A becslések szerint mintegy 15 ezer embert mozgatott meg a hétvégén immár tizenötödik alkalommal megszervezett Farkaslaki Szenes Napok rendezvénysorozata.
2015. szeptember 06., 20:042015. szeptember 06., 20:04
A Kalonda-tetőn többek között a Zanzibár, Charlie és a Republic koncertezett, ugyanakkor számos kulturális program és bemutató várta az érdeklődőket. Szorosan kapcsolódik a község életéhez az idén immár tizenöt éves rendezvény – mondta el Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere, aki szerint a falu és a község mellett a térség számára is fontos eseménnyé vált a Kalonda-tetői rendezvény.
A kerek évforduló miatt idén igyekeztek jobban felkészülni, színvonalas, színes programot összeállítani az érdeklődők számára. Első alkalommal szervezték meg A Szedd a lábad, Farkaslaka! elnevezésű közösségi futást, amelyre közel hatvanan regisztráltak, akik körbeszaladták a falut. Szombaton további sportprogramokra látogathattak el az érdeklődők – a farkaslaki focipályán a község öregfiúcsapatai rúgtak labdába a délután folyamán, majd a Farkaslaka–Nyikómalomfalva körzeti labdarúgó-mérkőzés következett, amelyet egy góllal Nyikómalomfalva csapata nyert meg.
Lovaglásra buzdítanak
Szombat délután a Kalonda-tetőn is izgalmas bemutatók vártak a kíváncsiskodókra, ugyanis a helyi önkéntes tűzoltóegység ifjúsági csapata, valamint a csíkfalvi önkéntes tűzoltó alakulat gyerekcsapata tartott bemutatót, bizonyítva, hogy méltó utánpótlása van a lánglovagoknak. Ezt követően a község fiatal és felnőtt lovasai mutatványoztak: az Udvarhelyszéki Vágtán húsz lovas bizonyította saját és lova ügyességét. A község csapata harmadik lett a parasztvágtán, egyéniben pedig a nyikómalomfalvi Sinka József lett az első – őket a szervezők és a község elöljárói díjjal jutalmazták.
Kovács Lehel polgármester érdeklődésünkre elmondta, az ajándék nyergekkel meg kívánták köszönni a versenyzőknek a részvételt, de a gesztussal egyben motiválnák is a lovakat szerető fiatalokat, hogy vegyenek bátran részt a hasonló versenyeken.
Hogyan lehet zöld a fekete?
Nemzetközi konferenciát is tartottak az alternatív szénégetésről a rendezvény alatt. A polgármestertől tudjuk, hogy több ország települése pályázott közösen, így sikerült megszervezni a konferenciát, amelyen az alternatív faszénégetés lehetőségeiről tárgyaltak. Mint kiderült, Farkaslaka témája a megújuló energia volt, éppen ezért a Hogyan lehet zöld a fekete? kérdésre igyekeztek válaszolni a projekttel, azaz hogyan lehet „környezetbarátabban\" égetni a szenet.
„Vállalkozóink új gyártási technológiát használnak, széntermelőink pedig rendelkeznek a szükséges környezetvédelmi engedélyekkel\" – magyarázta a községvezető. Mivel nem egy konferenciateremben szerették volna tartani a projekt bemutatását, a határon túlról érkező vendégeket egy fiatfalvi telepre hívták, ahol kiderült, hogy a fa és szén égetése során felszabadult gázokat összesűrítik, ezzel pedig gázüzemű motorokat működtetnek.
Vasárnap a Tamási Áron Általános Iskolában a 8. szenes egyéni sakkversennyel indult a nap, a szentmisét pedig a szépkorúak ünnepe követte. A nap folyamán kulturális programokon vehettek részt az érdeklődők, majd a Snapsz zenekarral ünnepelhettek együtt, akik immár több éve visszatérő vendégei a Szenes Napoknak. Este a Republic zenekar koncertezett, aztán következhetett a boksagyújtás.
Az előző évek tapasztalatai szerint a háromnapos rendezvényen 12-13 ezer ember szokott megfordulni, reméljük, a 15. alkalommal sikerült átlépni a 15 ezres látogatottságot is – fejtette ki a hétvégén a polgármester. A rendezvényen több mint száz önkéntes dolgozott. A Szenes Napok idején Farkaslakán és környékén szinte mindenhol megteltek a szálláshelyek, a községvezető szerint „turisztikai attrakcióvá\" vált a Farkaslaki Szenes Napok.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!