Vissza a természetbe. Az egyhetes tábor programjában kirándulás is szerepelt
Fotó: Mumush Egyesület
A környezetbarát életvitelre hívta fel a nyárádmenti általános iskolások figyelmét az első alkalommal rendezett Mumush Ökosuli. Bencze Tamás főszervező a műhelyfoglalkozásokon elsajátított ismeretekről, gyakorlati programokról, a következő kiadásról beszélt a Krónikának.
2024. március 17., 11:582024. március 17., 11:58
A zöld átállás (green transition) fogalmával ismerkedtek a Maros megyei Nagyadorjánban szervezett Ökosuli tábor résztvevői, akik március elején egy héten keresztül tanultak a permakultúráról, környezetvédelemről, táplálkozásról. (A permakultúra olyan tervezési rendszer, amely az ökológia törvényeire alapozva az élővilág együttműködését kihasználva próbál fenntartható emberi környezetet létrehozni). Bencze Tamás főszervező a Krónika érdeklődésére elmondta, az első ízben rendezett Mumush Ökosuli célja hasznos ismereteket átadni a diákoknak,
A kincses városban élő egyetemista kifejtette, a 21 diákból álló csapat minden nap interaktív előadáson, gyakorlati tevékenységeken és workshopokon vett részt, amelyek a következő tematikákra összpontosítottak: biológia, környezetismeret, táplálkozás, divat, hulladékgazdálkodás. „Mindegyik előadás a tájékozottságra, a tudás bővítésére hívta fel a diákok figyelmét, valamint arra, hogy miként tudnak kritikusabb médiafogyasztókká válni az interneten talált információk minőségét és érvényességét tekintve” – mutatott rá a főszervező. Hozzátette, a szabadtéri foglalkozások a tábor jelentős részét képezték,
A nyárádmenti diákok interaktív előadásokon vehettek részt
Fotó: Mumush Egyesület
A programmal kapcsolatban Bencze Tamás elmondta, a nyárádmenti általános iskolások elsőként a permakultúra alapelveivel és etikájával, valamint a jelenlegi termesztési módszerekkel ismerkedtek meg Bálint Krisztián permakultúra szakértő segítségével. Kasza Zsolt, a társszervező Mumush Egyesület környezetvédelmi szakosztályának vezetője a fafajták életkörülményeire és más élőlényekkel való kapcsolatára, ezen belül a micélium hálózatok bemutatására összpontosított műhelyfoglalkozásán.
A szabadtéri foglalkozások a tábor jelentős részét képezték
Fotó: Mumush Egyesület
Ennek tisztasága, tápértéke, hatása a testünkre, elménkre és a környezetünkre a legfontosabb része életünknek” – hívták fel a figyelmet a szervezők a táplálkozással kapcsolatos műhelyen, amelyet Butiurca Júlia szakács, az egyesület vendéglátás szakosztályának vezetője és Csejtei Zsófi pék, szakács tartott. A foglalkozás keretében a gyerekeknek betekintést nyújtottak az ételkészítési folyamatokba, az ipari termelés módszereibe, ugyanakkor beszélgettek utóbbi hatásairól és az egészséges életmódról.
Máthé Anna ruhatervező a textilipar importjáról, a ruhavásárlási és -viseleti szokások környezeti hatásáról osztott meg hasznos és érdekes információkat a diákokkal, akik azt is megtanulhatták, hogyan lehet egyszerűen átalakítani egy ruhadarabot, vagy kijavítani egy-egy hibát otthoni eszközökkel.
A gyerekek gyakorlatba ültethették a tanultakat a főző-sütő műhelyen
Fotó: Mumush Egyesület
A nagyadorjáni és környező településekről érkező gyerekek a hulladékgazdálkodás különböző módszereiről, valamint ezeknek a környezetre való hatásáról is tanultak Jeszenszky Attila, a Circulo Waste Management Egyesület elnökétől.
A társszervező Social Fiber Egyesület részéről Panek Zsuzsi és Madaras Dávid táborvezetők foglalkoztak a gyerekekkel. Bencze Tamás arról is beszélt lapunknak, hogy mindenképp szeretnék folytatni a fiataloknak szóló környezetbarát projektet, és terveik szerint ősszel vagy jövő évben megrendezik a következő kiadást.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
szóljon hozzá!