A színház a pillanat művészete. Nemes Tibor a marosvásárhelyi színpadtól a magyarországi teátrumokig átéltekről

Nemes Tibor: ez a zsúfoltság a mostnak szól, amivel élni kell, és kíváncsi vagyok, mit tartogat még az évad hátralevő része •  Fotó: Facebook/Nemes Tibor

Nemes Tibor: ez a zsúfoltság a mostnak szól, amivel élni kell, és kíváncsi vagyok, mit tartogat még az évad hátralevő része

Fotó: Facebook/Nemes Tibor

A budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint három neves teátrum művészeti titkára egyezteti le olykor egy hétre, máskor egy hónapra előre Nemes Tibor színész, énekes, dalszerző programját. A Marosvásárhelyen született fiatalember többek között a Presser Gáborral közös munkájáról, az idén tízéves Vecker zenekaráról, soron következő előadásairól, különböző műfajokban való megnyilvánulásáról beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2023. november 21., 09:492023. november 21., 09:49

– A legfrissebb bejegyzésed alapján Presser Gábor Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas előadóművésszel, zeneszerzővel közösen dolgozol egy lemezen. Mivel örvendeztetitek meg a közönséget?

– December 9-én mutatjuk be a Vígszínházban a Keresztes Tamás által rendezett Pinokkió című előadást. Presser Gábor az előadás zeneszerzője, az általad említett kép a stúdióban készült, amikor a produkció zenei anyagát, vokáljait vettük fel az előadás dalaiból most készülő lemezhez. Óriási megtiszteltetés, hogy részt vehetek többedmagammal egyetemistaként ebben a produkcióban, és főként, hogy Gáborral dolgozhatunk. Ő számomra a legnagyobb élő magyar legenda, tízéves korom óta meghatározó hatással van a zenei ízlésemre, a dalokhoz, a magyar zenéhez való viszonyomra és hozzáállásomra, mondhatni „Presserszocializált” zenész vagyok, mégis a szó legszebb értelmében nagyon természetes és jó érzés vele dolgozni.

Idézet
Nagyon jó ember, és hatalmas zenész. Nincs semmi mágia és sztárérzet a Gáborral való közös munka során, és ez így nagyon jó érzés.

Pici szerepem van a Pinokkióban, én vagyok Artúrka, a zenegép, de az előadás egészében részt veszek egyetemista társaimmal, és a premieren majd kiderül, hogy mit is csinálunk pontosan. Ugyanakkor decemberben nyolc alkalommal játsszuk még az előadást, és utána 2024-ben vélhetően minden hónapban. Várunk szeretettel mindenkit!

Nemes Tibor számára Presser Gábor a legnagyobb élő magyar legenda •  Fotó: Facebook/Nemes Tibor Galéria

Nemes Tibor számára Presser Gábor a legnagyobb élő magyar legenda

Fotó: Facebook/Nemes Tibor

– A budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem ötödéves hallgatójaként többek között a Vígszínház, a Szegedi Nemzeti Színház, az Örkény István Színház előadásaiban szerepelsz. Hogyan egyezteted össze a diákéletet a véget nem érő próbákkal?

– Hagyományos értelemben vett diákéletem soha nem volt, és lévén, hogy ötödéves vagyok, már nem is lesz. 2018-ban, amikor a Jazz Konzervatóriumba jártam és már két éve Budapesten éltem, hazamentem Marosvásárhelyre, ahol éppen az évente megrendezett diáknapok tomboltak, ahová meghívtak a barátaim, és annyira jól éreztem magam, hogy egy pillanatra elgondolkodtam, és megirigyeltem a hagyományos diákéletet. Aztán felvettek a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, ahol az első három évben hétfő reggel 9-től vasárnap éjfélig dolgoztunk, hétköznapokon sokszor éjjel 2-ig, így sok időm nem volt a bulik után sóvárogni. Jelenleg az egyetem és a három színház művészeti titkárai egyeztetik a programomat, és én minden hónapban megkapok egy próba- és előadásrendet.

