A székely házak tornácai témában hirdetett nemrégiben fotópályázatot a Hargita Megyei Kulturális Központ (HMKK), a Hargita Megyei Tanács, a Cultura Nostra Egyesület és a Felcsík Kistérségi Társulás, amelyre március közepéig pályázhattak az érdeklődők.
2015. március 25., 19:582015. március 25., 19:58
A pályázat kiértékelését és a díjkiosztót szerdán tartották. A kiírók célja felhívni a figyelmet a tornácra, az általa képviselt értékekre, illetve, hogy minél több típusú tornácos házat ismertessenek meg a régióban élőkkel.
A kiírás nyomán 69 pályázó 487 fotót küldött be többnyire Hargita megyéből, de érkeztek pályázatok Kovászna és Maros megyéből is. Silló Ágota, a projekt koordinátora elmondta, a pályázók közül sokan előszedték a régebb készült, tornácot ábrázoló fotóikat, de olyan eset is volt, hogy nem csak a fotók között keresgéltek az emberek, hanem a saját szülőfalujukban kutatták fel azokat a házakat, amelyek tornáccal rendelkeznek.
A pályázaton profi fotósok, helytörténészek, de még gyerekek is részt vettek. Ferencz Angéla, a HMKK igazgatója úgy véli, a pályázat által sikerült elérni azt, hogy a társadalom érzékenyebb legyen az épített örökség és az azt fenyegető veszélyek iránt.
A beérkezett munkákat négytagú zsűri értékelte, amelynek tagja volt Tövissi Zsolt műépítész, Ádám Gyula fotóművész, Botár László képzőművész, a HMKK munkatársai és Süket Zsombor, a Felcsík Kistérségi Társulás ügyvezetője.
„A tornác nagyon izgalmas átmeneti tér, a kint és a bent, a fény és az árnyék között. Ennek rendkívül sok jelentése lehet az átmenetisége és a minden irányba, a kifele és a befele tanúsított nyitottsága miatt is. Tehát tárgyi megnyilvánulásában is, a tudatban is, és mint fotótéma is talán az egyik legizgalmasabb eleme a háznak” – mutatott rá Tövissi Zsolt.
A zsűri döntése alapján az első díjat Dobos Eszter (Csobotfalva) és Ketesdi Nimród Imre (Székelyudvarhely), a harmadik díjat Miklós Csongor (Csíkmadaras) fotósorozata kapta. A közel ötszáz kép közül a zsűri 53-at választott ki, ezeket majd vándorkiállítás keretében mutatják be huszonkét településen.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
szóljon hozzá!