Befolyásolja a klímaváltozás a vonuló madarak életét: Marton Attila ornitológus a változásokról

Marton Attila ornitológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa •  Fotó: Facebook

Marton Attila ornitológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa

Fotó: Facebook

Annyira szerteágazó a klímaváltozás hatása az élővilágra, hogy a szakértők csak most próbálják összeilleszteni a „kirakós” elemeit. A klímaváltozásnak rengeteg negatív hatása van, pozitív pedig nagyon kevés, és a vándormadarak sincsenek erre felkészülve – mondta el a Krónika megkeresésére Marton Attila ornitológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa.

Kiss Judit

2020. augusztus 16., 09:132020. augusztus 16., 09:13

2020. augusztus 16., 09:152020. augusztus 16., 09:15

Úgy tűnik, a klímaváltozás nagy hatással van a költöző madarak vonulására, életére is: korábban érkeznek meg tájainkra és későbben indulnak el telelő helyükre – állapította meg a Krónika megkeresésére Marton Attila ornitológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa.

„Vannak olyan vetületei a madarak életének, például az elterjedési terület módosulása, amit már ügyes statisztikával és modellezéssel előre tudunk vetíteni a következő ötven–száz évre.

Idézet
De nagyon sok olyan dolog van, ami változik, vagy az elmúlt ötven évben változott a madarak életében – csupa olyasmi, ami a klímaváltozás számlájára írható, és aminek csak most kezdjük érzékelni a hatását”

– mondta el az ornitológus. Kifejtette, az éves átlaghőmérséklet emelkedik, tehát a következő ötven–száz évben egyre melegebbek, szárazabbak lesznek a tavaszok és nyarak, így például az adott hőmérséklet-tartományt kedvelő fajok kénytelenek északibb részeken, vagy nagyobb tengerszint feletti magasságokon költeni. A madarak egyre korábban érkeznek vissza a telelő területekről, főleg azok a fajok, amelyeknél a hazavándorlást nem a nappalok hosszabbodása indítja be, hanem az, hogy mekkora a hőmérséklet az adott területeken.

A vadgerle populáció nagy része eltűnt

„Ma már tudjuk, hogy egyes fajok érkezését a fő megállóhelyeken tapasztalt hőmérséklet befolyásolja. Tehát ha átrepülik a Szaharát és Észak-Afrikában magasabb az átlaghőmérséklet tavasszal, akkor hamarabb tovább indulnak onnan, hamarabb hazajönnek, mint mondjuk 30–50 évvel ezelőtt” – fejtette ki az ornitológus. Hozzátette, sok esetben megeshet, hogy az egyre korában érkező rovarevő madarak például korábban kezdenek költeni, viszont a fő táplálékforrásként szolgáló rovarok nem kelnek ki korábban, tehát a fiókák kikelésekor még nem lesz elegendő eledel a táplálásukhoz.

„Ez természetesen negatívan befolyásolja a fejlődésüket, túlélésüket, az is megtörténhet, hogy egy csomó fióka elpusztul emiatt. A klímaváltozásnak olyan közvetett hatásai is vannak, ami az afrikai élőhelyekre hat ki.

Idézet
Az egyre nagyobb szárazságok miatt az Afrikában élő emberek rászorulnak arra, hogy szántóföldekké alakítsák át az oázisokat, illetve többet öntözzék a szántóföldeket, megsemmisítve ezzel az ott telelő madarak, például a vadgerle területét”

– magyarázta a szakértő. Hozzátette, a vadgerle egyike azon fajoknak, amely az elmúlt 40 évben körülbelül 80 százalékos állománycsökkentést mutattak Európában, a populáció nagy része eltűnt. „Sajnos ezen a ponton mindegy, hogy mi Európában hány védett területet jelölünk ki, és hogy miként próbáljuk korlátozni a vadászatát, ha a fő probléma Afrikában van, ahol az európai törvények nem érvényesek” – mutatott rá az ornitológus.

