, nem rugóval működik, hanem egy kanálszerű fémdarab akadályozza meg, hogy a penge a használója kezére csukódjon. Mivel olcsón be lehetett szerezni, hajdanán minden matróznak, pásztornak ilyen bicskája volt.

Kun Árpád György az utóbbi 10-12 évben kezdett foglalkozni a késkészítéssel •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Kun Árpád György az utóbbi 10-12 évben kezdett foglalkozni a késkészítéssel

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A keleti filozófia visszaköszön munkáiban is

A beszélgetés során az is kiderült, hogy Kun Árpád György fiatalkora óta érdeklődik a keleti filozófia, a meditáció iránt, el is végzett egy többhetes meditációs kurzust Indiában. Érdeklődése munkáiban is visszaköszön, hiszen

a bemutató okán rögtönzött minikiállításon is szép számmal voltak a hagyományos keleti vágóeszközök, például egy tantó szamurájtőr, valamint egy macsétafajta, az úgynevezett parang is, melyet leginkább Indonéziában, Malajziában használnak.

Kun Árpád György azt is elmondta, hogy számára a kések nem az agressziót jelenítik meg. Ahogy indiai mestere is rámutatott, ha valaki meg akar ölni valakit, azt egy darab kenyérrel is meg lehet tenni, valamint egy konfuciánus szállóige szerint is a veszély nem a késben van, hanem abban, aki tartja.

Mivel egyedi kései magas áron kelnek el, leginkább gyűjtők, műértők, külföldi vásárlók érdeklődnek munkái iránt. A késkészítő mester arról is beszélt, hogy viszonylag kevesen kíváncsiak a szakma fortélyaira, eddig néhány fiatal kereste fel Donát úti műhelyét, hogy ellesse a mesterség csínját-bínját.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Megnyílt a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar felirat is díszeleg az egyik kapun (képriport)

Megnyílt pénteken este a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar feliratot is olvashatnak az odalátogatók az egyik kapun. Fényjátékkal vette kezdetét a kincses város Főterén szervezett karácsonyi vásár, amely január elsejéig lesz nyitva.

Megnyílt a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar felirat is díszeleg az egyik kapun (képriport)
2024. november 20., szerda

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben

Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben
2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó