Fotó: A szerző felvétele
2012. január 26., 06:282012. január 26., 06:28
Az új repülőt nem az építői próbálják ki, berepülőpilóta végzi az átvételt, ami 15 órányi repülést és 25 le-fel szállást jelent, ezek után kapják meg az engedélyt, hogy vezetheti más is. Tódor László elmondta, ha az engedélyt megszerzik, annyit repülnek majd, amennyi pénzük lesz üzemanyagra. A repülőt éppen azért kezdték tizenöt évvel ezelőtt építeni, mert évről évre kevesebb pénz jutott a sportrepülésre, ekkor eldöntötték: saját gépet építenek, hogy ne függjenek senkitől.
Tódor László a brassói autómérnöki egyetemen került kapcsolatba a repüléssel, akkor csatlakozott a repülőklubhoz, vitorlázó- és motoros gépekkel repül közel 30 éve. Amikor a kilencvenes évek közepén elhatározták, hogy repülőgépet építenek, Tódor ragaszkodott ahhoz, hogy jól bevált terv alapján dolgozzanak, hiszen elmondása szerint „ha valami gond van a levegőben, nem lehet félrehúzni a sánc szélére”.
Egy technikai folyóiratban olvastak a Franciaországban élő román származású repülőgép-konstruktőrről: Marcel Jurca fiatalkorában a román királyi légierőnél volt vadászpilóta, a háború után kitelepedett Franciaországba, ahol repülőoktatóként dolgozott. Szabadidejében olyan gépeket tervezett, amit amatőrök meg tudnak építeni. A sepsiszentgyörgyiek küldtek neki egy szándéklevelet, amire tíz napon belül megkapták a választ. Mivel ők voltak Romániából az elsők, akik hozzá fordultak, Jurca ingyen a rendelkezésükre bocsátotta a tervet. Ebből a típusból körülbelül ötven repül már a világban, bevált, bevizsgált szerkezet.
Egy kilogrammnyi papírhalmazból álló részletes terv mellé Jurca építési engedélyt is küldött, aláírták, hogy a tervet szigorúan betartják. 1998-ban kezdték építeni a gépet egy garázsban, akkor több mint húszan voltak, ám ahogy a terv nem hatott már az újdonság erejével, hárman maradtak: Tódor László mellett Balogh Ádám és Varga Orbán Botond tartott ki. Tódor László hangsúlyozta, a sportrepülésbe is begyűrűzött a válság, az utóbbi időben egyre kevesebbet repülhettek, ezért alig várják, hogy a saját gépen emelkedhessenek a felhők fölé.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.