Idézet
Van, amikor egy hétre, van, hogy egy hónapra előre látom az életem, ami jelenleg zsúfolt, és amiért nagyon hálás vagyok.

Most két próbafolyamatban dolgozom, az egyetemen Sas Zoltán rendezésében Stephen King Az című művét próbálom, amelynek szintén decemberben lesz a premierje, és a Vígszínházban az előbb említett Pinokkiót. Az egyetemen nemrég mutattunk be egy reneszánsz horror-drámát Koltai M. Gábor rendezésében, és hamarosan Márkos Albert a mi hangunkra írt kortárs operáját kezdem próbálni Porogi Dorka rendezésében, szintén az egyetemen. Jelenleg úgy érzem, ami a munkát illeti, minden időm maximálisan ki van használva. De a színház a pillanat művészete, ez a zsúfoltság a mostnak szól, amivel élni kell, és kíváncsi vagyok, mit tartogat még az évad hátralevő része.

Mester és tanítványa. Selmeczi György zeneszerző, zongoraművész és Nemes Tibor •  Fotó: Krasznai Vilmos Galéria

Mester és tanítványa. Selmeczi György zeneszerző, zongoraművész és Nemes Tibor

Fotó: Krasznai Vilmos

– A Nemzet Művésze díjjal nemrég kitüntetett Selmeczi György osztályvezető tanárodnak melyik tanácsa, útmutatása hagyott mély nyomot benned?

– Ez nehéz kérdés. Selmeczi György tanár úrral a folyosón eltöltött öt perc is aranyat ér, öt év tanítására nem tudok egy zanzásított mondatban válaszolni. Véget kell érnie ennek az évnek. Le kell diplomáznom. El kell teljen pár értékes év a pályán, és akkor fogok tudni visszagondolni tanításaira reálisan és objektíven. Most túl sok érzelmi spirál kering bennem mestereimmel kapcsolatban, a többes számmal szeretném bevonni e kérdéskörbe Novák Esztert is, aki a másik mesterem, kettejük osztályába járok a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, így gondolataim mindkettejükre vonatkoznak. A jelenlegi körforgás, aminek részese vagyok, nagyrészt nekik is köszönhető.

Idézet
A legfontosabb dolog számomra, amit a tanár úrtól kaptam, hogy kötelességem az életben és a pályán egyaránt rétegzetten gondolkodni, látni, ismerni a világot, és nem megelégedni, teljesíteni a középszert mind az életben, mind a művészetben.

Az afféle értelmiségi lét, amit ő képvisel, és ahogy ő él, már nagyon keveseknek adatik meg, ennek szerintem legfőbb oka világunk értékvesztett, sokszor személytelen és felületes tempója, amiben a rétegzett gondolkodás, tudás, műveltség sokadlagos erény. De ennek megoldásáról leginkább nem beszélni kell, hanem cselekedni. Jobban. Ha minőségi világban szeretnék élni, nem vonhatom meg a vállam, hogy ez a világ most ilyen, lubickoljunk benne. Ez a világ ilyen, de mi alakítjuk. Minden generációnak megvolt ez a fiatal-felnőttkori minőségtelenséget konstatáló válsága, rajtam áll, hogyan veszek részt benne.

A Vecker zenekar tagjainak barátsága örökre szól •  Fotó: Facebook/Nemes Tibor Galéria

A Vecker zenekar tagjainak barátsága örökre szól

Fotó: Facebook/Nemes Tibor

– Idén ünnepelte megalakulásának 10. évfordulóját az osztálytársaiddal közösen megálmodott Vecker című zenekar. Mennyire tudtatok aktívak maradni az évek során, illetve hogyan képzelitek el az együttes jövőjét?