Már nem működik a „természetes hűtőszekrény”

Marton Attila arra is kitért, annyira szerteágazó a klímaváltozás hatása az élővilágra, hogy a szakértők csak most próbálják összeilleszteni a „kirakós” elemeit.

Idézet
Negatív hatása rengeteg van, pozitív pedig nagyon kevés, hiszen ezek az állatok nem erre vannak felkészülve.

Rengeteg esettanulmány készül a témában, naponta újabb esetekről számol be a tudóstársadalom”– mutatott rá az ornitológus.

Kifejtette, a nálunk élő bagolyfajok, a törpekuvik és a gatyás kuvik télen, amikor nagyon könnyű egeret fogni, sok rágcsálót fog, és az odúban tárolja az eledelt. Mivel korábban hidegebb volt télen, a táplálékforrás, vagyis az egérkészlet eltartott addig, amíg a fiókákat fel tudták nevelni ezek a baglyok. De mivel tavasszal hamarabb felmelegszik az idő, ezért a „természetes hűtőszekrény” megszűnik létezni, a fiókáknak felhalmozott táplálék megromlik, így kevesebb étek jut a kicsiknek.

Madárgyűrűző tábor. A Milvus munkatársai búbos bankát, kis csért és küszvágó csért jelölnek meg •  Fotó: Milvus csoport Galéria

Madárgyűrűző tábor. A Milvus munkatársai búbos bankát, kis csért és küszvágó csért jelölnek meg

Fotó: Milvus csoport

Felhívják a társadalom figyelmét a problémákra

Kérdésünkre, hogy miként hat a klímaváltozás a gólyákra, Marton Attila azt válaszolta, az erre vonatkozó romániai adatok elég hiányosak. „Vannak a költési sikerességre vonatkozó adatok az 1940-es évekből, meg van az elmúlt néhány tíz évből, így csak látni véljük a változásokat. Például azt, hogy egyre korábban érkeznek meg, korábban költenek. Ennél sokkal hosszabb időt lefedő, szisztematikusan gyűjtött adatok szükségesek ahhoz, hogy a tendenciák világosan kirajzolódjanak” – mondta el az ornitológus.

Kifejtette, elképzelhető, hogy a gólyáknak nem felel meg, hogy a szántóföldek hamarabb kiszáradnak, az időszakos vizek hamarabb eltűnnek, kevesebb lesz a béka, vagy bármilyen más potenciális táplálék. Nagyjából adatok híján is lehet sejteni, hogy negatívan hatnak a változások a gólyák életére is. Kérdésünkre, hogy a madárvédelmi egyesületek, ornitológusok mit tehetnek konkrétan a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentéséért, Marton Attila azt mondta,

a természetvédelmi szervezetek legfontosabb feladata, hogy támogatottságuknak köszönhetően elmozdítsák a társadalmi nézőpontot környezetbarátabb, klímaneutrálisabb irányba.

„Legyen az egy néhány százas tagbázissal rendelkező, Milvus méretű egyesület, vagy a 2.8 millió tagot számláló Greenpeace, kizárólag mi nem tudunk túl sokat tenni aktívan a klímaváltozás ellen. De ezek a szervezetek fel tudják hívni a társadalom figyelmét a problémákra, a laikusok számára elérhető formában tudják tálalni a legújabb tudományos eredményeket, és segíthetnek meggyőzni a tömegeket arról, hogy társadalmi szintű életstílus-változások, illetve környezettudatosabb életmód szükséges a továbbhaladáshoz” – mutatott rá Marton.

Mint fogalmazott, át kellene gondolnunk bizonyos dolgokat, akár annak fényében, hogy miként fogja befolyásolni a saját életünket az elkövetkező húsz évben a klímaváltozás: és itt már nem is a következő generációk, az unokáink életéről van szó, hanem a sajátunkról.

