Fotó: farkas jozsef
A budapesti stúdióból sugárzott elődöntők élő adásaival folytatódik november 6-án a Fölszállott a páva című népzenei és néptáncos tehetségkutató műsor a közmédiában.
2015. október 27., 19:102015. október 27., 19:10
2015. október 27., 22:382015. október 27., 22:38
Az elődöntőbe Kolozsváron és a gyimesi Borospatakán válogatták ki az ifjú tehetségeket: összesen 162 gyermek állt a zsűri elé, amelynek többek között tagja volt Sebestyén Márta népdalénekes is. Erdélyből kilenc előadó jutott be a 48 produkciót felsorakoztató elődöntőbe.
„Régebben nem volt semmi játékszer”
A gyimesközéploki Kesice Néptánccsoport népi játékkal lepte meg a zsűrit, amellyel felidézték, hogy „régebben nem volt semmilyen játékszer, tánccal vagy énekkel helyettesítették”. Szintén elődöntős a Pusztinai énekegyüttes, amelynek tagjai azt mondták, amiatt neveztek be a Fölszállott a páva idei versenyébe, mert nagyon szeretnek énekelni.
A Bákó megyei leányok teljes természetességgel beszéltek azokról az értékekről, melyek lassan kezdenek kikopni mindennapjainkból – olvasható a műsor honlapján. A 10 éves csíkmadarasi Antal Adorján szóló és párostánc-kategóriában versenyez, a műsorban úgy nyilatkozott, lakóhelyén „kicsik a házak, kicsi a falu is, magyarok vannak többen”.
„Nem kell nekem púder, eredeti csángó vagyok”
Az ifjú csángó tehetségek sorában a kosteleki Vrencsán Anita lép majd a budapesti kamerák elé. „Nem kell nekem púder, én eredeti csángó vagyok” – mondta a kosteleki énekes leányzó, aki nagyon büszke a tanító bácsijára, Vaszi Leventére, aki tavaly közönségdíjat nyert a Fölszállott a páva döntőjében.
Vaszi Levente, aki szintén a gyimesi Kostelek szülöttje, magyartanárként dolgozik szülőfalujában, a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program keretében. Ő készítette fel Vrencsán Anitát a versenyre, hiszen a gyerekek a román iskola után minden nap a magyar iskolába járnak, ahol a hagyományőrzésre fektetik a hangsúlyt. A kislány elmondta, nagyon jól érzi magát az ezeréves határ tövében. „Én oda béhelyezkedtem, és ott is maradok” – mondta a műsorban.
A legényes lényege a rivalizálás
A bánffyhunyadi Vincze Hunor tánc kategóriában versenyez. „A legényes lényege a rivalizálás, megmutatjuk egymásnak, hogy mit tudunk. És a lányoknak is” – mondta Vincze Hunor, aki szerint nem elég, hogy csupán jó ritmusérzéke legyen a táncosnak, nem lehet csak úgy kiállni a színpadra, és eltáncolni pár pontot – a jó táncos tudja, hogy kitől ered a figura, és meg is érti.
A nagyenyedi Ficfa Zenekar ötfős zenei együttese ördöngősen, egészen pontosan egy ördöngösfüzesi produkcióval jutott a Fölszállott a páva élő műsorába. A továbbjutók közé került a mérai Antal János – Sándor Anna táncos páros is. A Kolozs megyei versenyzők egy erdélyi tánccal jutottak tovább. A velük készített interjúban azt is elmondták, hogy már nagyon kicsi koruk óta ismerik egymást, nagyon régen táncolnak együtt, így nem volt kérdés, hogy együtt is lépnek fel a közmédia tehetségkutatójában.
A kolozsvári Gorzó Boglárka Erdély szívéből érkezett, Kolozsvárott él, s a Fölszállott a páva kolozsvári előválogatóján mutatta meg énektudását. Bemutatkozójában több komoly témát is érintett, de azt is elárulta, hogy népdalénekesként szeretné terjeszteni a magyar örökséget otthonában. Az élő adásokba mezőségi dalokkal jutott be. A nagyváradi Kiss Adrienn Lívia az énekes szólista kategóriában mutatja meg tehetségét Budapesten.
Döntő december 18-án
A négy elődöntőt két középdöntő követi, a döntőt pedig december 18-án láthatják a nézők. A zsűri elnöke ezúttal is Sebő Ferenc zenész lesz, tagja pedig Timár Böske néptáncos, Kocsis Enikő táncművész-koreográfus, Eredics Gábor népzenész, Berecz István néptáncos és Sebestyén Márta népdalénekes. Ezúttal is négy kategóriában állnak színpadra a versenyzők: a közönség énekes szólistákat és énekegyütteseket, hangszeres szólistákat és zenekarokat, szóló és páros táncosokat, valamint néptáncegyütteseket láthat-hallhat.
Az elődöntőkbe továbbjutott 48 produkció tagjai júliusban, a Balaton partján ismerkedhettek egymással, a zsűrivel, a felkészítőkkel és a stábbal. Az együtt töltött napokat bemutató dokumentumfilm október 30-án látható a Duna televízióban. Az MTVA és a Hagyományok Háza közös népzenei és néptáncos tehetségkutató műsorának harmadik évadában több mint kétezer 6 és 14 év közötti ifjú tehetség állt a szakmai zsűri elé Magyarországról és határon túlon.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!