Török Enikő Andrea, Antku Alexandra Hanna és Fehér Imola a Csicsergő című kötet bemutatóján
Fotó: Virág Botond
Nemcsak olvasásra késztet, hanem táncra is perdít Török Enikő Andrea szatmárnémeti pedagógus, költő frissen megjelent kötete, ugyanis az áthangszerelt dallamokból lemez készült. A Csicsergő című verses-mesés könyv létrejöttéről, tematikájáról és érdekességeiről a szerző, az album sokszínűségéről és a fellépésekről pedig Fehér Róbert Benjamin, a The Phoenix SM zenekar és a Fiatalok projekt vezetője beszélt a Krónikának.
2024. március 17., 19:022024. március 17., 19:02
– Mikor és hogyan fogalmazódott meg a verseket, meséket és ehhez kapcsolódó drámajátékokat tartalmazó kötet ötlete?
– Török Enikő Andrea: Kisgyermekkorom óta vonzottak a könyvek. Ha nem akadt játszótárs, a könyvek társaságát kerestem. Már kisiskolásként kipróbáltam a rímfaragást, s később levelezéskor rímekben próbáltam beszámolni életem eseményeiről. A sok verses levél „mellékhatásaként” felfedeztem, hogy egyre könnyebben formálódnak a rímek, ezért néha elkezdtem játszadozni velük, próbára téve magam.
Később pedagógusként, ha a tanítás során nem találtam megfelelő verses segédanyagot, könnyebbnek tűnt saját gondolataimat papírra vetni. Ahogy egyre gazdagabb lett a gyermekeknek szóló rímcsokor, arról álmodoztam, hogy ha nyugdíjas leszek, összegyűjtöm a versikéket.
Ezt követően a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont is támogatásáról biztosított, értékelte e gyermekbarát kezdeményezést, így megkaptam a lehetőséget arra, hogy dédelgetett rímeim gyűjteménye a Corvin Kiadó gondozásában könyv formát öltsön.
– Kik ihlették a könyvben szereplő történeketeket?
– T.E.A.: Több versem alapötlete gyermekkori élményeimből született. Sok időt töltöttem nagyszüleimnél, a Szatmár megyei Dobra falujan, ahol boldogan hallgattam az öregek történeteit, csodáltam a régi tárgyakat, melyek a kelengyés ládák mélyéről vagy a padlásról kerültek elő, s önfeledten játszhattam a mára már szinte feledésbe merült népi játékokat.
Később tanítványaimat és lányaimat próbáltam meglepni egy-egy frappáns versikével, mindig figyelve arra, hogy éppen mi foglalkoztatja őket. Első meséimet a méhecskékről írtam, mivel fontosnak tartottam, hogy a gyerekek értékeljék a méhek munkáját, figyeljenek rájuk. Belecsempésztem környezetvédelmi ötletet, történetet a szeretetről s a barátságról. Később szülővárosom nevezetes helyszínei ,,szólítottak meg”, így született mese a szatmári tűzoltótoronyról, mely óriásként mesél arról, amikor a Szamos árvíz idején meglátogatta. Szatmárnémeti híres csavartfája is mesélésre késztetett, de az egyik legaranyosabb mesém a Vízháti Szamolcs története, melynek főhőse egy népszerű ,,szörnyecske” a Szamos folyóban.
– Ezek szerint a Csicsergő tématárháza színes és gazdag.
– T.E.A.: Arra törekedtem, hogy ha valaki e kötetet kézbe veszi, mindenképp találjon benne valami érdekeset. Ezért a játékos, ritmusos versikéken (Érezd a ritmust) kívül vidám versek ( Csodavilág), gyermekkori emlékek (Az úgy volt, hogy), érzelmekkel (Szeretetvirágok), természettel (A természet lágy ölén) és a téli ünnepkörrel kapcsolatos rímek (Télvarázs) is helyet kaptak a kötetben.
– Milyen korosztálynak szól a kötet, illetve az otthoni olvasáson kívül például óvodákban, iskolákban is felhasználható?
– T.E.A.: Mivel óvodástól kisiskolás korosztályig próbáltam felkelteni a gyermekek érdeklődését, a mesék, versek, dalok mellett vidám drámajátékokkal leptem meg az olvasókat. S hogy az olvasást és helyesírást segítsem, színessel kiemeltem a hosszú egyjegyű és kétjegyű betűket.
A történetek, mozgásra késztető dallamok által a szülők, nagyszülők is visszaidézhetik legszebb gyermekkori pillanataikat.
A Fiatalok projekt Csicsergő album borítója, amelyet Antku Alexandra Hanna és Fehér Róbert Benjamin tervezett
– A Retrolibris online könyvesbolt honlapján, valamint a Corvin Kiadónál elérhető könyv őszinte kritikusai között szerepelnek kisdiákjai.
– T.E.A.: A negyedikes tanítványaim az évek során szinte mindegyik versemmel találkoztak. Anyanyelv órán a verseimben szófajokat keresgéltek, kérdéseket fogalmaztak, néha folytatniuk kellett a történetet versben, esetleg prózában. De olyan is volt, hogy illusztrációt készítettek egy-egy vidám versikémhez. Mindig kíváncsian fogadták játékos rímeimet, dalaimat, és őszintén elmondták véleményüket is.
A gyerekek a legjobb tanácsadók, mert ők jobban észreveszik, ha valahol még nem az igazi egy-egy strófa, és a megoldáshoz is jobbnál jobb ötletekkel állnak elő.
– A kötet egyik érdekessége, hogy tízéves tanítványa illusztrálta. Mi elevenedik meg az olvasó előtt lapozgatás közben?
– T.E.A.: A gyermeki fantázia kacsint ránk Antku Alexandra Hanna rajzaiban, aki negyedikesen olyan egyedi mesebeli világba vezet, ahol minden lehetséges. Számára a tűzoltótorony egy öreg hölgy, a tél manólányként köszön, a ,,parázsló tűzfolyó” pedig az égig ér. Hat hónap alatt lelkesen illusztrálta a verseket. Csak elolvasta, s már jelezte is, hogy az ötlete ,,benne van a ceruzában”. Alig hitt a szemének, mikor kezébe vette a könyvet, melyben szinte életre keltek színes gondolatai.
– Szintén kuriózum, hogy egy helyi zenekart megihletve az áthangszerelt dallamokból lemez jelent meg. Ezáltal könnyebben megszólíthatók a gyerekek, fülbemászóbbak a történetek?
– T.E.A.: Nagyapámmal esténként sokat nótáztunk, és azóta is gyakran „elkap” egy-egy dallam, amit olykor addig szeretgetek, míg dal lesz belőle. Néha csak a dallam talál rám, de legtöbbször ,,tokkal vonóval”, azaz szöveggel és dallammal érkezik az ihlet.
A zene olyan kincs, amely vonzza a gyerekeket, ezért szerettem volna, ha a bennem lüktető dallamvilágot is megmutathatom a Csicsergő kötettel. Mivel a kollégám a The Phoenix SM zenekar és a Fiatalok Ifjúsági Zenekar tagja, így mindenképp őket akartam megkérni arra, hogy életre keltsék a már szöveggel és dallammal ,,világra jött” dalaimat. Fehér Róbert Benjamin, Szilágyi Norbert és Kocsis Erik oly szakértelemmel hangszerelték a dalokat, hogy már első hallásra éreztem, hogy ,,egy húron pendülünk”.
Fehér Róbert Benjamin énekes Antku Alexandra Hanna illusztrációival 10 rajzos-szöveges videóklippel kedveskedett a gyerekeknek. Ezek olyan fülbemászó dalok, amelyek kicsinek és nagynak egyaránt örömet okozhatnak. Ugyanakkor nagyon örülnék neki, ha az erdélyi és magyarországi rádiók által minél több gyermek megismerhetné a Fiatalok Ifjúsági Zenekar csicsergős dalait.
" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">
– A zenekar korábban nem foglalkozott gyermekdalokkal. Milyen nehézségekkel szembesültek a Csicsergő dallamainak áthangszerelésekor, mekkora kihívást jelentett?
– Fehér Róbert Benjamin: Így van. Ez az első olyan lemezünk, amelyen gyerekdalok szerepelnek. Mindenképp érdekes projekt volt ez számunkra.
Eleve az is kihívás volt, hogy a dalok dallamát nem mi szereztük, hanem a már meglevő dallamötleteket kellett csiszolgatni, majd megfelelő hangszerelést készíteni rájuk. Teljesen más, amikor a zeneszerző fejében születik meg a dal, szöveg, dallam, és ilyenkor fejben már egyből meg is szólal a zenemű. Ez a projekt ilyen szempontból is más volt, és persze a dalok jellege miatt is újdonságként éltük meg, hiszen konkrétan gyerekeknek szánt zenével még sosem foglalkoztunk. Nagyon érdekes élmény és tapasztalat volt ezt is kipróbálni.
– Milyen fogadtatásban részesültek a zeneművek?
– F.R.B.: Nyilván azért fogtunk bele ebbe a projektbe, mert láttunk és hallottunk fantáziát a dalokban, és a zenei anyagot tekintve úgy gondoltuk, hogy igencsak jó kis lemez lehet. Mindegyik szerzemény kicsit más volt, ezért mi is próbáltunk erre a vonalra és irányra rámenni, és egymástól kicsit eltérő zeneműveket alkotni. Ez sikerült is, a lemezen vannak akusztikusabb dalok, rajzfilmzenéhez hasonló művek, rockzene, popzene, reggae és még sok-sok érdekes és szép muzsika.
A csicsergős dalok már megmozgatták a kis táncoslábúakat
Fotó: Török Eduárd
– A projekt alkalmából megalakult Fiatalok Ifjúsági Zenekar tervez Szatmárnémetiben vagy más városokban fellépni, esetleg lemezbemutató-koncerteket tartani?
– F.R.B.: Bár ez az első gyerekdalokból álló lemeze zenekarunknak, nem ez alkalomból alakultunk, hiszen 2021-ben jelent meg az első, egyházi műveket tartalmazó albumunk Fiatalok Ifjúsági Zenekar projektnév alatt. Azért nevezzük ezt projektnévnek, mert csapatunk a szatmárnémeti The Phoenix SM zenekar név alatt fut, és ez az a formáció, ami konkrétan zenekarnak, együttesnek nevezhető.
S mivel ezeket a „mellékvágányokat” nem szerettük volna The Phoenix SM név alatt működtetni, így született az ötlet, hogy egy másik „zenekari név” kerüljön a projektek élére, ez lett a Fiatalok. A két együttes ugyanazokból az emberekből áll, csak a zenei irány és a tevékenység más.
A The Phoenix SM zenekar aktívan koncertezik Szatmárnémetiben és más városokban is. Attól sem tartjuk távol magunkat, hogy a Csicsergő lemez dalaival lépjünk fel, volt már erre példa, és a jövőben is mutatkozik érdeklődés arra, hogy ezeket a dalokat vigyük el bizonyos eseményekre. Ezeknek a felkéréseknek mindenképpen örülünk, hiszen így megmutathatjuk, hogy nekünk ilyen műsorunk is van.
Népzenei feldolgozásai által szerte a világon bemutatja kultúránkat és dalkincsünket a budapesti Góbé. Az Erdélyben turnézó zenekar cimbalmosa, Egervári Mátyás az évek során változó zenei ízlésükről, tagcserékről, készülő lemezükről beszélt a Krónikának.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
szóljon hozzá!