– Az őszinte válaszom az, hogy semennyire és sehogy, de mindkét döntés szeretetteljes és tudatos. 2017-ben, amikor az akkor ötéves közös pályánk legjobb évét írtuk, azt a döntést hoztuk, hogy nem leszünk csupán a koncertekre összeálló hakni zenekar. 2011-től, 14 éves korunktól minden héten 6 órát próbáltunk. 2016 után hatan 4 városban folytattuk tovább tanulmányainkat, így az addig folyamatos zenei és közös emberi fejlődésünk megállt. Ezt követően egy turné keretében elbúcsúztunk a közönségünktől és az aktív közös zenéléstől, melynek mindannyian rengeteget köszönhetünk, sőt a jelenlegi zenei, színházi vagy éppen tanári pályánkat is nagy részben. Száz koncertünk volt együtt, ebben a zenekarban nőttünk fel. Idén szimbolikus értelemben betöltöttük a tizedik évünket, és ennek apropóján a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal meghívott minket egy koncertre, amire igent mondtunk, nagyon komolyan vettük, szellemileg két hónapot, fizikailag két hetet készültünk. A koncertet teljesen elmosta az eső.

Idézet
Villámlott, dörgött, ömlött az eső, mégis olyan szeretet volt a színpadon és a nézőtéren egyaránt, hogy ez is örökre szóló élmény marad mindannyiunk számára.

Az a pár száz ember, akire zuhogott az eső, tényleg szeret minket, ezt megköszönni nem lehet. A színpadon üvöltöttem a mikrofonba, hogy álljon el az eső, és a koncert végére kisütött a nap. Nincsenek terveink. A legfontosabb közös tervünk, hogy életünk végéig nagyon jó barátok maradjunk, és segítsünk egymáson, ahogy csak tudunk. Hatunk barátsága örökre szól. Ez nem kérdés. Viszont Máthé Péter zongoraművésszel, a Vecker zongoristájával húszéves barátságunk és közös alkotói ambíciónk apropóján jövőre létrehozunk egy koncert-előadást általunk írt és számunkra fontos, meghatározó dalokból.

– November 10-én szülővárosodban léptél fel első ízben a Marosvásárhelyi Állami Filharmóniával. Milyen érzés volt otthon, más műfajt képviselve színpadra állni?

– Izgalmas, egyben szorongató. Az első próba végéig volt bennem egyfajta szorongás, túlontúl meg akartam felelni a helyzetnek. El akartam nyerni a bizalmát a zenekarnak, karmesternek, igazgatónak és természetesen a közönségnek. Hogy sikerült-e, azt nem tudom. Bízom benne. A második próbára már sokkal felszabadultabban mentem. Ez a három nap örökre szóló élményként marad meg bennem.

Idézet
Nagyon hálás vagyok, hogy három nyelven és új műfajokban, a komolyzene határait súrolva megtapasztalhattam, milyen ereje van szólistaként fellépni egy 60 fős zenekarral.

Csodás volt együtt dolgozni Pablo Boggiano karmesterrel és Cristina Vlaicu operaénekessel, ugyanakkor szakmailag nagyon tanulságos volt számomra. A jelenlegi vokális helyzetemet tekintve rájöttem, hogy van még min dolgoznom, de most itt tartok, és tanulok tovább. Ebben az évadban lesz még két koncertem a marosvásárhelyi filharmóniával. Januárban Novák Péter rendezésében és Tompa Ábel karmesterrel a magyar kultúra napján, majd áprilisban Zsíros Levente karmesterrel Rossini Stabat Materjét énekelhetem csodálatos szólista kollégákkal szintén Marosvásárhelyen. Hála Istennek, lesz dolgom otthon.

A fiatal színész a szegedi teátrum Egy csók és semmi más című darabjában is játszott •  Fotó: Ivett Frank Galéria

A fiatal színész a szegedi teátrum Egy csók és semmi más című darabjában is játszott

Fotó: Ivett Frank

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot