Fotó: Veres Réka
A homoródszentpáli madárpihenőt, Székelyföld egyik legfontosabb természetvédelmi területét népszerűsítik a természetvédők.
2015. június 22., 12:542015. június 22., 12:54
A napokban elkészül egy tudományos célokra használható les, ami megkönnyítheti a szakemberek fényképészeti és filmes munkáját is – hangzott el az M1 Ma délelőtt című műsorában.
A székelyudvarhelyi Otus egyesület munkatársai építik a lest, amely a parttól néhány méterre, cölöpökön áll. Szabó József, a homoródszentpáli madárpihenő gondnoka, aki több évtizede követi figyelemmel a halastavak élővilágát, kifejtette, Európa-szerte párját ritkítja a terület, 266 madárfajt figyeltek itt meg. A szám évről évre változik, ahogyan egyre több fiatal madarász kapcsolódik be a tevékenységbe, és így több fajt észlelnek.
Mint Szabó József rámutatott, Romániában eddig 400 fajt észleltek, ezért is kiemelt fontosságú élőhelyek a 200 hektáron elterülő halastavak. A ragadozók közül jelenleg a barna rétihéja a leggyakoribb, amely a legtöbb vízimadárra veszélyes, főleg a legyengült példányokat támadja, ezáltal kiemelt szerepe van a többi faj állományának szabályozásában. De például a búbos vöcsköket nem zavarják a héják körözései, és a vízi tyúkra nézve sem jelentenek veszélyt.
Sok faj csak vonuláskor keresi fel a madárpihenőt, a kiterjedt nádasok az itt fészkelőknek nyújtanak biztonságot. A szentpáli halastavak élővilágát júliustól a világhálón is lehet követni. „Felszerelünk egy kamerát, amelyet magyarországi filmesekkel közösen működtetjünk. Állandó online közvetítés kísérhető majd figyelemmel, különböző madárfajok, gémek, gólyák, szárcsák, vöcskök is láthatóak lesznek\" – mondta el Ambrus László, a székelyudvarhelyi Otus Egyesület önkéntese.
Az önkéntesek nemcsak a terepen dolgoznak, az elmúlt hetekben több tanintézetbe látogattak el, ahol ennek a ritka szépségű világnak az értékeit népszerűsítették a Polgár-Társ Alapítvány támogatásával.
A homoródszentpáli madárpihenő Székelyudvarhelytől 16 kilométerre, a Nagy-Homoród völgyében található. Az eredetileg nádas, sós-mocsaras terület sajátos vízzáró talajrétegének köszönhetően ma már madárvédelmi rezervátum, mesterséges halastóvá alakított tórendszer. Emellett a szomszédságában található Homoródszentpál és térsége történelmi szempontból is nagyon érdekes.
A kb. 200 hektár nagyságú terület elsősorban madaraknak, számos halfajnak és emlősnek biztosít élőhelyet. 1982 és 1984 között alakították át a területet halastórendszerré. Az 5 nagyobb és néhány kisebb tóból álló rendszerben több őshonos és betelepített halfaj él: ponty (Cyprinus carpio), kárász (Carassius carassius), amur (Mylopharyngodon piceus), csuka (Esox lucius), süllő (Stizostedion lucioperca), harcsa (Silurus glanis).
A területről az 1940-es évek óta gyűjtenek madártani adatokat, a fajok közül számos vonuló és 63 fészkelő fajt tartanak számon. Jellemző ritka fajok a halászsas (Pandion haliaetus), vörös gém (Ardea purpurea), fekete gólya (Ciconia nigra), jégmadár (Alcedo atthis), gyurgyalag (Merops apiaster). Homoródszentpál a vidék legnagyobb gólyás települése, több mint 20 pár fehér gólya (Ciconia ciconia) költ itt.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
szóljon hozzá!