2009. január 12., 10:252009. január 12., 10:25
Főként embereket fotózott, és 2004-ben is egy amazonasi indián törzs ünnepségére igyekezett, amikor repülőgépe viharba keveredett. „A fák fölött 15–20 méterre repültünk, amikor nem tudtuk kiemelni a gépet, és becsapódtunk a fák közé, majd tíz napig nem tudtunk kapcsolatot teremteni, mert a rádiónk eltört” – mesélte Lóránt Attila. A kaland vége az lett, hogy a fotográfus egy finn biológus barátjával elment a Galápagos-szigetekre, és csaknem két hetet töltött ott. Ez idő alatt mintegy 200–300 fotót készített, amelyek közül 30 látható a Fővárosi Állat- és Növénykert Barlangtermében.
A Galápagos-szigetek Ecuador partjaitól csaknem ezer kilométerre eső, Egyenlítő menti, vulkanikus eredetű szigetcsoport, amely 13 nagyobb és 9 kisebb szigetből áll. Területének nagy részét az ecuadori kormány nemzeti parkká nyilvánította, ugyanis a szigeteken számos olyan faj él, amely sehol másutt a világon nem fordul elő. Lóránt Attila felvételeinek segítségével a legjellemzőbb, legérdekesebb galápagosi fajokkal – a leguánokkal, a kéklábú szulával, a fregattmadárral és a szigetcsoportnak nevet adó galápagosi óriásteknőssel – ismerkedhetnek meg az állatkert látogatói.
„Galápagos arról híres, hogy az állatok nem félnek az emberektől, mert nem nagyon találkoznak velük. Van olyan fotóm, amelyet úgy készítettem, hogy lehasaltam a földre, és szembe jött velem a másfél méteres iguána. Úgy egy méterről készítettem róla a felvételt” – mondta Lóránt Attila. A tárlat megnyitóján Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója elmondta: nem véletlen a kiállítás időzítése, hiszen az kapcsolódik Charles Darwin születésének 200., illetve korszakalkotó műve, A fajok eredete megjelenésének 150. évfordulója alkalmából meghirdetett Nemzetközi Darwin Év programjaihoz. Charles Darwinban a galápagosi élővilág, elsősorban az ott honos földipintyek (Darwin-pintyek) tanulmányozása közben fogalmazódott meg az evolúciós gondolat. A barlangteremben kiállított természetfotókat az állatházak szokásos nyitvatartási idejében tekinthetik meg a látogatók január 29-éig.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.