Vonuláskutató gyűrűzőtábor

A Milvus egyesületnek a klímaváltozás hatásait népszerűsítő projektjébe illeszkedik a Fekete-tenger partján évente megrendezett madárgyűrűző tábor is. Az immár hetedik egymás utáni évben megrendezett vonuláskutató gyűrűzőtáborban évi tíz–húszezer madarat jelölnek meg ornitológiai gyűrűkkel.

Idézet
Minden évben ugyanoda tesszük a hálókat, ugyanabban a periódusban gyűrűzünk. Ezekből a hosszú távú adatsorokból rajzolódik majd ki, hogy a madárvonulásra hogyan hat a klíma felmelegedése.

Mindenik madarat, amit megfogunk, ellátunk egy egyedi számkombinációval, ami egyrészt információkat szolgáltat arról, hogy esetleg hol fogják vissza az általunk megjelölt a madarakat, hol telelnek, merre vonulnak az egyedek” – mondta Marton Attila. Hozzátette, az elmúlt hét évben a Milvus munkatársai csaknem 86 ezer madarat gyűrűztek meg, a szakemberek azt fogják látni ezekből az adatokból, hogy körülbelül milyen periódusban vonulnak át a gyűrűzőtábor területén a különböző fajok.

„Ha csökken adott faj költőállománya, akkor értelemszerűen egyre kevesebbet fogunk megfogni ebből a fajból a vonulási periódusban. Vannak olyan fajok, amelyeknél az elmúlt 6-7 évben gyűjtött adatokból is kezd már látszani, hogy átlagosan évről-évre picivel kevesebbet fogunk be. Ezek az eredmények nagy vonalakban egybevágnak az általunk költési periódusban végzett felmérések eredményeivel, illetve az Európa többi részén végzett felmérések eredményeivel is” – mondta el az ornitológus.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 03., szombat

Az emberek megsegítése a mozgatórugója a tűzoltók szolgálatának – Beszélgetés Kacsó István tűzoltóparancsnokkal

A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.

Az emberek megsegítése a mozgatórugója a tűzoltók szolgálatának – Beszélgetés Kacsó István tűzoltóparancsnokkal
2025. május 03., szombat

Jazzkívánságműsort tart Erdélyben és a Partiumban a Sárik Péter Trió

Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.

Jazzkívánságműsort tart Erdélyben és a Partiumban a Sárik Péter Trió
2025. május 03., szombat

Óriási bírságot róttak ki a TikTokra

Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.

Óriási bírságot róttak ki a TikTokra
Óriási bírságot róttak ki a TikTokra
2025. május 03., szombat

Óriási bírságot róttak ki a TikTokra

2025. május 03., szombat

Magyar filmek a mozivásznon: egész napos ingyenes vetítések Erdélyben

A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.

Magyar filmek a mozivásznon: egész napos ingyenes vetítések Erdélyben
2025. május 02., péntek

Harry herceg most éppen ki akar békülni családjával

Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.

Harry herceg most éppen ki akar békülni családjával
2025. május 02., péntek

Három méretben készítették el az új pápa ruháját, a gombok számának is jelentősége van

Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.

Három méretben készítették el az új pápa ruháját, a gombok számának is jelentősége van
2025. május 02., péntek

Ízek a világ körül: curry

Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.

Ízek a világ körül: curry
Ízek a világ körül: curry
2025. május 02., péntek

Ízek a világ körül: curry

2025. május 01., csütörtök

Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén

Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.

Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén
2025. május 01., csütörtök

A Máramaros megyei hegyi csendőrök óvatosságra intik a hegygerincekre készülő turistákat

A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.

A Máramaros megyei hegyi csendőrök óvatosságra intik a hegygerincekre készülő turistákat
2025. május 01., csütörtök

Elhunyt a világ legidősebb emberének tartott brazil apáca

Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.

Elhunyt a világ legidősebb emberének tartott brazil apáca